Tajemství motivace. Co vás podpoří v odhodlání pravidelně sportovat | e15.cz

Tajemství motivace. Co vás podpoří v odhodlání pravidelně sportovat

ZDROJ: Ženy - E15

Hana Soukupová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
S pevným odhodláním se přihlásíte do fitka, ale po pár týdnech nadšení ochabuje a vaše návštěvy řídnou... Zní vám to povědomě? Naučte se pracovat s motivací a vaše pernamentka nezůstane ležet ladem.

Statistky nemilosrdně odhalují, že 50 % novopečených sportovců má problémy s motivací a do šesti měsíců se vrátí zpátky k lenivému životnímu stylu.

Podle studií mají mnohem větší úspěšnost ti, kteří si svoje členství ve fitness centru pořizovali s cílem CÍTIT se lépe, než ti, kteří měli v úmyslu jen VYPADAT lépe. Čím víc je ve vaší motivaci přítomna větička „měl bych se hýbat“, tím pravděpodobnější je, že to pociťujete jako povinnost.

A k lidské přirozenosti patří tendence se povinnostem pokud možno vyhnout. Pokud jste se ovšem do sportu vrhli hlavně proto, že vás to prostě baví, vaše šance na zařazení do klubu pravidelných sportovců prudce stoupají.

Správná volba sportu

Nenechte se svým partnerem nebo kamarádkou dotlačit ke členství v posilovně, kam v hloubi duše vůbec nechcete chodit. Lidé, kteří se rozhodují s ohledem na svá vlastní přání, vykazují podle psychologů vyšší míru sebeúcty. A to je jedna z nezbytných podmínek trvalé a neochvějné motivace.

Vyberte si takový sport, který by vás bavil i v případě, že by neprospíval vaší štíhlé linii a neměl by blahodárný vliv na vaše zdraví. Pokud vás nabíjí hathajóga, zapalte si vonnou svíčku a rozbalte si jógovou podložku. Jestli vás ale pomalé tempo jógy uspává, nenuťte se do ní jen proto, že má relaxační účinky, a pořiďte si třeba míč na beach volejbal nebo trekové kolo.

Oblečte se na to

Ve vašem rozhodnutí pravidelně se hýbat hrají roli i zdánlivé detaily. Třeba oblečení, které si sbalíte do své sportovní tašky. Podle studie provedené na Springfield College v Massachusetts dělá většina nováčků tu zásadní chybu, že se do tělocvičny dostaví ve vytahaných teplácích a v mikině o číslo větší.

Plandající látka jim ale brání v kvalitním pohybu, což vede k nedobrému pocitu ze sportování. Předtím, než začnete plnit svůj cvičební plán, si tedy pořiďte dobře padnoucí sportovní outfit té správné velikosti, střihu, který se vám líbí, a pokud možno i ve své oblíbené barvě. Hned to půjde líp!

Jedním z největších nepřátel pravidelného pohybu je rutina. V případě posilování zvyšujte váhu zdvihaných zátěží každý týden o 10 % a totéž proveďte, i co se týče kardio cvičení – přidávejte si o 10 % delší a intenzivnější trénink. Takhle postupujte po dobu tří týdnů a ten čtvrtý si dejte pohov a relaxujte.

Své sportovní seance si předem naplánujte i v případě, že si hodláte jít zaběhat do nejbližšího parku nebo si zacvičit doma podle DVD. Vědci z University of Alberta zjistili, že i zkušení sportovci se cítí víc motivovaní v případě, že si předem sestaví plán svých aktivit.

Sportovní deník

Veškeré svoje sportovní výkony si zapisujte. Ve chvíli, kdy se budete cítit demotivovaní a budete mít sto chutí hodit ručník do ringu, stačí sáhnout po svém sportovním deníku a ověřit si, že postupně děláte pokroky. Stavte hlavně na tom, co ovládáte, i kdyby to měla být rychlá chůze. Neubíjejte sami sebe výčitkami, že nedokážete udělat výmyk na hrazdě nebo neuběhnete maraton. Hlavní zásada je nesrovnávat se s nikým jiným, ale jen sám se sebou – jen tak si vybudujete zdravou sebedůvěru.

Společenská záležitost

Nedávno prováděná kanadská studie potvrdila, že přátelská atmosféra na sportovních lekcích podporuje motivaci a přispívá k povzbuzení amatérských sportovců, zatímco soutěživé a konkurenční prostředí nemá tak blahodárný vliv na lidskou psychiku.

V některých posilovnách tak trenéři sdružují svoje klienty do skupinek o pár členech, kteří jsou na podobné úrovni a mají srovnatelné cíle. Ti pak posilují společně a navzájem se povzbuzují. Sportovní psychologové ale přiznávají, že tato teze neplatí stoprocentně a určité typy osobností dávají přednost individuálnímu sportování. Pokud cítíte, že jde cvičení v tandemu proti vaší přirozenosti, platí tady totéž jako při výběru sportu – do ničeho se nenuťte. *

Článek vyšel v časopise Dieta

Autor: Hana Soukupová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video