Tělo ve stresu? 7 nejčastějších problémů a zaručených řešení | e15.cz

Tělo ve stresu? 7 nejčastějších problémů a zaručených řešení

ZDROJ: Ženy - E15

Františka Těšínská

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Stres prožíváme, když jsme vystaveni mimořádným podmínkám. A pokud jsme v něm ponoření delší dobu, tělo se začně bouřit. Jak se s případnými problémy vypořádat?

1. Oxidační stres

Oxidační stres je známý záškodník, který v pokožce umožňuje působení volných radikálů – oxidantů. Většinou těžko změníme to, že žijeme ve městě plném smogu. Městská pleť bývá šedivá, podobně jako je tomu u kuřáků. Trpí nedostatkem hydratace a také suchým vzduchem z klimatizace. Vaše pleť není tak bezmocná, jen se možná pod vlivem stresů zapomene na chvíli bránit. Má totiž své vlastní mechanismy – imunitu. Její podpora proto stojí za to.

CESTA K NÁPRAVĚ:

Pleť posilujte vitaminy, stejně jako celý váš organismus. Antioxidanty jsou obsažené i v přípravcích k péči o pleť. Významným bojovníkem za krásu je tzv. pleťový vitamin E, který má zklidňující účinky. Ve městě používejte přípravky, které dostatečně hydratují, jako je například bambucké máslo. To dokonce podle odborníků značky Sampar (prodává Sephora) neutralizuje nebezpečné látky z ovzduší.

Skvělé hydratační účinky má také kyselina hyaluronová nebo glycerin. Na nejsvrchnější vrstvě kůže zadržují vlhkost a brání průniku nežádoucích látek do těla. Pleť skvěle zklidní výtažky z máty, které stimulují hormon štěstí a uleví nepříjemným pocitům napětí. Po dlouhé noci bez spánku můžete zamaskovat zašedlou a rozespalou pleť sérem s třpytivou texturou a zlatou červenou perletí (Idéalia Life Serum).

2. Stárnutí pleti

Stres způsobuje stárnutí pleti u 66 % žen, a to i na úkor genetických dispozic. Stresovým faktorem pleti je podle průzkumů laboratoří Vichy sluneční záření. Kůže se ztenčuje a vypadá jako papír díky tomu, že ztrácí vodu a odplavují se z ní i potřebné minerály. Rychleji mizí pevnost a pružnost, objevují se na ní jemné linky a tmavé flíčky. Účinky UV záření proto nepodceňujte ani tehdy, když zrovna nejste u moře nebo na horách.

CESTA K NÁPRAVĚ:

Váš denní krém, ať už hydratační, nebo výživný, by měl vždy obsahovat filtr – do města se SPF 15. Stres z UV záření, přirozeného či umělého, totiž přispívá k oslabení imunity kůže. Pigmentové skvrny lehce olupujte krémy a séry s vitaminy a speciálními látkami.

Vraťte pleti to, co jí stres bezohledně odebírá – vyvážené množství minerálů. Nahradit je můžete výtažky z mořských řas nebo termálními vodami z lékárny. Obsahují jejich ideální poměr, pleti vracejí sílu a pomáhají v ní udržet potřebnou vláhu (La Roche-Posay, Vichy, Avéne). Nastříkejte je během dne na pleť, klidně přes make-up, když pociťujete stahování pleti a zarudnutí. Osvěží vás a zklidní pokožku během několika minut.

3. Pupínky v podpělosti

Stres může být i spouštěcím mechanismem akné. Ještě včera jste měli čistou pleť bez chybičky a dnes se na čele objevil pupínek, a to už je puberta dávno za vámi? Pleť nemusí být ani suchá, ani citlivá, přesto se akné objeví. Stojí za tím podráždění mazových žlázek v kůži. Vedle nich totiž sídlí větší počet nervových zakončení. Pak stačí špatný zážitek…

CESTA K NÁPRAVĚ:

Zklidňováním je potřeba snížit podrážděnost mazových žláz. Když nechcete, aby pleť vypadala zanedbaně, zmatňujte ji uvnitř pórů. Mikročástice v krémech umožňují okamžitou absorpci mazu a glukosylovaná forma vitaminu C umožňuje redukovat produkci mazu v průběhu dne (Normaderm, Vichy).

Vyvarujte se odmašťování alkoholovými přípravky, mohou pleť ještě více podráždit. Takzvané „dospělé akné“ rychleji mizí než to v pubertě. Pro akutní nápravu přiložte na lesklá místa, většinou v tzv. T-zóně (čelo, nos, brada), jemný papírový absorpční ubrousek s trochou pudru, jímž maz odsajete.

4. Pocení ze stresu

Pociťujete svalové napětí či únavu, ale také ztrátu sebevědomí nebo stavy úzkosti? Vedle tepla je stres hlavním spouštěčem nadměrného pocení. Někdy se můžeme ocitnout v začarovaném kruhu trapných pocitů, čím více se stresujeme, tím silnější je pocení. Čím více se potíme, tím více můžeme být ve stresu. Při psychické zátěži se potřebujeme více ochlazovat a tělo spouští více potu, aby vyrovnalo termoregulaci. Jenomže se prozradí mokrými fleky v podpaží nebo zvýšenou vlhkostí dlaní. Tuto společensky nepřijatelnou situaci ale můžeme mít pod kontrolou.

