Tip na výlet: Hrabalova stezka aneb Po stopách Bohumila Hrabala | e15.cz

Tip na výlet: Hrabalova stezka aneb Po stopách Bohumila Hrabala

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Také jezdíte rádi na výlety po českých krajích? A navštívili jste již malebnou oblast spjatou s Bohumilem Hrabalem? Kersko u Hradišťka na Nymbursku rozhodně stojí za návštěvu. Na kole či pěšky, stojí opravdu za to. Přesvědčte se sami…

V této části Polabí totiž spisovatel Bohumil Hrabal žil a literárně tvořil po značnou část svého života.

Přírodních zajímavostí Kerska je mnoho a jsou zvýrazněny na několika informačních turistických tabulích, jež jsou kromě přehledných informací doplněny orientační mapou. Vybíráme pro vás asi patnáctikilometrový výlet, takzvanou Hrabalovou stezkou, která sleduje červené turistické značení a je vhodná jak pro pěší, tak i cyklistický výlet.

Výchozím objektem pro nás bude restaurace Hájenka, která byla stejně jako celá osada v roce 1983 dějištěm filmu Slavnosti sněženek. Sem chodíval Bohumil Hrabal na pivo a i dnes si zde můžeme dát kance se šípkovou omáčkou nebo se zelím a zapít ho nymburským Postřižinským pivem.

Kousek od Hájenky je Lesní ateliér u Kubů. Kromě střídání mnoha výstav předních českých výtvarníků, fotografů či jiných umělců se v květnu na zahrádce ateliéru pravidelně koná slavnost Hrabalovo Kersko (letos se uskuteční již 11. ročník).

Dále po silnici přijdeme na červenou turistickou značku u minerálního Josefského pramene. Od něj pak půjdeme vlevo po červeném turistickém značení až na silnici. Tu přejdeme a jsme již na dohled chaty Bohumila Hrabala s popisným číslem 0315. Zde vznikla mnohá Hrabalova díla.

Autor: Ženy - E15

Chata Bohumila Hrabala

Od Hrabalovy chaty pak zamíříme k pískovcovému Menhiru, k němuž nás povede žlutozelené místní značení. 0,80 m vysoký pískovec býval zřejmě v minulosti hraničním kamenem. Pokračujeme dál vpravo po lesní cestě chatovou oblastí až k silnici. Žlutozelenou šipku vlevo do lesa vynecháte (cesta končí oraništěm)!

U silnice odbočíme vlevo na zelenou turistickou stezku lesem. Od rozcestníku „Staré koryto Labe“ pokračujeme asi 200 m, kde u nových chat odbočuje zelená vlevo, my ale půjdeme vpravo po málo používané cestě k řece Labi a pokračujeme proti proudu. Zde objevíme i žlutozelený terčík. Asi po 1 km nás na odbočení do lesa upozorní značení cyklostezky 0019 a dobře vyježděná cesta. Odbočka k Menhiru, asi po 100 m vlevo, je málo znatelná cesta jednostranně označená malou ceduličkou. Kultovní kameny, u nás jich je 21, byly vztyčovány již dávno před Kelty., u nás jich je 21, byly vztyčovány již dávno před Kelty.

Od kamene se vrátíme na cestu a pokračujeme až na silnici. Od konce osady Kersko jdeme po silnici. Kde les vpravo končí a začínají první budovy, vede červeně značená turistická cesta okrajem osady Hradišťko ke hřbitovu. Na hřbitově najdeme hrob rodiny Hrabalových vpravo od středu hřbitova. Jde o bílý pomník s otvorem „tunelem podle Moodyho“, podepřený kamennou rukou.

Autor: Ženy - E15

Hrabalův hrob

Červené značení nás dále povede polní cestou rozsáhlými lesy podél čističky a jezera v Sadské, osadou Písty až k železničnímu mostu v Nymburce. Zde odbočíme vpravo po stezce a přes železniční přejezd přijdeme až nakonec Hrabalovy stezky, která končí přesně před vraty nymburského pivovaru. Postřižinský pivovar – jak se také Pivovaru Nymburk říká – je místo, kde spisovatel prožil své dětství a ranou dospělost (1919-1947). Správcem pivovaru byl totiž Hrabalův nevlastní otec Francin, který zde nejen pracoval, ale s celou rodinou i bydlel. Sem zasadil Hrabal děj svého snad nejznámějšího románu Postřižiny, jenž je plný pábení a prvorepublikové nostalgie.

Za těch téměř devadesát let původní podoba pivovaru doznala podstatné proměny, jedna věc ale zůstala nezměněna: stále se zde vaří dobré pivo. Pokud byste tedy chtěli celý výlet stylově zakončit, pak si v pivovarské pivnici, která je hned u vjezdu do areálu, dejte Postřižinské pivo. Ochutnat můžete mimo jiné jak světlou Pepinovu desítku, Francinův ležák nebo třináctistupňový pivní speciál Bogan, tak jemně nasládlý Tmavý ležák.
– jak se také Pivovaru Nymburk říká – je místo, kde spisovatel prožil své dětství a ranou dospělost (1919-1947). Správcem pivovaru byl totiž Hrabalův nevlastní otec Francin, který zde nejen pracoval, ale s celou rodinou i bydlel. Sem zasadil Hrabal děj svého snad nejznámějšího románu Postřižiny, jenž je plný pábení a prvorepublikové nostalgie. Za těch téměř devadesát let původní podoba pivovaru doznala podstatné proměny, jedna věc ale zůstala nezměněna: stále se zde vaří dobré pivo. Pokud byste tedy chtěli celý výlet stylově zakončit, pak si v pivovarské pivnici, která je hned u vjezdu do areálu, dejte Postřižinské pivo. Ochutnat můžete mimo jiné jak světlou Pepinovu desítku, Francinův ležák nebo třináctistupňový pivní speciál Bogan, tak jemně nasládlý Tmavý ležák.

Autor: Ženy - E15

Na vrátnici pivovaru můžete požádat o umožnění zhlédnutí Hrabalovy pamětní desky,
která je umístěna na budově sladovny v netradiční výšce „kam čůrají psi“, přesně tak jak si to Bohumil Hrabal přál.

Bonusem výletu může být návštěva městského muzea se stálou expozicí Bohumila Hrabala, v budově za pěší lávkou přes řeku. Zde získáte ucelený přehled o životě spisovatele, včetně několika osobních věcí, jako je například kufříkový psací stroj Consul, na kterém mistr pracoval a který stával na jeho stole v chatě v Kersku.

Zdrávi došli.


Zdroj: Boticceli
16. července 2009

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery