Tekutá dieta: Je řešením nejíst? | e15.cz

Tekutá dieta: Je řešením nejíst?

ZDROJ: Ženy - E15

Jana Potužníková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Touto dietou se můžete zbavit pár nadbytečných kil, ale je také určitou variací zdravějšího půstu. Její plán totiž zařazuje pouze pití džusů a čajů. Jak se s ní ale popere naše tělo?

Dieta nemá přesného zakladatele, ale bylo o ní popsáno tisíce stran. Každý si pod tekutou dietou představuje něco úplně jiného. Můžete tedy narazit na tekuté diety, které jsou uzpůsobeny nemocničnímu prostředí třeba při potížích s trávicím traktem, na džusové, vodové či čajové půsty, na mléčnou dietu či tzv. pijákovu dietu, kdy potřebné kalorie získáváte alkoholem, nebo také na dietu s nutričně vyváženými koktejly, které nahrazují denní jídla.

Výběr je velký, ale co zdraví? Co na to naše tělo? Určitě tak můžeme zhubnout, nebo jde jen o další dietní plán, po kterém přijde na řadu jojo efekt?

Čaje, džusy a vývary

My v Dietě jsme nakonec vybrali džusový a čajový půst. Tato dieta je založena jen na konzumaci džusů a čajů a je doplněna také některými druhy šťáv a vývary. Pro větší rozmanitost tekutého jídelníčku můžete k ovocným šťávám a džusům přidat také šťávy zeleninové, které jsou výborné jako zdroj vitaminů, vlákniny, ale také jako prevence proti rakovině.

Dieta se možná až příliš křečovitě drží hesla „hlad je převlečená žízeň“, a tak někteří její vyznavači tvrdí, že při pocitu hladu se stačí pouze napít. Patří mezi velice nízkoenergetické diety a jako zdroj energie tělo tak využívá svaly a tuky. Jejím kladem je, že nepatří mezi úplné půsty, takže do těla se vám dostanou důležité výživné látky a jako zdroj energie vám poslouží sacharidy obsažené v ovoci. Předejdete díky ní i dehydrataci, a navíc snižuje ztrátu draslíku, sodíku a ostatních živin, která nastává při dodržování úplného půstu.

PLUSY:

* liší se od úplného půstu, a proto díky ní získáte některé sacharidy, vitaminy, minerály a kalorie

* pokud šťávy zařadíte mezi běžnou stravu, mohou vám být prospěšné – chcete­li se tedy cítit zdravěji, berte je jako doplněk či náhradu jednoho jídla (nejlépe tak můžete nahradit dopolední a odpolední svačiny)

* lidé ji využívají jako detoxikační prostředek

* naučíte se zařadit pitný režim do jídelníčku a můžete objevit kouzlo polévek

MINUSY:

* ztráta váhy není trvalá, pokud se vrátíte ke starému stravovacímu režimu

* jedná se o dietu s nízkým energetickým příjmem, a proto vás mohou přepadat pocity hladu a neodolatelných chutí

* můžete se cítit unaveni, může se vám točit hlava a mohou vás také trápit pocity nesoustředěnosti

* neustálým pitím džusů si některé příchutě můžete natrvalo znechutit

* bez pohybu, který těžko budete moci vzhledem k únavě vykonávat, namísto redukce tělesného tuku přijde ztráta vody, která se sice projeví na kilogramech, ale v pase vám neubere ani centimetr

NEDOPORUČENO KAŽDÉMU

Dietní plán s čaji s džusy by se měl dodržovat pouze pár dní a rozhodně se nehodí pro úplně všechny. Chcete­li dietu s velice nízkým přísunem kalorií, ale rozhodně se nechcete pouštět do úplného půstu, pak by se vám tato dieta mohla líbit.

Bez pevné stravy asi také chvíli vydrží i lidé, kteří mají rádi nápoje rozličných chutí. Rozhodně se ale nehodí pro osoby, které mají cukrovku, srdeční choroby nebo sníženou imunitu. Odborníci ji doporučují nasadit s pravidelnými intervaly, a to třeba po dvou měsících racionálního stravování jako očistný rituál.

CO NA TO ODBORNÍK? PSYCHOLOŽKA PHDR. IVA MÁLKOVÁ, zakladatelka společnosti Stop obezitě ( ) Pokud se tekutými dietami myslí proteinové diety, které jsou aplikovány pod lékařským dohledem u lidí s těžkým stupněm obezity, kterým nejde zhubnout normální stravou, nelze nic namítat. Džusový a čajový půst však nelze doporučit. Lidské tělo má rádo rovnováhu jak v energii, tak ve správném poměru živin (při tomto půstu máme nízký příjem energie a nedostatečný příjem bílkovin). Nejlepším „pročištěním“ je jíst trvale zdravě a neochuzovat se o vlákninu. Pokud zařadíme např. zeleninovou šťávu místo svačiny, kdy není možno z nějakého důvodu konzumovat zeleninu celou, je to výhodné řešení.


www.stob.cz

ZMĚNY V ŽIVOTNÍM STYLU

Autoři těchto diet na trvalou změnu přístupu k životu moc nedbají. Vzhledem k tomu, že při této dietě nemá člověk energie nazbyt, doporučuje se přidat jen chůze nebo další mírné formy tělesného cvičení. Zapomeňte tedy na každodenní hodinové hopsání na aerobiku nebo vytrvalostní běh či spinning. Namísto toho se často procházejte, měňte rychlost chůze a přidejte dostatek relaxace a odpočinku. Tedy aspoň tehdy, když se chcete pročistit nebo zhubnout jen pár kil kvůli vánočnímu večírku v práci.

DRŽET, NEBO NEDRŽET?

Dieta by neměla být užívána jako prostředek pro hubnutí, ale spíše jako možnost pročištění se a získání vitaminů, minerálů a vlákniny, které často při rychlém způsobu životního stylu zanedbáváme. I když s detoxem ne všichni odborníci souhlasí. Existují také tekuté „hubnoucí“ programy pod dohledem odborníků, kdy dojde k rychlému váhovému úbytku. Ale výsledek není udržitelný po dlouhou dobu.

Autor: Jana Potužníková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video