Tchaj-čchi: Chcete žít bez stresu? | e15.cz

Tchaj-čchi: Chcete žít bez stresu?

Irena Forejtová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Žít v pohodě, klidu a bez větších výkyvů si přeje snad každý z nás. Vyhnout se nepříjemnostem a nástrahám života je opravdu téměř nemožné. Ale řešení existuje a stačí málo - naučit se zvládnout situaci, získat nadhled a pracovat na sobě.

Určitě namítnete, že na takové věci nemáte čas, že jste už taková povaha a kdesi cosi. Zkuste si najít chvilku a zamyslet se, kolik zbytečných starostí si připouštíte, jak vás často píchá u srdce, že ztrácíte nervy při sebemenším problému, že začínáte tloustnout a že jste vlastně zralí na infarkt či ještě něco horšího. Tehdy je nejvyšší čas se sebou něco udělat. Možná, že právě vám by vyhovovala poměrně nenáročná metoda, která se dá charakterizovat jako „meditace v pohybu“.

O čem je řeč? O cvičení zvaném „tchaj – čchi“, které je postaveno na základním principu pohybu vnitřní energie v lidském organismu. Každý člověk takovou energii má a když se stane, že se energie, například vlivem psychického a dlouhodobého napětí někde zablokuje, dochází pak ke zdravotním problémům, trpíte migrénou, bolestí páteře, máte vysoký krevní tlak, zkrátka onemocníte.
 

Autor: Ženy - E15


Léčebná metoda tchaj-čchi dokáže všechny tyto nepříjemné stavy nejen odstranit, ale dokonce jim i předcházet. Tchaj – čchi je dokonce lékaři doporučováno jako doplněk rehabilitačních cvičení ke zlepšení zdravotního stavu u různých onemocnění, např. srdce nebo plic, nebo dokonce i k zlepšení zraku. 

Cvičení tchaj-čchi, jak je patrné už z jeho názvu, pochází z Číny, kde se zhruba do počátku 20.století toto pohybové umění používalo hlavně k sebeobraně, V pozdější době se v technikách tchaj-čchi přikládal větší význam na vliv po psychické stránce a zejména na duchovní růst. Záměrem tchaj-čchi je totiž správná regulace vnitřní energie tak, aby člověk získal vnitřní klid, určité uvolnění, cvičení působí antistresově, pomáhá krevnímu oběhu, masíruje vnitřní orgány, a tím člověk získává zpět vitalitu, a svým způsobem i vnitřní krásu.

Autor: Ženy - E15


Metoda cvičení je založena na správném držení jednotlivých částí těla pomocí jednoduchých sestav, které jsou charakteristické pomalými pohyby spojenými s dechem a vnitřní koncentrací. Pro člověka je pak snazší dostat harmonii do denního života, zvládnout stres, naučit se poznávat sebe sama, mít schopnost se prosadit a zároveň nebýt příliš agresivní, Odborníci tvrdí, že měkkost pohybů při cvičení tchaj-čchi postupem času přejde i do vašeho jednání a životních postojů.

Najít kurz tchaj-čchi ve vašem regionu dá trochu práce, neboť opravdu kvalitních učitelů je stále málo, ale pokud se vám to podaří, výuka „meditace v pohybu“ probíhá v menších skupinkách, což umožňuje individuální přístup ke každému jednotlivci.

Autor: Ženy - E15


A kdy začít s cvičením? Třeba hned, neboť věk ani tělesná kondice v tom nehraje roli. Tchaj-čchi cvičí děti, dospělí, i lidé pokročilého věku. Není potřeba mít ani žádné speciální vybavení, úplně stačí sportovní oděv a obuv. Ani časově vás cvičení moc nezatíží. Pro zdraví stačí cvikům věnovat několik minut denně či navštěvovat kurs dvakrát týdně. Tím, že cviky působí komplexně na celý organismus, dosáhnete po určité době fyzické i psychické harmonie – a to v dnešní hektické době určitě není málo.

Autor: Irena Forejtová
30. března 2011
0:normal690:true:true KAŽDÝ DEN NOVÉ SLEVY NA JEDNOM MÍSTĚ!

Autor: Irena Forejtová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery