Tajemství akupresury | e15.cz

Tajemství akupresury

ZDROJ: Ženy - E15

Alena Menclová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Všimli jste si, co každý z nás povětšinou udělá, pokud se ozvou bolesti hlavy, namožená záda, nebo když se uhodíme? Instinktivně si postižené místo mneme nebo pomačkáme, a zdá se, že se cítíme o něco líp, že bolest trochu ustupuje.

Všechno je z Číny, i akupresura

Občas je čínských výrobků všude až moc, ale když je tělu i duši ouvej, není nad starou čínskou akupresuru. Říká se, že akupresura má delší tradici než akupunktura, a to je víc než tři tisíce let.

Pokud tato alternativní léčba přežila tisíciletí, něco na ní bude. Akupunktura je vlastně tlaková masáž, a školení terapeuti a maséři dokážou ošetřit víc jak tisíc akupresurních bodů lidského těla. Mírným tlakem na tyto body se aktivují energetické dráhy organismu, zlepší se prokrvení vnitřních orgánů, uvolní se svaly a úpony.

Akupresura má jednu velkou výhodu: pro ty, kdo nesnáší pomyšlení na jehlu, je vítanou léčebnou alternativou, bezbolestná je i hloubková masáž, při níž dochází k fyzické i duševní úlevě.

Bez trápení a bolestí je na světě lépe

Akupresurní masáže můžete zkusit při opakujících se bolestech hlavy, problémy s pohybovým aparátem (páteř, velké klouby), odborníci potvrzují, že masáže jsou účinné také proti alergiím a oslabené imunitě.

Můžete očekávat i zlepšení motoriky a ústup psychosomatických obtíží. Při masážích jsou stimulovány akupresurní body hlavně na dlaních a chodidlech. Jistě jste už viděli „mapu“ zobrazující chodidlo s vyznačenými reflexními zónami, odpovídajícími různým vnitřním orgánům.

Spojitosti našich chodidel a vnitřních orgánů jsou až neuvěřitelné, a měli bychom se o své nohy mnohem lépe starat. Akupresurní masáž nohou může odstranit i potíže s dýcháním – změna příčné klenby chodidla signalizuje povrchní dýchání a zhoršenou činnost plic.

Dopřejte svým nohám chůzi bez bot, ne na hladké podlaze, ale venku (pochopitelně v ročním období, kdy se bosá noha nebude třást zimou), na trávníku, drobném štěrku, písku, oblázcích u řeky. Taková přírodní akupresura nejlépe promasíruje chodidla a aktivuje vnitřní orgány.

Nejen nohy, i ruce mají svou mapu

Orientální lékaři dokázali odhadnout například kvalitu tlustého střeva pouhým pozorováním ruky. Stačil pohled na sval mezi palcem a ukazovákem – pružný je v pořádku, ochablý či ztuhlý sval značí problémy.

Palec ruky je spojen energetickou dráhou s dýchacími orgány a játry, ukazovák se zažíváním. Prostředník zobrazuje stav krevního oběhu a psychiky, na prsteníku pak leží dokonce „zobrazení“ tří systémů – zažívacího, močového a dýchacího. A na malíček zbývají srdce a ledviny.

Domácí pomůcky pro akupresuru

Profesionální masér si s odstraněním nepříjemných bolestí, zatuhlostí a pošmourných stavů ducha poradí dobře, a po několika masážích poznáte rozdíl „před“ a „po“. Jenže – každý nemá možnost vyhledat odborníka, ať již z důvodů časových či finančních, někdo se k masážím nedostane pro značnou vzdálenost.

Nic není ztraceno, protože si můžete koupit některou drobnou pomůcku a domácí akupresuru zkusit sami. Známé jsou kovové „Čínské kuličky“ – prodávají se ve dvou velikostech. Jejich převalováním v dlaních aktivujete vnitřní orgány i mozek. Cvičit s kuličkami můžete i při čtení, sledování televize, a přesto že vydávají zvuk jak velmi jemný triangl, rušit vás nebudou.

Akupresurní malý ježek je další pomůcka k masáži dlaní, můžete si na něj položit i chodidlo a mírným tlakem střídavě plosky nohou masírovat. Ani to vám nezabere čas navíc, při čtení, psaní či učení si časem budete nohy masírovat úplně automaticky. Tato masáž pomáhá i po úrazech zlepšit pohyblivost dolních končetin. Chodidlový roller je určen pro masáž celých chodidel, a skvěle přispívá k prokrvení dolních končetin (což se hodí zimomřivým jedincům). Existuje také akupresurní prstýnek k posílení hybnosti a prokrvení kloubů, různé masážní podložky (i skládací na cestu), masážní válečky na šíjové partie a další vychytávky.

Komu se nechce lámat tělo cvičením, měl by si dopřát alespoň akupresurní osvěžení. Pomůcek k masážím je spousta a cenově jsou dostupné každé kapse. K dostání jsou v obchodech se zdravotními potřebami nebo v nabídkách na internetu. Akupresurní masážní pomůcky jsou provedené ve dřevě, kovu nebo plastu, také v různých barvách.

Autor: Alena Menclová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery