Suchost v ústech škodí zubům i dásním | e15.cz

Suchost v ústech škodí zubům i dásním

ZDROJ: Ženy - E15

Markéta Ostřížková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Chybí­li v ústech sliny, kromě problémů s polykáním se začnou objevovat i záněty, afty a boláčky, výjimkou nejsou bolavé koutky.

Za vznikem opravdové xerostomie (suchosti v ústech) mohou být různé nemoci – od systémových, jako je např. revmatoidní artritida, cukrovka či roztroušená skleróza, přes degenerativní choroby slinných žláz až po nádory v oblasti dutiny ústní a krku. Xerostomie může pěkně potrápit při chemoterapii nebo po ozařování v oblasti krku.

Suchost v ústech způsobuje i dlouhodobé užívání některých léků – patří mezi ně některá antidepresiva, antihistaminika, sedativa, hypnotika…

Multifunkce slin

Sliny zastávají množství funkcí: Regulují hodnotu pH a tím neutralizují kyseliny, jež podporují vznik zubního kazu. Mají antibakteriální, antivirové a protiplísňové účinky. Vracejí minerály zpět do zubní skloviny a tím ji pomáhají zpevňovat. Podporují hojení měkkých tkání a pomáhají udržovat celistvost sliznic. A také pomáhají při příjmu a trávení potravy – podílejí se na vnímání chuti, startují trávení některých složek potravy a obalují sousto, které potom snáze putuje do dalších úseků trávicího traktu.

Slina je tekutý výměšek slinných žláz. U člověka je tvořena párovými velkými slinnými žlázami (příušní, podčelistní, podjazyková), v množství 30–70 %. Zbytek produkují neustále v malých množstvích menší žlázky roztroušené po celé dutině ústní. Sliny se skládají z 99 % z vody, ale i dalších důležitých sloučenin (elektrolyty, antiseptické látky, různé enzymy). Dále obsahují bolest tišící látku – opiorn. Mají přibližně neutrální pH (mezi 7 a 8). Množství produkce slin se mění v průběhu dne – v noci je téměř nulová, zato během jídla může vystoupat až na 4 ml/min, přičemž denně vyprodukujeme zhruba 1 litr slin.

Sečteno a podtrženo, hrají důležitou roli v každodenním životě – díky jejich pomoci mluvíme, žvýkáme, trávíme potravu – a také jsou naším nejlepším spojencem pro zdravé zuby a dásně. Jejich tvorba a množství jsou řízeny vegetativní složkou nervového systému, kterou mohou ovlivňovat mimo jiné emoce. Jejich nedostatek se může projevit některými z následujících příznaků: pálení (bolest) jazyka a sliznic, bolestivé defekty sliznice, „koutky“, ústní kandidóza (plíseň), potíže při příjmu potravy, polykání a mluvení, poruchy vnímání chuti a – bohužel – i zvýšená kazivost chrupu nebo paradentóza.

Máte práci navíc

Pokud trpíte suchem v ústech, logicky byste měli do ústní dutiny dodat všechny prvky, které se ve slinách běžně vyskytují. „Základem léčby xerostomie je odstranění příčiny, což ale není vždy možné. Další možností je náhrada slin, která se provádí mnoha způsoby, například popíjením roztoků bez cukru, výplachy roztokem jedlé sody a soli, konzumací minerálek podporujících tvorbu sliny nebo aplikací preparátu – ‚umělých slin‘. Důležité je dodržování pitného režimu. Tyto postupy však nezaručují dlouhodobou ochranu sliznice dutiny ústní před vysycháním,“ upozorňuje MUDr. Marcela Murgašová ze stomatologické ordinace polikliniky v Táborské ulici v Praze.

Jak už jsme zmínili, sliny hrají velice důležitou roli v prevenci zubního kazu a paradentózy. Tuto roli mohou převzít přípravky a doplňky ústní hygieny, které tento náročný požadavek splňují. Pomáhají dodávat vlhkost a zároveň vytvořit v ústech vyrovnané prostředí. Obsahují přírodní aktivní komplex enzymů, působí jako přirozený antibakteriální systém a pomáhají tak chránit před bakteriemi odpovědnými za tvorbu zubního plaku, zubního kazu a problémy s dásněmi. Ať už jde o zubní pastu, ústní vodu, speciální sprej či gel, tyto výrobky by rozhodně měly být součástí ústní hygieny xerostomika.

Článek vyšel v časopise Moje zdraví

Autor: Markéta Ostřížková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video