Tae Bo – cvičení pro překonání sebe sama | e15.cz

Tae Bo – cvičení pro překonání sebe sama

ZDROJ: Ženy - E15

Monika Kváčková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Cvičíte rádi? V poslední době se i v našich welness a fitness centrech můžete setkat se cvičením zvaným Tae-bo. Co to vlastně je?

 Zjednodušeně řečeno je Tae Bo moderním aerobním cvičením, které používá pohyby odlišných bojových sportů a umění v kombinaci s prvky tanečního aerobiku i baletu. Tae–Bo je především skupinové cvičení s rychlou hudbou. Neznalým může nyní připadat, že se jedná jen o klasický aerobick nebo pouze zrychlený a doplněný nezvyklými prvky, ovšem tato definice v žádném případě nevystihuje podstatu Tae Bo.

Koncept a filosofie Tae Bo


Tae Bo je celkový sportovní systém s vlastní filosofií a nejen že je účinný při redukci tělesné hmotnosti a posilování svalů, ale jeho cílem je také upevňovat vůli a postoj ke stresu a problémům každodenního života. Koncept Tae Bo pochází z Ameriky a sestavil jej mistr světa v karate, šampión v boxu a herec Billy Blanks.

Název je tvořen pěti písmeny, z nichž každé tady má konkrétní význam a jako celek poukazují na celkovou filosofii tohoto sportovního směru: T – total (totální odevzdání se všemu co dělám), A – awarness (uvědomování si sebe sama a světa), E – excellence (excelentní přístup ke všemu co člověk dělá), B – body (tělo jako nástroj k absolutní změně), O - obedience
(otevřenost a oddanost vůči své vůli ke změně).

Každá úroveň cvičení má své ústřední motto, kupř. základní myšlenkou úrovně Basic je: “Get the first place by your own” , tedy vítěz sám nad sebou - překonej sám sebe, postav sám sebe na první místo, kde jde především o to, aby si člověk lépe uvědomil sám sebe a z toho při cvičení vycházel.

Tae Bo a Tae Bo Intro


Tae Bo se cvičí skupinově a pod vedením instruktora. Koncept Tae Bo rozlišuje tři vzdělávací stupňě, které se označují Basic, Advanced a Master. Ke cvičení Tae Bo se nepoužívají žádné pomůcky, pouze trenér nosí na rukou trenérské bandáže, podle jejichž barvy leze rozpoznat na jakém stupni pokročilosti se zrovna nachází. Basic úroveň má červené, Advanced modré a Master černé bandáže.
 
Tae Bo se trénuje ve dvou druzích lekcí, Tae Bo a Tae Bo Intro. Obě se vzájemně doplňují a mohou být tedy určeny jak pro začátečníky, tak pro pokročilé, rozdíl spočívá pouze v zaměření tréninku.

V lekcích Tae Bo směřuje trénink především ke zvyšování kondice v souladu s mottem Tae Ba: poznej své hranice a překonej sám sebe! Během hodiny si tedy každý cvičící určuje vlastní intenzitu cvičení, podle svých možností. Ačkoli se jedná o skupinové cvičení, mohou si cvičící dělat přestávky na oddech a pití vždy, když sami potřebují.

Při lekcích Tae Bo Intro se klade důraz na techniku jednotlivých úderů, kopů a jejich kombinací, především pak na preciznost jejich provedení. Současně s tímto tréninkem trénují cvičící výrazně také svalovou sílu a rozvíjejí cit pro své tělo. Lekce Intro jsou vhodné pro pokročilé tak pro začátečníky, neboť techniku můžeme stále zlepšovat a rozvíjet a také současně s tréninkem svalové síly zpevňují obvykle problematické partie jako jsou hýždě, boky a břicho.

Pro koho je Tae Bo vhodné

Tae Bo je v podstatě všem kdo mají chuť toto cvičení vyzkoušet nebo se mu snad i pravidelně věnovat. Na věku, pohlaví ani kondici nezáleží. Samozřejmě zájemci, kteří trpí zdravotními obtížemi, např. lidé se srdečními obtížemi, umělými kloubními náhradami, s artrózou nebo podobnými onemocněními, by se měli o tréninku nejdříve poradit se svým lékařem a po případě také s instruktorem.

Cvičení je také vhodné pro dospělé i pro dospívající, výjimkou jsou pouze děti, které by neměly začínat s tréninkem před třináctým rokem, protože teprve v tomto věku přestávají problémy s koordinací a svalový systém je dostatečně vyvinut.

Základem je cit k vlastnímu tělu


Tae-bo je intenzivního cvičení při poměrně rychlé hudbě, složené z vzájemně na sebjících kopů, úderů a jejich kombinací. Každá lekce cviční trvá 60 minut vždy začíná rozehřátím, v hlavní části se vyučují a korigují jednotlivé techniky a jejich kombinace. Závěrem je lekce obvykle ukončena dechovým a relaxační cvičením.

Při cvičení Tae Bo je základem pracovat podle svého vlastního já. Důraz není kladen ani na preciznost provedení ani na choreografii, neboť v Tae Bo žádná choreografie neexistuje, Tae Bo pouze rozvíjí vaši sílu, výbušnost, flexibilitu, rovnováhu, koordinaci a hlavně vytrvalost.

Při samotné hodině se cvičí bez opravování chyb a naplno. Intenzita  závisí ovšem vždy jen na konkrétním cvičícím a na jeho výkonnosti. Přestávky mezi cvičením si cvičící mohou dělat sami tehdy když chtějí a potřebují, intenzitu cvičení si tedy volí jen podle sebe a podle svých pocitů.

Autor: Monika Kváčková

Autor: Monika Kváčková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video