CESTA K NÁPRAVĚ:

V psychicky náročnější situaci je potřeba zvolit silnější obranu – antiperspirant. Například Stress Resist od Vichy obsahuje sopečnou minerální látku, která v daný okamžik pohltí dostatek vody (zvládne to v objemu třiapůlnásobku své váhy). Přívod tělesného tepla reguluje látkou Perspicalm, což také pomůže k omezení nadměrného pocení. Pokud se chystáte na důležitý pohovor nebo na rande a nechcete se kvůli pachu z potu ztrapnit, zkuste třeba výzbroj v podobě antiperspirantu se zinkem a antibakteriální ochranou (Nivea). Zneškodňuje nepříjemný zápach, který je způsobený stresovými hormony.

5. Červenání

Projevy zčervenání postihují převážně ženy s fototypem I a II, tedy se světlou pokožkou. Rudé fleky na krku či na tvářích, které náhle vyskočí, jsou typické při psychickém tlaku, kdy pleť už ztratila schopnost účinné obrany. Mohou se objevit náhle při psychické zátěži, třeba studu, když vystupujete na veřejnosti.

CESTA K NÁPRAVĚ:

Při domácí péči používejte jemné produkty péče, nejlépe určené citlivkám. Jemně omývejte pleť bez mýdla, bez přílišného tlaku a osušte před nanášením emulzí nebo krémů určených proti zčervenání. Přiveďte k buňkám více čistého kyslíku. Když nemáte čas na procházky po lese, vyzkoušejte třeba terapii kyslíkem v kyslíkových barech.

Okysličená pleť se lépe a rychleji zotavuje. Když už vás stres drtí při každé příležitosti, nepanikařte a naučte se řízené dýchání pomocí jógových cviků (pránájáma). Usměrníte mysl, kdykoli to budete potřebovat. V kritické situaci, kdy vzplane červeň na tvářích či krku (tzv. rosacea – růžovka) a cítíte horkost, použijte triky z kosmetiky.

Na zklidňující denní krém ještě rozetřete zelenou emulzi, která barevně koriguje nechtěnou červeň (Avéne, Clinique). Pro okamžité zklidnění si nechte po ruce malý sprej s termální vodou a nastříkejte ji tam, kde ucítíte pálení a červenání.

6. Tělo ve stresu

Zklidněte tělo i duši. Zjistíte, že funguje známá pravda – jak se bude cítit vaše tělo, tak bude vypadat vaše pleť. Seznamte se s principy 5000 let staré indické medicíny – ájurvédy. Používá léčebný systém založený na holistickém přístupu k člověku. Směřuje svůj zájem k celému člověku, nezajímá ji pouze potlačování příznaků, ale také prevence a hledání příčin onemocnění.

V zimních dnech, kdy je málo sluníčka a pohybujeme se ve smogu, se prohřívejte v lázni z bylinek a rostlinných olejů, kterou si vykouzlíte v koupelně. Uvolnění ztuhlých svalů a stres nechte na starost zkušeným masérům. Třeba v nejbližších lázních.

CESTA K NÁPRAVĚ:

Tip redakce: Užijte si devadesátiminutovou masáž celého těla, která kombinuje ruční techniky – uvolňující masáž vlasové pokožky s teplým olejem – s reflexologií plosek nohy s využitím lněných sáčků naplněných solí a horskými bylinami, jež posilují pokožku těla proti stresu a nahrazují ztrátu minerálů. Ošetření vás vrátí do rovnováhy, odvodní a budete se ještě dlouho cítit odpočatí. Více na www. emblemprague.com

7. Stres ve vlasech

Jestli vám začnou více vypadávat vlasy, zamyslete se nejdříve, zda jste před nějakou dobou neprožívali špatné životní období. Jeho důsledky můžete pociťovat až za čtvrt roku, třeba v době, kdy už jste v klidu. „Stres se projevuje nejdříve na pokožce hlavy a až následně ve vlasech. V okamžiku stresu se pokožka začne bránit postupným napětím a stahováním. Začne vylučovat až o 30 % více mazu a znemožní vlasům se hýbat,“ říká kadeřník Libor Šula (www. LiborSula.cz).

Vysvětluje, že každý vlas má svůj sval a ten je ve stresu téměř nehybný. Zde pramení pocity lidí, když tvrdí, že je „bolí“ vlasy. Pokožka se otevře, vlas povolí a s každým česáním nebo stahováním do culíku se dostane mírně výš. Pak ale přichází o živiny, které potřebuje ke zdravému růstu.

Výsledkem je řídnutí hřívy i to, že nové vlasy narostou v horší kvalitě. Bývají jemnější, sušší a ukazují se v krepatých pramíncích. „Při stresu se vlasový porost neztrácí z celé hlavy, ale jen v určitých partiích, na čele, na spáncích, na koruně hlavy nebo v kontuře,“ upozorňuje kadeřník.

CESTA K NÁPRAVĚ:

V době, kdy začnou vlasy rychle ubývat, nepomohou rady typu „zklidni se“, ale nasazení podpůrných přípravků, míní kadeřník Libor Šula. „Výborné zkušenosti mám se zklidňujícími toniky, ale i většina šamponů s vyšší čisticí schopností dobře zabírá,“ říká. Vyzkoušejte třeba Bain Vital Dermo-Calm od Kérastase Spécifique. Nevysušuje ani nehrozí, že by mazová žlázka měla chuť ještě více se mastit. Můžete jej používat každý den a vlasy neztrácejí objem. Doporučuje se nasadit jeho laskavou péči už tehdy, kdy se cítíte vystresovaní.

Extra tip: Vyzkoušejte relaxační vlasový obřad v Institutu Kérastase. Přesně se dozvíte diagnózu vašeho problému s vlasy a dostanete doporučení na vhodné přípravky. Navíc si vychutnáte uvolňující masáž vlasové pokožky, která pomáhá stimulovat svaly, nervy a krevní oběh.

Článek vyšel v časopise Dieta

Autor: Františka Těšínská

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video