Tloustnete životní stylem? Test vám prozradí, kde máte slabiny a jak se jich zbavit! | e15.cz

Tloustnete životní stylem? Test vám prozradí, kde máte slabiny a jak se jich zbavit!

ZDROJ: Ženy - E15

Ilona Laužanská (Dieta)

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Hlásí vám displej váhy stále vyšší číslo? S naším testem zjistíte, jestli za vaše tukové polštářky nemůže i závislost na televizi nebo způsob dopravy do práce.

Všudypřítomný stres, stále rostoucí počet hodin před obrazovkou počítače nebo za volantem auta… Když podlehnete zlozvykům moderní doby, může se to projevit nejen na podlomeném zdraví, ale i na váze. Kvůli stresu a špatným návykům se totiž ve vašem těle snadno spustí mechanismy, které vedou k přibývajícím kilům. Pomocí našeho testu snadno zjistíte, kde jsou vaše slabiny a jak se jich zbavíte!

Jezdíte do práce autem?

ANO/NE

Jestliže jste odpověděli ano: Jízda autem je způsob přepravy do práce, který je spojený s vůbec nejvyšším nárůstem váhy. Když se přeorientujete na autobus, vlak nebo hromadnou městskou dopravu, riziko obezity se zmenší o 13 %. I když to tak možná na první pohled nevypadá, i při cestě na autobusovou zastávku spálíte pár kalorií.

Ti, kteří pravidelně chodí do práce pěšky nebo jezdí na kole, můžou riziko, že se jejich váha vymkne kontrole, snížit až o polovinu! Pro začátek můžete vyměnit auto za chůzi nebo za cyklistickou projížďku alespoň jednou týdně. Během půlhodinky v sedle kola spálíte 250 kcal. Za rok tímto způsobem můžete shodit až přes kilogram a půl!

Cítíte, že ve vašem životě chybějí věci, které ve vás vyvolávají pocit zaujetí, nadšení a štěstí?

ANO/NE

Jestliže jste odpověděli ano: Na nedávné australské konferenci o duševním štěstí se psychologové věnovali mimo jiné i souvislostem mezi pocitem spokojenosti a hubnutím. Někteří odborníci dospěli k závěru, že nejlepším způsobem, jak se vyhnout narůstajícím kilům, je zařídit si svůj život tak, aby byl zajímavější než jídlo.

Nezdravé jednostranné diety často pramení z pocitu frustrace a z nenaplněnosti. Zato když svůj volný čas věnujete svým koníčkům a zajímavým zážitkům, plánování zdravého jídelníčku vám půjde naprosto přirozeně.

Vaše kamarádka má problémy v práci, zatímco vás povýšili. Necháte si radši svůj úspěch pro sebe, aby jí to nebylo líto?

ANO/NE

Jestliže jste odpověděli ano: Pak pravděpodobně patříte mezi lidi, kteří často kladou přání ostatních nad svoje vlastní. Podle nedávno zveřejněného amerického výzkumu vám během jídla ve větší společnosti hrozí zvýšené riziko, že se necháte svést k přejídání.

Právě lidé, kteří jsou vůči ostatním maximálně ohleduplní, často nedokážou odmítnout nabízené jídlo. Raději spořádají několik kalorických bomb, než aby riskovali, že se někoho dotknou. Jak ven ze začarovaného kruhu? Uvědomte si, že složení vašeho jídelníčku je minimálně stejně důležité jako to, abyste byli k ostatním laskaví.

Musíte v životě dělat hodně rozhodnutí – včetně těch nejjednodušších, jako například co si koupit v supermarketu?

ANO/NE

Jestliže jste odpověděli ano: Možná vám připadá, že máte slabší vůli než lidé ve vašem okolí. Podle psychologů to má své dobré důvody – rozhodování vám totiž ubírá energii. Jde o stejný druh energie, který potřebujete i k sebeovládání. Jak se s tím vypořádat?

Snažte se snížit počet rozhodnutí, která musíte každý den uskutečnit (kupujte si například pokaždé stejný druh jogurtu). Pak vám zbude více energie na zásadnější rozhodnutí typu: dám si jako přílohu vařené brambory, nebo hranolky? Vůli posílíte i tak, když si budete každý den klást jeden malý cíl a ten se pokusíte splnit.

Používáte pravidelně večer notebook, iPad nebo iPhone?

ANO/NE

Jestliže jste odpověděli ano: Podle americké studie přibraly myši, které byly během spánku vystavené světlu, o 50 % více váhy než ostatní. A to i přesto, že měly všechny stejný příjem energie z potravy. Přitom šlo zhruba o podobnou intenzitu světla, jakou vyzařuje obrazovka nebo televize ve tmavé místnosti. Pokud můžete, vypněte veškerou elektroniku zhruba hodinu před tím, než půjdete na kutě. Jestli se bez notebooku nebo iPadu prostě neobejdete, snažte se alespoň nastavit co nejmenší jas obrazovky.

Pijete dietní nápoje?

ANO/NE

Jestliže jste odpověděli ano: Ti, kteří propadli dietním nápojům, přiberou v průběhu deseti let až o 70 % více centimetrů v pase než ostatní. Alespoň soudě podle nedávné americké studie. Fanoušci dietních nápojů mívají totiž často pocit, že si můžou dovolit sníst více kalorických jídel. A umělá sladidla navíc povzbuzují apetit, což vede k dalšímu přejídání. Vyměňte tedy dietní nápoje za vodu s kapkou citronové šťávy nebo za bylinkový čaj.

Jste vždycky u oběda první u stolu, kdo dojí?

ANO/NE

Jestliže jste odpověděli ano: Američtí vědci nedávno došli k závěru, že rychlí jedlíci mívají až o 11 % vyšší BMI než ti, kteří si dávají s jídlem načas. Nad jedním jídlem byste měli ideálně strávit nejméně dvacet minut. Psychologové radí pro prodloužení jídelního času chytrý tip. Než vezmete do ruky příbor, uvědomte si, kolik času trvalo vypěstovat suroviny nutné k přípravě vašeho oběda a jakou námahu stálo jeho uvaření. Když se do jídla pustíte s vědomím, jak dlouho to trvalo, než se dostalo na váš talíř, budete mu věnovat dost času a pozornosti. A určitě ho nezhltnete za pět minut!

Trávíte s železnou pravidelností každý volný večer před televizí?

ANO/NE

Jestliže jste odpověděli ano: Čím více času trávíte přilepení na gauči před obrazovkou, tím vyšší je pravděpodobnost, že vaše váha v budoucnu vyskočí o něco výš. Rizikové faktory jsou jasné – nedostatek pohybu, bezmyšlenkovité uzobávání chipsů nebo čokoládových bonbonů a navíc i sledování reklam na nezdravá kalorická jídla. Při sledování vašeho oblíbeného seriálu se navíc zpomaluje váš metabolismus. Co s tím? Pro začátek vyhlaste úplný zákaz mlsání ve vašem obýváku. Časem si naplánujte párkrát za týden „večery bez televize“.

Máte doma tak teplo, že se můžete procházet po obývacím pokoji i v zimě bez ponožek?

ANO/NE

Jestliže jste odpověděli ano: Italská studie nedávno potvrdila, že lidé, kteří mají topení zapnuté na plné obrátky, mívají až dvakrát větší sklon k obezitě než ostatní. Pravděpodobně za tím mimo jiné stojí fakt, že si vaše tělo v nižších teplotách vytváří takzvanou hnědou tukovou tkáň. A ta vám na rozdíl od bílé tukové tkáně pomáhá s hubnutím. „Hnědý tuk“ totiž umí spalovat kalorie a přeměňovat je ve velké množství tepla. Řešení? Snažte se mít topení cílně zapnuté na tu nejnižší teplotu, která vám ještě poskytuje pocit teplotní pohody, a zbytečně se nezahalujte do několika vrstev teplého oblečení.

Máte pocit, že jste neustále ve stresu?

ANO/NE

Jestliže jste odpověděli ano: Podle jednoho britského výzkumu se během stresových situací aktivuje součást mozku zvaná striatum ventrale, která má mimo jiné na svědomí vznik nezvladatelných chutí na sladké a tučné pamlsky. Ze začarovaného kruhu se dostanete díky antistresovému plánu, který bude zahrnovat víc odpočinku a wellness procedur. Jako prevence proti stresovému přejídání zafunguje i to, když uberete na velikosti jednotlivých jídel a naopak přidáte na jejich frekvenci. Ideální je jídelníček založený na šesti menších jídlech denně.

Musíte během tohoto testu občas přečíst jednu otázku dvakrát kvůli únavě?

ANO/NE

Jestliže jste odpověděli ano: Když trpíte pocitem únavy, nezdravá jídla působí na váš oslabený mozek jako mnohem silnější lákadlo než jindy. Mějte na paměti, že méně než šest hodin spánku denně obnáší zvýšené riziko obezity. Udělejte tedy vše pro to, abyste se pod toto minimum nedostávali. Pokud se vám nedaří usnout, nepropadejte nervozitě. Podle psychologů totiž strach z nespavosti vyvolává další problémy s usnutím. Proto si místo úzkostných myšlenek ve stylu „zase nebudu celou noc spát“ raději bod po bodu v duchu naplánujte následující den.

Spočítejte všechna svá ANO a zjistíte svoje skóre:

1–3: Máme pro vás dobrou zprávu, váš životní styl vaši zdravou linii neohrozí. Jestli se snažíte shodit pár kilo, založte si deník, do něhož si budete zapisovat vše, co sníte. Velmi pravděpodobně zjistíte, že přijímáte o něco více kalorií, než se domníváte, což je nejčastější příčina pomalého nárůstu váhy. 4–8: U vás existuje určité riziko, že v budoucnu naberete pár nechtěných kilogramů navíc. Uvědomte si, že vaši váhu ovlivňuje nejen váš jídelníček, ale i vaše životní návyky. Vyberte si několik bodů, u nichž jste jednoznačně odpověděli ano, a pokuste se na nich zapracovat. 9–11: Vaše váha by mohla v budoucnu razantně stoupnout. Seřaďte si všechny otázky, u kterých máte ano, podle důležitosti, kterou jim přikládáte. A nakonec začněte postupně bod po bodu se změnami. Nezanedbávejte ani psychologickou stránku hubnutí a naučte se vnímat zdravý životní styl pozitivně. NEZDRAVÉ JEDNOSTRANNÉ DIETY ČASTO PRAMENÍ Z POCITU FRUSTRACE A NENAPLNĚNOSTI. ZATO KDYŽ SVŮJ VOLNÝ ČAS VĚNUJETE KONÍČKŮM A ZAJÍMAVÝM ZÁŽITKŮM, PLÁNOVÁNÍ ZDRAVÉHO JÍDELNÍČKU VÁM PŮJDE PŘIROZENĚ.

Autor: Ilona Laužanská (Dieta)

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video