Těhotenství ve vyšším věku | e15.cz

Těhotenství ve vyšším věku

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kdy  je vlastně ten správný věk na první těhotenství a prvního potomka?

Zatímco v minulosti bylo pohlíženo na třicetiletou ženu, která se chystá přivést na svět svého prvního potomka, s jistou dávkou pohoršení a s nepochopením, dnes je to zcela běžné. V dnešní moderní době je těhotenství často odkládáno na „později“. Nejprve vystudovat, najít si perspektivní zaměstnání, udělat kariéru, dosáhnout určitého společenského postavení, zařídit si vlastní bydlení, cestovat, užít si života, počkat na toho správného partnera nebo zkrátka jen vyspět, to jsou jedny z mnoha důvodů, proč ženy na potomky nespěchají. 

Před dvaceti lety pouze jedna žena z padesáti porodila své první dítě po pětatřicátém roku života. Dnes je to každá pátá žena. Věková hranice se stále posouvá. Průměrný věk prvorodiček byl v roce 1991 něco málo přes 24 let, dnes se věk novopečených maminek pohybuje mezi 27 a 32 lety. Není žádným překvapením, rozhodne-li se žena pro dítě po pětatřicítce, těhotenství může proběhnout úspěšně i po čtyřicítce. Pozdní těhotenství má svá specifika, jak negativní, tak i pozitivní.

Kdy je ten správný čas?


Standardně se těhotenství u prvorodiček starších 35 let označuje jako rizikové. Záleží však zejména na fyzickém a psychickém stavu konkrétní ženy. Příroda nezná mezníky, jako jsme si je pro pořádek vytvořili my. Je-li žena zdravá a v dobré kondici, může těhotenství probíhat zcela bezproblémově.

Potíže s početím a neplodnost

Plodnost ženy v průběhu jejího života klesá. Na vrcholu plodnosti je žena ve svých dvaceti letech. Podle statistik má každá druhá žena nad čtyřicet problém s otěhotněním. U žen ve věku mezi 35 – 39 let toto nebezpečí hrozí každé čtvrté a ve věku kolem třicítky jen jedné z šesti žen. Neplodnost – sterilita je problémem jak žen, tak mužů. Podle statistik je ve třiceti procentech na vině žena, v dalších třiceti procentech je to muž. Rovněž ve třiceti procentech jsou za neplodnost odpovědni oba partneři. V deseti procentech nebyl rozpoznán žádný důvod, proč je pár neplodný. Nejčastější poruchou neplodnosti žen jsou hormonální poruchy (40 %), neprůchodné vejcovody (20 %), dále to jsou hlavně děložní myomy, endometrióza a poruchy poševního hlenu.

Rizika v těhotenství
V porovnání hrozí čtyřicetiletým ženám trojnásobné nebezpečí potratu než jejich o deset let mladším kolegyním.
Na základě porovnání porodů více než sto padesáti tisíců žen na bylo zjištěno, že ženy ve věku do čtyřiceti let neměly žádné výraznější potíže než mladší ženy. Až při věku nad čtyřicet let se častěji objevovala těhotenská cukrovka, poruchy dýchání a nižší porodní váha dítěte.

Ženy po čtyřicítce rodí častěji císařským řezem. V Německu je to téměř každá druhá. Ženy do 35 let rodí v osmdesáti procentech přirozenou cestou.

Downův syndrom


Studie ukazují, že děti starších matek nemívají více vrozených poruch než děti mladých maminek. Jedinou výjimkou je deformace a postižení způsobené narušením chromozomů – Downův syndrom.
Nebezpečí Dawnova syndromu hrozí ženám nad čtyřicet let v jednom osmdesáti případu, ženám do třiceti let je to desetkrát méně časté, jedenkrát z osmi set těhotenství. Naštěstí je v dnešní době běžné provádět ultrazvuková vyšetření, u starších nastávajících maminek vyšetření plodové vody, což umožňuje odhalit tuto vadu ještě před dvacátým týdnem těhotenství a je možné vývoj přerušit.

Pokroky medicíny


Možnost početí dítěte v pozdějším věku je také výsledkem rozvoje v oblasti medicíny. Mnohé ženy, které by již přirozenou cestou nebyly schopny otěhotnět, mohou využít umělého oplodnění.

Rovněž se zvýšila úroveň kompletnosti péče o ženu v těhotenství i o novorozence. Například ženám nad pětatřicet let je pojišťovnou hrazeno vyšetření plodové vody. Tím je možné odhalit některé genetické vady.

Ochrana před rakovinou


Americký odborný časopis Fertility and Sterility zveřejnil studii, jejíž výsledek potěší všechny ženy, které své těhotenství z nějakého důvodu zatím odkládaly.

Vědci tvrdí, že pozdní těhotenství chrání ženu před rakovinou vaječníků mnohem více, než u žen mladších. Výsledky studie ukázaly, že u žen mladších 25 let se snižuje riziko vzniku rakoviny vaječníků o 16 %, u žen do 30 let již o 45 % a ženy nad čtyřicet let snížily svým pozdním otěhotněním riziko vzniku nemoci až o 58 %.

Psychická pohoda a vyrovnanost


S přibývajícím věkem obvykle také stoupá psychická i materiální připravenost na nového člena rodiny. Nastávající maminka již disponuje nabytými zkušenostmi, má srovnané priority a její zodpovědnost je většinou na vyšší úrovni, jak u mladých maminek. Žena často otěhotní právě proto, že cítí, že je na mateřství vhodná doba. Tak si může radosti s miminkem mnohem lépe užít, stejně tak se lépe vyrovnává se situacemi, které k mateřství patří.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery