Test potravinové intolerance: Odhalte, co nemáte jíst | e15.cz

Test potravinové intolerance: Odhalte, co nemáte jíst

ZDROJ: Ženy - E15

Irena Forejtová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Možná to dobře znáte. Znenadání vás začnou trápit bolest hlavy a trávení také nefunguje jak má. Možná vás ani nenapadne, že původcem potíží je neobvyklá reakce těla na určité potraviny, odborně nazývaná jako potravinová intolerance.

Onemocněním trpí až pětačtyřicet procent lidí, aniž tuší co je způsobuje. První zdravotní potíže se mohou dostavit až po desítkách hodin a nezřídka i za několik dní. Hlavním důvodem je opožděná reakce těla na snědenou potravu.

Kromě symptomů, které byly uvedeny v úvodu, potravinová intolerance může způsobovat i celou skupinu jiných potíží, jako např.. svědění pokožky, průjem, zácpu, poruchy spánku, gastritidu (zánět sliznice žaludku), bronchitidu (zánět sliznice průdušek), chronickou únavu, problém s hmotností, úzkost, depresi.

Těmito příznaky se potravinová intolerance liší od alergie na potraviny, která se projevuje naopak rychle, její průběh je mnohem razantnější a může potenciálně ohrozit lidský život.

Jak zjistit potravinovou intoleranci?

S kterými potravinami se tělo nedokáže vyrovnat se dá zjistit několika způsoby. Můžete si začít vést deník, do kterého budete zapisovat, co jste daný den snědli a jak se aktuálně cítíte. Tím máte kontrolu nad skladbou jídelníčku a reakcí vašeho těla na jídlo. Jenže to je běh na dlouhou trať a metoda je dost nepřesná. Můžete být totiž alergičtí na více druhů potravin a pak vám pomůže jedině dietolog, který vás odborně vyšetří a poradí s léčbou.

Detektiv špatných potravin

Rychle a poměrně přesně se potravinová intolerance dá zjistit v pohodlí domova pomocí samodiagnostického testu, který se prodává v lékárnách. Ušetříte si cestu k lékaři a dlouhé čekání na výsledky, neboť už za hodinu víte, které potraviny je potřeba z jídelníčku vyřadit. Test vyhodnocuje reakci těla na tyto potraviny:

  • obilniny: pšenice, kukuřice, tvrdá pšenice, gluten (lepek), oves, rýže, žito
  • ořechy a luštěniny: mandle, para ořechy, kešu, kakaová zrna, piniové ořechy, vlašské ořechy
  • luštěniny: hrách, čočka, fazole, sója
  • maso hovězí, kuřecí, jehněčí, vepřové
  • sladkovodní ryby, korýši, mořské ryby a plody moře
  • zelenina: brokolice, kapusta, mrkev, celer, okurka, pórek, koření, brambory, rajčata
  • ovoce: jablka, černý rybíz, grapefruity, meloun, ananas, olivy, pomeranče a citróny, jahody
  • a některé speciální potraviny: vejce, kravské mléko, česnek, zázvor, houby, čaj, kvasnice

S testem si poradí každý

Základ testu tvoří testovací podložka, na které jsou naneseny potravinové extrakty odpovídající hlavním složkám stravy. Ta po dokončení testu ukáže, na kterou potravinu se vám v těle vytvářejí protilátky.

Testuje se intolerance na ovoce, zeleninu, vejce, mléko, obiloviny, luštěniny, ořechy, různé druhy masa a jiné potraviny. Při testování se postupuje tak, že si ze špičky prstu odeberete pomocí přibalené lancety a kapiláry malý vzorek krve a necháte jej rozpustit v testovacím roztoku. Po uplynutí určitě doby, jejíž čas i přesný popis aplikace testu je podrobně popsán v příbalovém letáku, snadno vyhodnotíte výsledek. Pomocí přiloženého schématu návodu zjistíte, který bod odpovídá „škodlivé“ potravině a podle intenzity zabarvení můžete i určit, jak silně na danou potravinu váš organismus reaguje.

Se zdravým jídelníčkem pomůže dietolog

Po vyhodnocení testu se ukáže, kterou potravinu není váš organismus schopen využít. Komplikovanější případy, kdy test ukáže více než jeden negativní výsledek je lépe již konzultovat s dietologem, neboť přizpůsobit jídelníček tak, aby strava zůstala vyvážena je poměrně těžký oříšek i pro odborníka.

Mnozí lidé zpočátku nejsou zvyklí trávit čas výběrem potravin a vařením speciálních jídel. Ale po nějaké době stejně zjistí, že námaha se vyplatí, protože se začnou cítit lépe. Potěšující zpráva je, že na rozdíl od alergie už i patřičným omezením dané potraviny nebo potravin můžete pozorovat během několika dní výrazné zlepšení.

Autor: Irena Forejtová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video