Světem na dvou kolech - proč propadnout cyklistice | e15.cz

Světem na dvou kolech - proč propadnout cyklistice

Monika Otmárková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Albert Einstein prý vymyslel teorii relativity během jízdy na kole. I když si potřebujete promyslet něco méně ambiciózního, anebo si naopak chcete vyprázdnit hlavu, kolo a cesta před vámi k tomu dávají skvělou příležitost.

Na svůj první velký cyklovýlet jsem vyrazila se strašlivou kocovinou a obráceně nasazenou cyklistickou přilbou. Namísto iontového nápoje jsem se vybavila brufenem a láhev s vodou vyprázdnila za první zatáčkou. Bylo to strašlivých 60 kilometrů kopcovitým terénem Vysočiny, ale zatnula jsem zuby a statečně šlapala do pedálů, protože večer před ranním výjezdem jsem se před ostatními účastníky výletu pyšně kasala, že si je všechny „namažu na prsa“. I když podstatná část výletu se pro mě nesla v churchillovském „krev, dřina, slzy a pot“, na kolo jsem nezanevřela. Od té doby vyrážím s přáteli pravidelně, pouze si dávám pozor na předstartovní přípravu. Zjistila jsem totiž, že šlapání na kole je jeden z nejpříjemnějších způsobů, jak uniknout každodennímu stresu, zbavit se únavy a nespavosti.

„Melancholie je s jízdou na kole neslučitelná,“ řekl spisovatel James E. Starrs. A psychologové se shodují, že na kole se můžeme dostat do stavu podobného meditaci. Náš mozek během jízdy produkuje více „šťastných“ chemikálií, a jezdíme-li na kole pravidelně, předcházíme mozkovému stárnutí. Lékaři dokonce zaznamenali příznivý vliv jízdy na kole u pacientů trpících ADHD nebo Parkinsonovou nemocí.

CESTA Z MĚSTA

Chcete-li na kole vyrazit do přírody, z Prahy to máte nejblíže na Brdy. Stačí jet podél Vltavy, pak sjet k Berounce a dál do Dobřichovic. Tam si dejte občerstvovací pauzu a vyčkejte příjezdu cyklobusu, který staví u nádraží. Vystoupit z něj můžete, kde se vám zrovna bude líbit. Loni tenhle autobus s vlekem na jízdní kola přišel s novinkou. Jeho cílem je nově vzniklá chráněná krajinná oblast Brdy, už ne vojenský újezd. Pro nadcházející sezonu jeho provoz navíc rozšířily spoje z Příbrami do Míšova a zpět. Bonusem tohohle cyklovýletu je nejen řada hospůdek podél trasy, ale cestou se dá i několikrát vykoupat v Berounce. „Na Brdy doporučuji koupit si nejlépe turistickou mapu novějšího data, starší totiž dost často neodpovídají. Možná je to právě tím, že tady byl vojenský újezd, tak to mohlo být někdy schválně špatně. Většinou jedete po asfaltkách, ale dají se tu najít i lepší lesní cesty,“ popisuje Michaela Rusalková, která se do Brd na kole vydává pravidelně.

„Moc hezky se jezdí i kolem Holanských rybníků na Kokořínsku, kde se dá kolo kombinovat s koupáním. A mým novým hitem jsou Krušné hory, kde je to překrásné vlastně všude. A navíc tam není vůbec tolik lidí jako třeba v Krkonoších,“ doporučuje Michaela.

Když jsou vám poklidné vyjížďky málo, pak i pro méně šikovné ženy se sportovním duchem se dá velmi doporučit Singltrek pod Smrkem v Jizerských horách. Navzdory přítomnosti nabušených cyklistů v profesionálních dresech a s koly v ceně dovolené v Karibiku je tahle trasa vhodná pro všechny. „Je to jednosměrná cesta, místy cestička, která vede krásnou přírodou. Občas vás tedy někdo předjede – mě naposledy skupina dětí ve školkovém věku, ale na trase nenarazíte na nic, co by se nedalo projet. A navíc to dělá fakt dobrý dojem na všechny majitele kol, když nedbale prohodíte, že jste si to užili na Singl treku,“ popisuje Michaela další z výhod trasy u Nového Města pod Smrkem.

Skvěle se na kole jezdí po jižních Čechách. Kochat se krajinou a krásou jihočeských rybníků můžete po rovinatém Třeboňsku, ti zdatnější se vydají na Šumavu. I tam se ale najdou cyklotrasy a cyklostezky, které vedou nenáročným terénem a které zvládnete i s dětmi.

NA KOLE I V ULICÍCH

Kolo patří nejenom do přírody, ale i do města. Párkrát jsem si to také zkusila a musím říct, že to je skvělý pocit, šlapat si podél Vltavy s větrem ve vlasech – v porovnání se zážitkem, kdy se snažíte nepřepadnout z přeplněného tramvajového ostrůvku mezi naštvanými lidmi čekajícími na už tak přeplněnou tramvaj. Nicméně je fakt, že v našich městech nenarazíte na takové množství cyklistů jako třeba v Holandsku nebo Dánsku.

Praha nikdy nebude tak cyklisticky vděčná jako Vídeň nebo Paříž, přesto i v Česku najdeme bike-friendly města, jako jsou třeba Hradec Králové a České Budějovice. Je to nepochybně způsobeno i tím, že vedle přívalu endorfinů ze šlapání vás zasáhne také vlna adrenalinu způsobená nebezpečími, která na cyklisty v ulicích českých měst čekají. Trefně tuto situaci komentuje dvacetiletý Tomáš Jidra: „Důležité je chovat se tak, jako by tě chtěl každý řidič zabít. Na kole se cítím ohrožený, a to i ve chvílích, kdy mám přednost a jsem si tím jistý, protože jsem sám aktivním řidičem. Zkrátka se vyplatí o sobě přemýšlet jako o cíli všech ostatních účastníků dopravního provozu.“

Přesto existuje řada důvodů, proč dát na cestě do práce nebo do školy přednost kolu před jiným způsobem dopravy. Pokud to tedy zrovna nemáme tak blízko, že se do místa určení můžeme vydat rovnou po svých, což je vůbec nejlepší. Pro kolo coby způsob dopravy, který přináší pocity štěstí a spokojenosti, hovoří i výsledky výzkumů. Ve studii provedené na montrealské McGillově univerzitě zkoumali, jak způsob cestování do práce nebo do školy ovlivňuje emoce. Jako nejspokojenější se ukázali ti, kteří to měli v docházkové vzdálenosti. V těsném závěsu po pěších stanuli konečně ti, kteří jezdí do práce na kole. Na chvostě pelotonu zůstali řidiči aut a my ostatní, co se musíme tísnit v prostředcích hromadné dopravy.

Co všechno tedy stojí za spokojeností šťastlivců, kteří se vydávají za svými každodenními aktivitami na kole? Kromě toho, že se můžeme vyhnout přecpanému metru a autobusům, v nichž jsme často nuceni poslouchat cizí telefonní hovory či detailně vnímat, kdo v jaké míře dodržuje základní hygienická pravidla, na kole unikneme i dopravním zácpám a vzteku řidičů uvězněných v nekonečných šňůrách aut. Pocit štěstí pramení i ze samotné jízdy. Není to pouze způsob, jak se efektivně dostat odněkud někam. Je to prostě zážitek, fyzická aktivita, která vám způsobí dobrou náladu. Cestou z práce dvojnásob, když se stavíte na pivo, což autem tak úplně dobře nejde.

Světem na dvou kolechAutor: Ženy - E15

Pro cestu městem na kole do práce je důležité vyřešit vhodný outfit. Je z čeho vybírat. V ulicích potkáme řadu mamilů (rozuměj „middle-aged man in lycra“) v sedlech velmi drahých kol a v profesionálních cyklistických dresech, a natrefíme i na hipstery v buřince a converskách na dědově favoritu, kteří nejedou zrovna sportovním stylem. Dívky v sukních na městských kolech, s košíkem upevněným na řídítkách, ze kterého vykukuje bageta, květiny nebo domácí mazlíček. A když se nechcete zpotit, nasedněte na elektrokolo, na něm se tolik nenadřete, a můžete tak vyrazit klidně rovnou na pracovní schůzku v šatech nebo obleku.

NA KOLE NA VÝLETY

www.kudyznudy.cz/Aktuality/10-tipu-na-cyklo-vylety – aktuální tipy na akce, události a výlety v Čechách, na Moravě a ve Slezsku.

www.cykloserver.cz/tipy-na-vylety – databáze podrobně zpracovaných výletů s mapou, výškovým profilem trasy, popisem, fotografiemi, údaji o délce, převýšení, typu kola nebo obtížnosti.

www.nakole.cz – tipy na výlety na horském kole.

www.vylety-zabava.cz/cyklostezky-cyklotrasy-cyklovozik – cyklostezky a cyklotrasy vhodné pro děti, tipy, kam na výlet s dětmi na kole nebo s cyklovozíkem.

www.kolo.cz – naplánujte si výlety v každém kraji ČR.

www.vyletnik.cz – nápady na výlety nejen na kole.

NA KOLE VE MĚSTĚ

Pro to, abyste byli na své cestě do práce nebo do školy na kole rychlí a obratní, je dobré předem si vytipovat cestu a pak se jí držet. Tady je pár tipů, kde získáte nejen tyto, ale i další užitečné informace: mapa.prahounakole.cz/ – tahle internetová adresa rozhodně není pragocentrická. Zajímají vás trasy v jiných českých městech? Jedním proklikem se dostanete na mapy Brna, Českých Budějovic, Hradce Králové, Jihlavy, Karviné, Plzně, Zlína a dalších měst.

www.cyklodoprava.cz – zde najdete vše o podpoře a rozvoji cyklodopravy u nás.

www.auto-mat.cz – sdružení Auto*Mat podporuje veřejnou, pěší a cyklistickou dopravu i rozumné používání aut. I tady najdete řadu informací, jak se efektivně pohybovat po městě.

www.ebike.cz – magazín o elektrokolech, i tady najdete tipy na trasy a novinky ze světa elektrokol.

www.bajkazyl.cz – síť cyklistických opraven a kaváren, kromě Prahy je najdete i v Brně nebo Olomouci.

www.rekola.cz – rekola jsou systém sdílených kol, který lidé mohou využívat již v šesti českých městech. CityBike – na tenhle první časopis pro městské bikery v ČR můžete narazit v některých trafikách.

Autor: Monika Otmárková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery