Tajemství lymfy. Jak nastartovat správné fungování?

Co je to lymfa?
Tekutina, která se schovává hned pod kůží po celém těle, kde volně proudí v husté síti mízních kapilár. Výjimkou je mozek, sítnice a rohovka. Kapiláry se pak v těle spojují v mízní cévy. Ty jsou vybavené svalovinou a chlopněmi, které za normálních okolností dokážou zajistit tok lymfy, a jsou podřízené větším lymfatickým oblastem se spádovými lymfatickými uzlinami.
Proč je tak důležitá?
Kvůli obranyschopnosti organismu, což je spojeno s funkcí lymfatických uzlin. Jakmile se v těle objeví infekce, uzliny zareagují jako filtr. Pokud si s ní neporadí, onemocníte. Lymfa odvádí z těla produkty metabolismu, odpadní látky a tekutinu. Volně proudí a v uzlinách se filtruje. Pobírá také přebytečné tuky. Pokud někdo jí hodně tučné jídlo, lymfa má mléčné zbarvení, což je barva tuku v těle. Zlepšením toku dochází k odplavování toxinů a nežádoucích látek z těla.
Proč se tok lymfy zastaví?
Můžou to ovlivnit genetické faktory, ale také hormonální nerovnováha, úraz, operace nebo obezita. Při té ale většinou nedochází k úplnému celému zavodnění. Lymfa se přestane pohybovat jen v horní nebo dolní oblasti těla. Jakmile je někde přiškrcená, zastaví se a způsobuje otoky. Poruchy v toku lymfy jsou přímo úměrné BMI nad 30, což už je obezita – potom už lymfa proudí hodně pomalu.
Jak se zase rozběhne?
Lymfa nemá pumpu jako krevní oběh, který rozhýbe srdce. Posunují ji chlopně nebo svalstvo, v hrudníku dýchání. Proto se buď začněte hodně hýbat, což povede k tomu, že kosterní svalstvo začne na lymfu tlačit a rozproudí ji, nebo si dopřejte lymfodrenáže. Doporučuji najít si školeného odborníka, který ovládá všechna důležitá pravidla. Nejde totiž o masáž, ale o hmatovou techniku jemného tlaku a hlazení. Je to podobné, jako když se snažíte z tuby dostat pastu na zuby, stejně tak vymačkáváte lymfu, a tak se ulevuje celému systému.
Jak má lymfodrenáž správně probíhat?
Jako první je potřeba uvolnit centrální lymfatické cévy na krku v podklíčku a také v tříslech. Poté se postupuje po oblastech těla – nejdříve spodní, pak horní. První lymfodrenáž nemusí být hned účinná. Otoky často opadnou až při dalších. Po proceduře není ani potřeba zvýšeně pít. Rozhodně se nenechte přemluvit k lymfodrenáži celého těla. Ta vyžaduje až dvě a půl hodiny, během nichž může dojít ke změně tlaku nebo hypoglykemii, třesavce či kolapsu. *
Metody k rozproudění lymfy
1. TĚLOVÝ ZÁBAL
Zábal těla stlačením pokožky a využitím aktivních mořských usazenin a éterických olejů napomáhá ke stimulaci lymfatického systému. Tím se do kožních tkání dostanou minerály, což podporuje vyvážení organismu. Dochází také k odvádění přebytečné vody z tkání a zábal napomáhá při formování postavy.
2. BAŇKOVÁNÍ
Baňky jsou skleněné kulovité nádoby naplněné horkým vzduchem. Ochlazováním se v nich vytvoří podtlak, díky čemuž se přisají na pokožku. Z těla se začnou všechny nečistoty (tzv. metabolity) odplavovat potními žlázami a lymfatickým systémem.
3. LIPOMASSAGE
Speciální masážní přístroj využívá podtlaku a rolování válečků aplikační hlavicí. Zvyšuje lymfatickou cirkulaci a podporuje vyplavování odpadů látkové výměny. Působí na lymfatický systém účinněji než ručně prováděná masáž.
Článek vyšel v časopise Dieta.