Toxokaróza: Nebezpečí domácích mazlíčků

Nestrkej to do pusy!
Toxokaróza je parazitární onemocnění psů a koček přenosné na člověka. Podle statistik hygieniků počet nakažených lidí narůstá. A zejména se vyskytuje u dětí předškolního věku, protože ani při nejlepší vůli maminka nemůže na pískovišti dítě uhlídat, aby neolizovalo kamínky, nejedlo písek nebo si nestrkalo lopatičku do pusy.
Zkrátka a dobře, mrňous objevuje při hře svět, chce vyzkoušet jak to chutná a na opatrnost prostě nemá čas.
Nákaze jsou nejčastěji vystaveny děti hrající si na neoplocených hřištích a pískovištích, kde mohou volně pobíhat psi nebo kočky. Ti jsou totiž hostiteli parazitů, které způsobují nebezpečnou nemoc toxokarózu. Samice červa vyloučí do střeva hostitele denně až dvěstě tisíc vajíček a v půdě je larva schopna přežít až dva roky!
Pozor, parazit!
Člověk se nakazí snědením vajíček obsahujících larvy, které se vylíhnou až v žaludku. Krevní cestou se larvy dostávají do plic a do různých orgánů, včetně jater, srdce, mozku, svalů a očí, které zůstanou ve velké míře těžce a nezvratně postižené (při oční infekci hrozí dokonce až oslepnutí).
U psů larvy pronikají ze střeva do krevního oběhu, odtud se dostanou do jater a plic, pak se vracejí do střeva, kde pohlavně dospívají. Štěňata se mohou narodit již nakažená nebo mohou larvy získat z mléka feny při sání. Larvy Toxocara u koček prodělávají stejný cyklus jako u psů, ale nejsou schopny projít přes placentu a nakazit plod. To však neznamená, že kotě nemůže být nakažené později z matčina mléka.
Nebezpečí číhá i jinde
Významným zdrojem nákazy nemusí být jen přímý kontakt s nakaženým zvířetem, ale také půda na zahrádce u rodinného domku kontaminovaná fekáliemi psů a koček obsahujícími vajíčka toxokár. K nákaze dochází i konzumací infekčních vajíček prostřednictvím nedostatečně očištěné zeleniny a při manipulaci s výkaly zvířat bez hygienické ochrany, což znamená jediné – vzít si gumové rukavice, „hromádku“ po zvířeti odklidit a důkladně si umýt ruce.
Podle čeho se pozná toxokaróza
Toxokaróza se nejčastěji projevuje bolestmi břicha, hlavy a kašlem, proto zpočátku lékaře ani nenapadne, že by mohlo jít o parazitární onemocnění. Ovšem pokud se nemoc odhalí včas ve fázi lehkého stádia, nemívá onemocnění vážnější následky. Ve druhé fázi se objevují kožní vyrážky, začne sípavý kašel spojený s astmatickými problémy a zvětší se lymfatické uzliny.
Toxokaróza se nejčastěji objevuje u dětí mladších čtyř let, pro něž je onemocnění velmi nebezpečné, neboť střední forma nemoci může skončit až poškozením srdce či mozku s trvalými následky.
Léčba toxokarózy je poměrně dlouhá, a přestože skončí úspěšně, změny na tkáních jsou nezvratné. Proto je lepší nákaze předejít včas.
Podcenit veterinární vyšetření se nevyplácí
Každé zvířátko, a nejen psa nebo kočku, které s námi začne sdílet domácnost bychom měli nechat vyšetřit u veterináře. Vstupní prohlídka je stejně důležitá jak pro nás, tak i pro zvíře samotné. Při vyšetření může veterinář včas odhalit skrytou zdravotní vadu, o které chovatel ani vědět nemusel. Očkování a odčervení zvířátka jsou první úkony, které veterinář provede. Často i poradí jak zvířátko správně krmit nebo jak jej odnaučit určitý zlozvyk.
Nejúčinnější ochranou před parazity přenosnými ze zvířat na člověka je pravidelné odčervování domácích mazlíčků, mytí rukou po kontaktu s cizím zvířetem a důkladné omývání zeleniny a ovoce před konzumací. Samozřejmostí má být časté čištění a dezinfekce toalety zvířete a rovněž důkladné umytí rukou po manipulaci se zvířecími výkaly.