Stresujete se? Hrozí vám nebezpečí!

MOZEK
Napětí snižuje schopnost koncentrace. Je to způsobeno tím, že stresový hormon kortizol blokuje ty části mozku, které kontrolují učení a paměť.
ZRAK
Podrážděnost pramenící ze stresu může vést k oslabení očí, které se mohou stát přecitlivělými na světlo. Stres také vyvolává migrény, závratě a rozmazané vidění.
PLÍCE
Příznaky paniky se projevují zkráceným dechem, což vede k tzv. mělkému dýchání. V důsledku toho dochází k nižšímu přísunu kyslíku do organismu. Zkrácený dech může vést k dalšímu ataku paniky, a tedy k opětovným potížím s dechem.
SRDCE
Dlouhodobý stres prokazatelně vyvolává vysoký krevní tlak. Vysoký krevní tlak patří mezi život ohrožující choroby, protože může vést k infarktu nebo k mrtvici.
ŽALUDEK
Většina lidí má v důsledku špatného psychického rozpoložení větší chuť k jídlu. Je to tím, že se tělo cítí ohrožené, a proto se snaží vytvářet zásoby energie tak, že vyžaduje tučné a sladké potraviny. Stres proto velmi často vede k přibírání na váze.
ŘEČ TĚLA
Stres se může projevovat psychickými tiky, které vaši nervozitu prozradí i v okamžiku, kdy je to pro vás nejméně výhodné. Typickými tiky jsou: těkání očima k východu z místnosti během rozhovoru, pohrávání si s vlasy, křížení paží na prsou.
PLODNOST
Vysoká hladina kortizolu je příčinou poruch základních funkcí ženského organismu, jako jsou například poruchy nebo výpadky menstruace. Tělo přestává v dostatečné míře produkovat ženské pohlavní hormony estrogen a progesteron, což může způsobit neplodnost.
PLEŤ
Stres brání růstu nových buněk, které vytvářejí ochrannou bariéru pleti. V důsledku toho mohou do organismu snadno pronikat bakterie útočící na imunitní systém. Vystavujete se také většímu riziku vzniku lupénky a nejrůznějších ekzémů. Působením stresu vznikají na pleti pupínky a bolavé ranky.
Článek vyšel v časopise Moje psychologie.