Telemedicína - v čem nám může pomoci a má vůbec budoucnost? | e15.cz

Telemedicína - v čem nám může pomoci a má vůbec budoucnost?

ZDROJ: Ženy - E15

Josef Kraus

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Telemedicíně, tedy poskytování zdravotních služeb na dálku prostřednictvím moderní techniky, se často předpovídá slibná budoudnost i rozvoj. Jedná se především o získávání informací, dálkové monitorování zdravotního stavu pacienta (zákazníka) a také zpětná vazba ze strany lékaře, odborníka, výživového poradce či sportovního trenéra. Více informací nám k tomu prozradil Filip Linhart (39), předseda představenstva SHERLOG eVito - společnosti provozující "telemedicínský" systém eVito, který prostřednictvím speciálních přístrojů či aplikací pro mobilní telefony automaticky sleduje, vyhodnocuje a odesílá nejrůznější data o vašem zdraví či sportovních výkonech, přičemž cílem je co nejrychleji informace o pacientovi nebo sportovci zpracovat a nechat posoudit odborníkem.

Více informací nám k tomu prozradil Filip Linhart (39), předseda představenstva SHERLOG eVito - společnosti provozující „telemedicínský“ systém eVito, který prostřednictvím speciálních přístrojů či aplikací pro mobilní telefony automaticky sleduje, vyhodnocuje a odesílá nejrůznější data o vašem zdraví či sportovních výkonech, přičemž cílem je co nejrychleji informace o pacientovi nebo sportovci zpracovat a nechat posoudit odborníkem

O telemedicíně se často mluví jako o projektu, který má před sebou slibnou . budoucnost. Domníváte se, že natolik slibnou, že by mohl brzy nahradit pravidelné preventivní lékařské prohlídky?

Telemedicína vznikla jako důsledek vývoje a inovací v oblasti informačních a zdravotnických technologií. Jejím úkolem není nahradit stávající lékařskou péči, ale výrazně ji zefektivnit. Umožnit lékaři, aby věnoval svůj čas pacientům, kteří ho v daném okamžiku potřebují a naopak časově nezatěžovat pacienty, kteří jsou v pořádku. Navíc umožňuje lépe informovat pacienta o jeho zdravotním stavu a možnostech, jak ho zlepšit.

O jaké služby je největší zájem? Monitoring sportu, zdraví, asistence, nebo něco jiného?

Záleží vždy na tom, jaké má klient potřeby. V Česku žije několik miliónů lidí postižených civilizačními chorobami, jako jsou obezita, cukrovka a vysoký tlak. A další milióny lidí, kteří se o sebe chtějí preventivně starat, aby právě těmito chorobami neonemocněli. Touha dožít se ve zdraví vysokého věku začíná být významnou hodnotou pro mnohé z nás.

Kolik lidí aktuálně službu eVito používá a jakou očekáváte expanzi?

Máme několik stovek komerčních klientů a několikanásobně více zkušebních verzí zdarma eVito Lite. Jedná se o službu, která se šíří zejména na bázi doporučení spokojených uživatelů a odborníků. Do konce roku předpokládáme zájem v řádech tisíců klientů.

Jak je podobný systém rozšířen v zahraničí? Kde je např. nejpopulárnější a v čem se liší od systému v naší domovině?

Největší boom zažívají podobné služby v USA. Je to dáno jednak mírou technologického pokroku, velikostí trhu, ale zejména tím, že v USA historicky lidé berou za své zdraví mnohem větší zodpovědnost sami na sebe.

Je systém již dostatečně známý mezi lékaři, trenéry či výživovými poradci? Přeci jen hlavní přidanou hodnotou je rychlá konzultace s odborníky, je vůbec komu naměřená data dodávat?

Od začátku roku jsme se zúčastnili mnoha významných akcí z oblasti zdravotnictví, výživy i sportu. Služba eVito při představení odborníkům vždy zaznamenala velký pozitivní ohlas. Zejména mě to potěšilo v mezinárodním měřítku při mé návštěvě na konferenci eHealth Days v Dublinu. Samozřejmě je vždy třeba, aby se odborníci se službou seznámili, začali ji používat sami a potom ji mohou doporučovat nebo nabízet dále.

Citlivou otázkou je jistě bezpečnost nasbíraných a odesílaných dat. Nemůže se stát, že by tyto informace byly nějak zneužity, ztraceny či poskytnuty třetí straně bez souhlasu uživatele? Jedná se přeci jen o jakéhosi velkého bratra, který nakládá s těmi nejosobnějšími údaji.

Náž systém má službu certifikovanou Úřadem pro ochranu osobních údajů. Navíc klíčovou kompetencí mateřské firmy Secar Bohemia je právě ochrana osobních údajů, ať už údajů o zcizených vozidlech, o pohybu vozového parku, úniků z produktovodů nebo právě údajů o zdravotním stavu a životním stylu. Dvacetiletá historie a zkušenost mateřské firmy v této oblasti je pro nás velkou výhodou.

====V současnosti nabízíte tři základní zařízení – tlakoměr, dále krokoměr sledující pohyb, ušlou vzdálenost a spálené kalorie a speciální váhu, která kromě hmotnosti zaznamenává obsah vody v těle, procento tukové hmoty a svalů či hmotnost kostí. Připravujete či přemýšlíte o nějakých dalších přístrojích, které by ještě rozšířily množství a druh sbíraných dat?====
Nabízíme i glukometr, který diabetikům přenese bezpracně data do systému. V nejbližších měsících máme v plánu zaintegrovat ještě několik dalších zařízení, ale nechtěl bych teď předbíhat bližší specifikací.

Plánujete rozšíření dovednosti aplikací pro mobilní telefony, resp. rozšíření podpory mobilních systémů (zatím jsou dostupné aplikace pouze pro telefony s operačními systémy Android a iOS, nikoli pro Windows Phone či Blackberry)?

V tuto chvíli neplánujeme mobilní aplikaci pro jiné operační systémy mobilních telefonů než Android a iOS. Co ale zájemce potěší, je, že plánujeme nové a velmi zajímavé funkcionality pro tyto již nabízené mobilní aplikace.

Jak náročná je vlastně obsluha těchto zařízení a celého systému? Zvládne ji i méně technicky znalý uživatel nebo třeba senior?

Nabízíme několik možných způsobů přenosu informací z přístrojů do systému podle typu uživatele i způsobu používání. Od možnosti přenosu přes chytré telefony po malý modem vybavený sim kartou, který je vhodný právě pro seniory.

Autor: Josef Kraus

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video