Svědivka (pruritus vulvae)

Pokud i vás trápí svědění v oblasti pohlavních orgánů a konečníků bez zjevné příčiny, může se jednat o Pruritus vulvae.
Svědivka (pruritus vulvae)
8.3.2004 0:00 |

Jaké jsou příznaky tohoto onemocnění?

- Velké svědění v oblasti vulvy
- Citlivá kůže v oblasti genitálů, pocit suchosti kůže
- Nutnost škrábání se
- Pálení při močení, které je způsobeno podrážděnou kůží, která je v kontaktu s močí velmi citlivá

Svědění je velké, takže nutí k častému škrábání, které se může stát dokonce chronickým  a způsobit ztluštění kůže v oblasti vulvy. Toto onemocnění samo o sobě není nebezpečné, ovšem pokud se na podrážděné kůži objeví bílá místa, může to být signál ke zvýšení rizika rakoviny vulvy.

Příčinou svědivky bývá hlavně malé nebo naopak velké množství ženských pohlavních hormonů, proto bývají často postiženy mladé dívky, těhotné ženy a ženy v menopauze. K dalším příčinám se řadí diabetes, alergie na talek, používání intimních deodorantů a silonových punčocháčů. Pokud svědivku doprovází i hustý výtok, jedná se nejspíše o kvasinkovou infekci. Svědivku ovšem může vyvolat také psychická záležitost, ať už jde o strach ze sexu nebo z lidských vztahů vůbec.

Jaká je léčba?


Pokud svědění přetrvává delší dobu, navštivte lékaře. Ten může předepsat antihistaminika na kožní projevy, která omezí pocit svědění. Krém s kortikoidy zklidní svědící oblast. Pokud svědivka doprovází menopauzu, je možné nasadit hormonální substituční léčbu. Je třeba omezit používání mýdla a přísad do koupele, vynechat horké koupele, které vysušují kůži a zvyšují svědění. Noste bavlněné prádlo a při pohlavním styku používejte lubrikační ve vodě rozpustné gely.

Autor článku: Redakce
Zdroj: Ženy.cz

Komentáře

Anabellka | 28.8.2010 22:57

Hrozi nam neco?

irinka | 7.4.2007 12:19

co když??

DIALOG
nápověda
Potvrzení
zavřít
Upozornění