Stresujete se? Hrozí vám nebezpečí! | e15.cz

Stresujete se? Hrozí vám nebezpečí!

ZDROJ: Ženy - E15

časopis Moje Psychologie

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pokud jste zaznamenala některý z následujících příznaků, zpozorněte. Na vašem organismu se tak mohou odrážet dopady stresu.

MOZEK

Napětí snižuje schopnost koncentrace. Je to způsobeno tím, že stresový hormon kortizol blokuje ty části mozku, které kontrolují učení a paměť.

ZRAK

Podrážděnost pramenící ze stresu může vést k oslabení očí, které se mohou stát přecitlivělými na světlo. Stres také vyvolává migrény, závratě a rozmazané vidění.

PLÍCE

Příznaky paniky se projevují zkráceným dechem, což vede k tzv. mělkému dýchání. V důsledku toho dochází k nižšímu přísunu kyslíku do organismu. Zkrácený dech může vést k dalšímu ataku paniky, a tedy k opětovným potížím s dechem.

SRDCE

Dlouhodobý stres prokazatelně vyvolává vysoký krevní tlak. Vysoký krevní tlak patří mezi život ohrožující choroby, protože může vést k infarktu nebo k mrtvici.

ŽALUDEK

Většina lidí má v důsledku špatného psychického rozpoložení větší chuť k jídlu. Je to tím, že se tělo cítí ohrožené, a proto se snaží vytvářet zásoby energie tak, že vyžaduje tučné a sladké potraviny. Stres proto velmi často vede k přibírání na váze.

ŘEČ TĚLA

Stres se může projevovat psychickými tiky, které vaši nervozitu prozradí i v okamžiku, kdy je to pro vás nejméně výhodné. Typickými tiky jsou: těkání očima k východu z místnosti během rozhovoru, pohrávání si s vlasy, křížení paží na prsou.

PLODNOST

Vysoká hladina kortizolu je příčinou poruch základních funkcí ženského organismu, jako jsou například poruchy nebo výpadky menstruace. Tělo přestává v dostatečné míře produkovat ženské pohlavní hormony estrogen a progesteron, což může způsobit neplodnost.

PLEŤ

Stres brání růstu nových buněk, které vytvářejí ochrannou bariéru pleti. V důsledku toho mohou do organismu snadno pronikat bakterie útočící na imunitní systém. Vystavujete se také většímu riziku vzniku lupénky a nejrůznějších ekzémů. Působením stresu vznikají na pleti pupínky a bolavé ranky.

Článek vyšel v časopise Moje psychologie.

Autor: časopis Moje Psychologie

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video