Stresujete se? Hrozí vám nebezpečí!

Pokud jste zaznamenala některý z následujících příznaků, zpozorněte. Na vašem organismu se tak mohou odrážet dopady stresu.
Stresujete se? Hrozí vám nebezpečí!
16.3.2015 17:00 |

MOZEK

Napětí snižuje schopnost koncentrace. Je to způsobeno tím, že stresový hormon kortizol blokuje ty části mozku, které kontrolují učení a paměť.

ZRAK

Podrážděnost pramenící ze stresu může vést k oslabení očí, které se mohou stát přecitlivělými na světlo. Stres také vyvolává migrény, závratě a rozmazané vidění.

PLÍCE

Příznaky paniky se projevují zkráceným dechem, což vede k tzv. mělkému dýchání. V důsledku toho dochází k nižšímu přísunu kyslíku do organismu. Zkrácený dech může vést k dalšímu ataku paniky, a tedy k opětovným potížím s dechem.

SRDCE

Dlouhodobý stres prokazatelně vyvolává vysoký krevní tlak. Vysoký krevní tlak patří mezi život ohrožující choroby, protože může vést k infarktu nebo k mrtvici.

ŽALUDEK

Většina lidí má v důsledku špatného psychického rozpoložení větší chuť k jídlu. Je to tím, že se tělo cítí ohrožené, a proto se snaží vytvářet zásoby energie tak, že vyžaduje tučné a sladké potraviny. Stres proto velmi často vede k přibírání na váze.

ŘEČ TĚLA

Stres se může projevovat psychickými tiky, které vaši nervozitu prozradí i v okamžiku, kdy je to pro vás nejméně výhodné. Typickými tiky jsou: těkání očima k východu z místnosti během rozhovoru, pohrávání si s vlasy, křížení paží na prsou.

PLODNOST

Vysoká hladina kortizolu je příčinou poruch základních funkcí ženského organismu, jako jsou například poruchy nebo výpadky menstruace. Tělo přestává v dostatečné míře produkovat ženské pohlavní hormony estrogen a progesteron, což může způsobit neplodnost.

PLEŤ

Stres brání růstu nových buněk, které vytvářejí ochrannou bariéru pleti. V důsledku toho mohou do organismu snadno pronikat bakterie útočící na imunitní systém. Vystavujete se také většímu riziku vzniku lupénky a nejrůznějších ekzémů. Působením stresu vznikají na pleti pupínky a bolavé ranky.


Článek vyšel v časopise Moje psychologie.

Autor článku: časopis Moje Psychologie
Zdroj: časopis Moje Psychologie

Komentáře

terinka12 | 20.3.2015 13:57

jak na stres

DIALOG
nápověda
Potvrzení
zavřít
Upozornění