Toxokaróza: Nebezpečí domácích mazlíčků | e15.cz

Toxokaróza: Nebezpečí domácích mazlíčků

ZDROJ: Ženy - E15

Irena Forejtová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pořídit zvířátko je celkem běžná záležitost. Horší je dítěti vysvětlit, že nemá koťátku nebo pejskovi líbat čumáček, protože zvířátko může přenášet nemoci. Jedno pomazlení nebo nevinná hra se rázem může proměnit v noční můru.

Nestrkej to do pusy!

Toxokaróza je parazitární onemocnění psů a koček přenosné na člověka. Podle statistik hygieniků počet nakažených lidí narůstá. A zejména se vyskytuje u dětí předškolního věku, protože ani při nejlepší vůli maminka nemůže na pískovišti dítě uhlídat, aby neolizovalo kamínky, nejedlo písek nebo si nestrkalo lopatičku do pusy.

Zkrátka a dobře, mrňous objevuje při hře svět, chce vyzkoušet jak to chutná a na opatrnost prostě nemá čas.

Nákaze jsou nejčastěji vystaveny děti hrající si na neoplocených hřištích a pískovištích, kde mohou volně pobíhat psi nebo kočky. Ti jsou totiž hostiteli parazitů, které způsobují nebezpečnou nemoc toxokarózu. Samice červa vyloučí do střeva hostitele denně až dvěstě tisíc vajíček a v půdě je larva schopna přežít až dva roky!

Pozor, parazit!

Člověk se nakazí snědením vajíček obsahujících larvy, které se vylíhnou až v žaludku. Krevní cestou se larvy dostávají do plic a do různých orgánů, včetně jater, srdce, mozku, svalů a očí, které zůstanou ve velké míře těžce a nezvratně postižené (při oční infekci hrozí dokonce až oslepnutí).

U psů larvy pronikají ze střeva do krevního oběhu, odtud se dostanou do jater a plic, pak se vracejí do střeva, kde pohlavně dospívají. Štěňata se mohou narodit již nakažená nebo mohou larvy získat z mléka feny při sání. Larvy Toxocara u koček prodělávají stejný cyklus jako u psů, ale nejsou schopny projít přes placentu a nakazit plod. To však neznamená, že kotě nemůže být nakažené později z matčina mléka.

Nebezpečí číhá i jinde

Významným zdrojem nákazy nemusí být jen přímý kontakt s nakaženým zvířetem, ale také půda na zahrádce u rodinného domku kontaminovaná fekáliemi psů a koček obsahujícími vajíčka toxokár. K nákaze dochází i konzumací infekčních vajíček prostřednictvím nedostatečně očištěné zeleniny a při manipulaci s výkaly zvířat bez hygienické ochrany, což znamená jediné – vzít si gumové rukavice, „hromádku“ po zvířeti odklidit a důkladně si umýt ruce.

Podle čeho se pozná toxokaróza

Toxokaróza se nejčastěji projevuje bolestmi břicha, hlavy a kašlem, proto zpočátku lékaře ani nenapadne, že by mohlo jít o parazitární onemocnění. Ovšem pokud se nemoc odhalí včas ve fázi lehkého stádia, nemívá onemocnění vážnější následky. Ve druhé fázi se objevují kožní vyrážky, začne sípavý kašel spojený s astmatickými problémy a zvětší se lymfatické uzliny.

Toxokaróza se nejčastěji objevuje u dětí mladších čtyř let, pro něž je onemocnění velmi nebezpečné, neboť střední forma nemoci může skončit až poškozením srdce či mozku s trvalými následky.
Léčba toxokarózy je poměrně dlouhá, a přestože skončí úspěšně, změny na tkáních jsou nezvratné. Proto je lepší nákaze předejít včas.

Podcenit veterinární vyšetření se nevyplácí

Každé zvířátko, a nejen psa nebo kočku, které s námi začne sdílet domácnost bychom měli nechat vyšetřit u veterináře. Vstupní prohlídka je stejně důležitá jak pro nás, tak i pro zvíře samotné. Při vyšetření může veterinář včas odhalit skrytou zdravotní vadu, o které chovatel ani vědět nemusel. Očkování a odčervení zvířátka jsou první úkony, které veterinář provede. Často i poradí jak zvířátko správně krmit nebo jak jej odnaučit určitý zlozvyk.

Nejúčinnější ochranou před parazity přenosnými ze zvířat na člověka je pravidelné odčervování domácích mazlíčků, mytí rukou po kontaktu s cizím zvířetem a důkladné omývání zeleniny a ovoce před konzumací. Samozřejmostí má být časté čištění a dezinfekce toalety zvířete a rovněž důkladné umytí rukou po manipulaci se zvířecími výkaly.

Autor: Irena Forejtová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video