Sušíme ovoce a zeleninu | e15.cz

Sušíme ovoce a zeleninu

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Sušení je nejstarší způsob konzervace, při kterém dochází k postupnému snižování obsahu vody, čímž se zamezí vývoji mikroorganizmů bez jakýchkoli konzervačních prostředků.

Teploty sušení by se měly pohybovat mezi 30 -60 stupni, sušení musí probíhá v proudu teplého vzduchu a bez přítomnosti světla. Tak si sušené plody zachovají pěkný vzhled, barvu, vůni i pružnost. Správně usušené potraviny mají obsahovat nejvýše S % vody. Sušením se v ovoci zachovává velké množství vitaminů.
Teploty a časy jsou u jednotlivých druhů individuální a jsou uvedeny v návodu sušiček. Sušením se v ovoci a zelenině hromadí přírodní cukry, proto má usušené ovoce a zelenina sladčí a výraznější chuť. Po namočení do vody by se měly podobat čerstvému ovoci a zelenině.
Kvalitní sušička by měla mít regulovaný rozvod teplého vzduchu, nastavitelnou teplotu (nejlépe v rozsahu od 30 do 60 stupňů), neprůhledná síta (aby se nezničily vitaminy citlivé na světlo), nízkou spotřebu elektrické energie, možnost rozšíření kapacity sušičky přidáním dalších sít a fólie na sušení ovocných placek, bylinek a menších kousků ovoce a zeleniny.

Sušíme pouze čerstvé a vyzrálé ovoce a zeleninu, které mají nejvyšší obsah přírodních cukrů a živin. V žádném případě nepoužíváme nahnilé nebo plesnivé ovoce (ani po odkrojení napadeného místa). Nejlépe je krájet plody na plátky, kostičky nebo hranolky o síle kolem 5 mm. Na síta je dáváme vždy je v jedné vrstvě, aby se sušily rovnoměrně. Teploty jsou uvedeny vždy v návodu pro jednotlivý druh ovoce a zeleniny (bylinek, koření, hub, atd).
Některé plody jako třeba hrozny, švestky a angrešt sušíme nejlépe položené na síto slupkou dolů. Malé ovoce jako  rybíz, maliny, ostružiny sušíme rozmixované na ovocné placky. Doba sušení závisí na množství plodů, síle plátků, obsahu vody, vlhkosti a teplotě okolního prostředí.
Usušené plody chráníme před vlhkostí a škůdci. Vhodnými obaly jsou sklenice se šroubovacím uzávěrem nebo plátěné sáčky zavěšené na vzdušném, suchém místě.
Plody před sušením dobře umyjeme a pokud mají pěknou slupku, tak neloupeme ji. U peckovin odstraníme pecku. Dobře usušené plody jsou vláčné, ohebné a obsahuje méně než 5 % vody. To zjistíme tak, že kousek rozpůlíme, zmáčkneme a na řezu se nesmí objevit voda. Zeleninu můžeme i rozemlít nebo rozmixovat a používat ji ve formě prášku.

Ovocné a zeleninové placky
Některé druhy sušiček také umožňují přípravu sušených ovocných nebo zeleninových placek z rozmačkaných plodů na fóliové misce. Na jejich přípravu použijeme přezrálé ovoce (meruňky, hrušky, broskve, jahody, banány, rybíz, angrešt, maliny,..) nebo přezrálou zeleninu (rajčata, cukety, dýně…).
Protože tyto plody jsou přezrálé, obsahují velké množství přírodního cukru, takže placky většinou nemusíme ani přislazovat. Kombinovat lze různé druhy vzájemně, lze přidávat také koření, oříšky, vločky, obilné klíčky. Před přípravou placek ovoce a zeleninu dobře umyjeme, odstopkujeme, odpeckujeme nebo oloupeme v závislosti na druhu a dáme pozor, aby žádný plod nebyl nahnilý nebo plesnivý.
Ovocné a zeleninové placky lze plnit různými krémy, vykrajovat z nich ozdoby na pokrmy, či připravovat z nich rolády, nebo si je nakrájet na kousky a jíst je jen tak samostatně.  Rajčatovou placku můžeme použít také jako základ na pizzu.

Větší ovoce nebo zeleninu před mixováním nakrájíme na kousky, některé druhy ovoce (jablka, dýně) předtím krátce povaříme. Rozmixováním získáme pyré (pokud některé ovoce obsahuje málo vody, tak vodu při mixování přidáme), které pak nalijeme na síto. Pokud nám vadí u některých druhů ovoce zrníčka, můžeme směs ještě předtím propasírovat.

Jak už bylo řečeno, placky se suší na fóliové misce. Fóliovou misku si položíme na sušicí síto, lehce potřeme olejem a přebytečný olej setřeme ubrouskem. Pak nalijeme rozmixované pyré tak, aby byla vrstva u středu asi 3 mm silná a u kraje asi 5 mm. Sušíme na 50 -55 stupňů přibližně 6 -12 hodin podle druhu. Usušenou placku poznáme tak, že na ní nejsou vlhká místa a střed se na dotyk nelepí (placky z drobného ovoce budou vždy trochu lepit) Pokud se placka láme, je přesušená.

Usušenou placku přetřeme ubrouskem, abychom jí zbavili oleje, který by delším skladováním mohl žluknout. Placku srolujeme, zabalíme do potravinářské fólie a uložíme na suché a chladné místo (nebo ji zabalíme do fólie a uzavřeme vakuovou svářečkou). Placky s přidanými vločkami, ořechy apd. nejdou dobře srolovat, proto je nakrájíme na kousky a uskladníme v lahvi se vzduchotěsným uzávěrem.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video