Tajemství mléčné kultury | e15.cz

Tajemství mléčné kultury

Alexandra Paulovičová (Dieta)

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dvě ženy se bavily o syrovátce. Jedna říkala, že díky ní zhubla, druhá, že má po koupeli v ní krásnou pleť. Mohla by to být pravda?

Možná si pamatujete svoji babičku, která vyráběla z mléka sýr a tvaroh a zbylou žlutozelenou tekutinu odebrala jako krmivo pro zvířata. A věděla proč. Syrovátka je totiž nutričně bohatá tekutina s obsahem vitaminů, minerálů a hlavně bílkovin.
Dnes se přidává do mnoha potravin, výživových doplňků, ale i kosmetických přípravků.

Potrava nejen pro svaly

Syrovátka vzniká jako vedlejší produkt při výrobě mléčných výrobků, při kterých probíhá vysrážení mléčné kyseliny zvané kasein. Ta se pak oddělí ve formě tekutiny, a to je syrovátka.

Autor: Ženy - E15Může být sladká nebo kyselá, podle toho, z jakého mléčného výrobku se tekutina vyráběla. Je zdrojem vitaminů skupiny B, C a E, dále minerálních látek, jako jsou hořčík, fosfor, vápník, draslík, sodík a zinek. Sladká syrovátka navíc obsahuje i mléčný cukr laktózu. Nejdůležitější je ale její obsah tzv. syrovátkových bílkovin a aminokyselin, které si organismus sám nevytvoří a jsou důležité pro ochranu a budování svalů.

Detoxikační pomůcka

Syrovátka pomáhá odvádět z těla škodlivé látky, pročišťuje střeva a podporuje jejich mikroflóru.
Doporučuje se i pro diabetiky, kterým napomáhá snižovat výkyvy hladiny krevního cukru po jídle. A známá je i jako nápoj pro hubnutí. Ale zde buďte opatrní. Nevyměňujte jedno denní jídlo za nápoj, můžete si zadělat na jojo efekt. Zařazením do pitného režimu si také můžete zlepšit kvalitu vlasů či nehtů.

Tekutá i sušená

Syrovátku bez problémů seženete v běžných obchodech nebo v lékárně. Můžete si ji koupit v tekuté nebo sušené formě, s příchutí či bez. V poslední době si ji dokonce můžete dopřát i v biokvalitě. Když se budete chtít zahřát, stačí šálek horké vody, ve které se syrovátka rychle rozpustí. V létě oceníte spíš studený nápoj, ale zde se již doporučuje mixér, který zabrání hrudkovitosti. Kdyby vám nápoj ze syrovátky nebyl po chuti, tak si ho klidně vylepšete třeba bylinkovým čajem, nebo ji přidejte do zeleninové či ovocné šťávy.

Koncentráty, nebo izoláty?

Syrovátku si můžete dát čerstvou, ve formě koncentrovaného prášku nebo izolátu. Jestli se snažíte hubnout, pak není příliš vhodná forma koncentrované sušené sladké syrovátky, která podobně jako čerstvá sladká syrovátka obsahuje vysoký podíl mléčného cukru – laktózy. Vyberte si raději izolát syrovátky, který se prodává se sníženým obsahem tuku a cukru a je téměř (z 90 %) čistou bílkovinou. Ale nezapomínejte, že pro zachování zdraví je nutné mít jídelníček opravdu vyvážený a bez cukrů a tuků si své zdraví nemáte šanci udržet.

Elixír krásy

Syrovátka má ještě jeden benefit – je skvělým kosmetickým doplňkem v péči o pokožku. Relaxační koupel připravíte tak, že syrovátku přidáte do horké vody. Pak se můžete těšit na hladkou a vyživenou pokožku těla i obličeje.
Nebo zvolte kosmetické přípravky s obsahem syrovátky. Běžně se přidává do šamponů, krémů i pleťových sér.

Autor: Alexandra Paulovičová (Dieta)

Autor: Alexandra Paulovičová (Dieta)

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video