Teplo, nebo zima? Co lépe působí na zdraví? | e15.cz

Teplo, nebo zima? Co lépe působí na zdraví?

ZDROJ: Ženy - E15

Archiv

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nachlazení a chřipka jsou v zimních měsících běžným úkazem. pokoušíte se odolat bacilům a omezit riziko onemocnění na minimum? My víme, co opravdu funguje!

Jak jistě víte, hlavním předpokladem odolnosti vůči nemocem je zdravý imunitní systém, který organismus chrání před škodlivými vlivy vnějšího prostředí. Pokud je oslabený, trápí člověka nejrůznější choroby, které mívají vleklý průběh. A mnohdy chybí zdravý životní styl a dostatek pohybu s minimem stresu, které jsou základem imunity. Občas musíte přidat něco navíc…

Hřejivá metoda

Vyvážená zdravá strava a vitaminové doplňky jsou tím prvním, po čem obvykle v případě začínající nemoci sáhnete. Pro prevenci ale můžete udělat opravdu o dost víc. Třeba zásluhou procedur, které spadají do kategorie wellness a díky svým relaxačním účinkům mají pozitivní vliv také na naše zdraví. Mezi jedny z nejúčinnějších patří takzvané termo procedury, horké i mrazivé.

Na jedné straně je to sauna, pára či masáž horkými lávovými kameny, na straně druhé
kryoterapie, která probíhá při minusových teplotách ve speciálních komorách – poláriích. Proč jsou pro naše tělo tak prospěšné?

V případě hřejivých metodnejde jen o příjemné prohřátí organismu běhemchladných dní. Zvýšení teploty způsobuje pocení, které přispívá k vylučování toxických látek včetně těžkých kovů, jež se v těle usazují z okolí i ze stravy a svým negativním působením narušují funkci
imunitního systému. Celkové pročištění těla prospívá funkci vnitřních orgánů, zejména jater, což zlepšuje celkový zdravotní stav a zároveň přináší vyšší odolnost vůči bacilům.

Mrazivá receptura

Působení extrémně nízkých teplot má na naše tělo také unikátní účinky a v případě některých specifických problémů, jako je například zvýšený krevní tlak nebo kloubní záněty,
prokáže tělu mnohem větší službu než tepelné terapie, které mohou někdy spíše uškodit.

Vystavení organismu extrémně nízké teplotě –110 °C až –160 °C ve speciálním zařízení zvaném kryokomora trvá jen 2 až 3 minuty. Ale i za tak krátký čas se s tělem dějí divy. Chlad
aktivuje organismus a pozitivně působí na celkový zdravotní stav.

Podobně jako v případě hřejivých procedur i tady dochází k prokrvení a okysličení těla, vyplavování škodlivých látek a zlepšení obranyschopnosti organismu. Kryoterapie je vhodná pro všechny věkové kategorie nejen jako podpora léčby některých potíží, ale i jako prevence právě proto, že „zahání nemoci“.

Tužme se!

Všechny procedury, které působí na tělo změnami teploty prostředí, čímž mění i přirozenou
teplotu těla, přispívají k otužování organismu, tedy k jeho odolnosti vůči negativním vnějším vlivům. Jsou účinnou prevencí nemocí příznačných pro zimní období i formou jejich rychlejší léčby. Patří mezi ně jak sauna, tak třeba plavání v ledovém rybníce.

Otužování snižuje naše subjektivní vnímání venkovní teploty a zlepšuje schopnost těla aklimatizovat se na aktuální podmínky, díky čemuž nás pak chladné počasí nemůže překvapit. Nemáte možnost navštívit horkou páru nebo ledové polárium? Pro posílení
imunity je stejně účinné třeba i pravidelné sprchování studenou vodou.

Vyšší odolnost vůči bakteriím, mikrobům a infekcím, lepší produkce protilátek, nižší vnímání bolesti, toho všeho lze docílit pouhým působením extrémních teplot. Pozitivní účinky se ale neomezují jen na zdravotní stránku. Všechny procedury, jež nutí vnitřní orgány
k aktivitě, mají vliv také na psychickou pohodu, lepší náladu i příjemný vedlejší efekt v podobě zlepšení kvality pleti.

Autor: Archiv

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video