Tajemství silné vůle. Návod pro neúspěšné dietářky | e15.cz

Tajemství silné vůle. Návod pro neúspěšné dietářky

ZDROJ: Ženy - E15

Ilona Laužanská (Dieta)

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pravidla zdravé stravy znáte takřka nazpaměť, a přesto si posté na talíř naložíte hranolky a fitness centru se vyhnete obloukem. Proč vaše vůle tak často selhává?

Posnídáte cereálie, k obědu si dáte libové kuřecí maso s celozrnným toastem a k svačině půl mrkve. Dorazíte domů hrdí na svůj příkladný jídelníček, načež z regálů ve vaší spíži a ledničce začnou pomalu mizet chipsy, uzeniny a sušenky… Nutno dodat, že všechny tyto pochutiny se záhadným způsobem ocitnou ve vašem žaludku. Jak to, že právě večer dochází ke kolapsu vaší vůle?

Útok na ledničku

Večerní hodiny jsou tím typickým obdobím, během něhož adepti na hubnutí zapomínají na svá předsevzetí o zdravém životním stylu. Hladina serotoninu (látka, která podporuje pocity štěstí) v tomto období klesá, jste unavení a často i vyhladovělí. Když se všechny tyto faktory sečtou, odolat je takřka nemožné. Na vytváření nových rozhodnutí se podílí část mozku zvaná prefrontální kortex, která během své činnosti spotřebovává velké množství energie. Na vytváření nových návyků se podle některých odborníků podílejí tři různé oblasti. Jedna z nich se týká kladných předsevzetí typu „každý večer si dám salát“, druhá má zase na starosti rozhodnutí záporná jako „na návštěvě si nedám ani kousek koláče“. No a třetí část má na starosti vaše přání a touhy, jako „chci jíst zdravě“ nebo „mám chuť na něco dobrého“. Pokud chcete dosáhnout silné vůle a chovat se v souladu se svým předsevzetím, měly by všechny tyto tři části fungovat ve vzájemné harmonii.

Domácí pasti

Když dorazíte večer domů, jste psychicky naladění na to, dostat za celodenní námahu nějakou „odměnu“. A ta může mít pro mnohé z nás podobu chlebíčku s královskou porcí majonézy nebo podobné kalorické bomby. Svou roli tu hraje i sociální prostředí. V práci se pohybujete mezi kolegy, kterým chcete možná podvědomě ukázat, že vy přece jíte zdravě. Zato večer jste to jen vy a vaše lednička beze svědků… A to už je rozhodování, co si naložíte na talíř, mnohem těžší.

Šetřete energii

Uvědomte si, že vaše vůle se během dne s každým rozhodnutím vyčerpává. Představte si, že ráno jí máte 100 %. Ráno se rozhodujete mezi džínsami a sukní a už při vyřešení tohoto drobného dilematu vyčerpáte pár procent svojí „rozhodovací energie“. Pak dorazíte do práce a proces pokračuje. Není divu, že už vám večer nezbývá síla na rozhodnutí typu: dám si celozrnný chleba a ne bílou bagetu. Snažte se proto po celý den neinvestovat svou energii do záležitostí, které se vás bezpodmínečně netýkají. Nemusíte přece hned nutně rozlousknout vztahové trable svojí kamarádky… A ještě jeden tip – část mozku, která má na starosti vůli a rozhodování, se aktivuje při pomalejším dýchání. Když jste v pokušení sáhnout po nezdravé potravině, zkuste po dobu jedné minuty dýchat vědomě pomaleji.

Nezačínejte v pondělí

Nejneoblíbenější den v týdnu? U většiny z nás by to asi bezkonkurenčně vyhrálo pondělí, přesto si začátek diety často naordinujeme právě na první pracovní den. Často si neuvědomujeme, že začínat se změnou životního stylu v první pracovní den není právě dobrá volba. Okamžitě vás zavalí lavina povinností a stresu a vy pravděpodobně nebudete mít dost vůle k udržení svých dobrých předsevzetí, což vás může demotivovat. Změnu ve svém stravování si naplánujte ideálně na sobotu, kdy máte dost času na přípravu jídla.

Změňte myšlení

Většina neúspěšných dietářů svou vůli vždy uchlácholí výmluvou typu „dneska ještě do posilovny nepůjdu, ale zítra se do toho pustím“ nebo „dneska si ještě dám naposledy řízek a od zítřka jím zdravě“. Zkuste si uvědomit, že každým svým rozhodnutím ovlivňujete svůj celkový životní styl. Namísto „půjdu dnes cvičit, nebo zůstanu doma?“ se sami sebe zeptejte „chci doopravdy pořád žít bez sportu a nic nedělat pro štíhlou linii?“

Vyrobte si karty

Teď vás nenavádíme ke gamblerství, máme na mysli karty motivační! Nastříhejte si doma čtvrtky a napište si na ně věty o zdravém životním stylu a o hubnutí, které vás utvrzují ve vašich správných rozhodnutích. Můžou to být třeba citáty z Diety, rady vaší výživové poradkyně, tipy od kamarádky nebo vaše vlastní větičky. Například „když sním pytlík chipsů, budu toho za čtvrt hodiny litovat“ nebo „když si večer zacvičím, budu mít zpevněnou postavu a budu se cítit lépe“. Ve chvílích, kdy vás začne opouštět vůle, stačí chytnout balíček karet do ruky a zalistovat jimi. Jednu z karet můžete občas nalepit na ledničku, abyste zastavili permanentní uždibování z domácích zásob v průběhu dne.

Propojte cíle a hodnoty

Vaše hodnoty jsou jednou z klíčových věcí ve vašem životě. Sepište si na papír několik věcí, které považujete za zcela zásadní. Pak se zamyslete nad tím, jestli se nějak dají propojit se zdravým životním stylem a hubnutím. Je-li pro vás důležitá rodina, pak vás možná ve vašem rozhodnutí udržet si zdravou linii podpoří i to, že budete svým potomkům sloužit jako dobrý příklad zdravého životního stylu.

Článek vyšel v časopise Dieta

Autor: Ilona Laužanská (Dieta)

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video