Tradiční, lidová, babská a léčitelská doporučení pro spánek | e15.cz

Tradiční, lidová, babská a léčitelská doporučení pro spánek

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pojďme si říct řadu doporučení, která se tradují pro léčbu nespavosti v lidovém léčitelství a používají v alternativní medicíně. Vesměs nejde o přístupy, jejichž účinnost by byla vědecky potvrzena, nicméně byla ověřována tradicí.

Podmínky ke spánku
Nejlepší je, když okna ložnice směřují na východ a ložnice je suchá. Během dne je třeba pokoj déle vyvětrat, nechat do místnosti svítit slunce, aby se vyčistila od výparů noci, bacilů. Nedoporučuje se mít v ložnici květy, skladovat staré oblečení, špinavé prádlo, boty, protože znečišťují ovzduší. Do ložnice by také neměla mít přístup žádná domácí zvířata a vůbec by se neměla s nimi sdílet postel.

Lůžko by mělo být vyrobeno z přírodního dřeva a má mít určitou vzdálenost od stěn, aby byla zachována správná cirkulace vzduchu. Postel by měla být výlučně z přírodních materiálů. V současnosti módní vlněné přikrývky tuto podmínku dobře splňují. Postele v ložnici by neměly být vedle sebe, ani kolmo na sebe. Správná poloha postele i správná poloha těla během noci byla určována již od starověku. Za nejlepší je považována taková, kdy hlava směřuje k severu a nohy k jihu. Podle léčitelů proto, že podél osy sever-jih se šíří zeměkoulí magnetické silové pole. Na nás tento magnetismus má údajně pozitivní vliv, když jsme situováni rovnoběžně s průběhem těchto siločar.

Prádlo, ve kterém spíme, by se mělo používat jen na spaní a mělo by být ušité z přírodních látek -bavlna, len, hedvábí. Noční úbor je vhodné často prát a sušit na slunci. To aby „nasál“ sluneční energii. Mimo spaní by neměl být zastlán, ale měl by být zavěšený, aby mohl vyvětrat.

Ulehnout ke spánku bychom měli ideálně 2-3 hodiny před půlnocí, … kdy je spánek nejzdravější. Pokud jde o délku spánku, názory jsou různé, ale zdá se, že i lidové léčitelství uznává fakt, že máme různé potřeby. Jsou lidé, kterým stačí několik hodin a cítí se skvěle, jiní lidé jsou jako lvi, kteří potřebují 16 hodin. Jsou mezi námi „skřivánci“, kteří vstávají čile za úsvitu a „sovy“ (často mívají velmi nízký tlak), které nemají rádi brzké vstávání, a když tak musejí učinit, činí jim to nesnáze.

K psychohygieně dále léčitelství říká všeobecně známý fakt, že se nemáme před spánkem přejídat, protože plný žaludek je často zárukou nočních můr a ranní nadměrné únavy. Před spánkem je také nevyhnutelná koupel, která člověka očistí v psychickém i doslovném smyslu. Ideálně se do postele ukládáme osprchovaní, očištění a uvolnění od každodenních starostí. Osobám, které mají studená chodidla, pomáhá akupresurní masáž chodidel a umytí nohou v teplé vodě s trochou karlovarské nebo kuchyňské soli. Jsou pro ně také do postele vhodné ponožky.

Léčivé rostliny
Výborným prostředkem ke spaní je čaj z meduňky s trochou chmele. Za výborný homeopatický lék na nespavost je považována Avena sativa (výtažek z ovsa). Tyto tři rostliny mají mít údajně spolehlivý účinek. Jsou z nich připravovány kapky „Dolores bien“ („Na dobrou noc“). Někdy se k nim přidává ještě trochu valeriány.

Humulus lupulus -chmel otáčivý: Pro lékařské účely mají význam jen formy samičí, pestíkové. Plodní šistice obsahují pryskyřici s hořčinami (humulon, lupulon) a silicí. Hořčiny a silice uklidňují nepříjemné stavy při nervové předrážděnosti a vyvolávají spánek. Používá se vnitřně v nálevu před spaním. Chmel se často kombinuje s kozlíkem lékařským.
Valeriana officinalis -kozlík lékařský: Oddenek obsahuje silici, alkaloidy chatinin a valerin, estery různých kyselin, alkoholy a ketony. Je to uklidňující a mírně uspávací prostředek. Používá se vnitřně v nálevu při nespavosti a při stavech přepracování. Používá se také ve formě „baldriánových kapek“ (což je Tinktura valerianae) a přípravků z čerstvého kořene.
Melissa officinalis -meduňka lékařská: listy obsahují silici s hlavní obsahovou složkou citralem, citronellalem a teraniolem, jednak třísloviny a kyseliny hydroxytriterpenové. Používá se vnitřně v nálevu. Je to uklidňující prostředek při bušení srdce, srdečních neurózách a nespavosti.
Hypericum perforatum -třezalka tečkovaná: Nať obsahuje hlavně silici, flavonový glykosid hyperosid, hypericiny, barviva a tříslovinu. Droga působí příznivě na látkovou výměnu a na vylučování žluče. Zmírňuje dráždění, zlepšuje krevní oběh a má účinek hojivý a protizánětlivý. Užívá se také vnitřně v nálevu při neklidném spánku a dráždivosti. Z koncentrátu se vyrábí přírodní kvalitní antidepresivum Jarsin.


Kůry a masáže
Velmi doporučováno je použití sauny. Zejména v zimě, kdy je pak možné vyválet se v čerstvě napadaném sněhu (u nás velmi romantická a málo splnitelná představa). Sauna umožňuje uvolnění.
Pokud cítíte přílišné napětí v hlavě, stačí někdy rukou namasírovat bolavou šíji a napětí se zmírní. Dobré účinky má rovněž voda a Kuhnovy koupele. Hydroterapeut Luis Kuhne je dodnes znám v naturismu. Jeho metoda byla svého času přeložena do mnoha jazyků. Dá se používat ve zjednodušené formě i doma. Naplníme velký kastrol do tří čtvrtin studenou vodou. Pak přes něj položíme prkno tak, aby ho z poloviny zakrývalo. Na prkno se posadíme s obnaženým břichem. Koupelový kartáč s dlouhým držadlem obalíme kusem plátna, pak ho namočíme do studené vody a třeme jím kůži kolem genitálií. Podle Kuhna reakce na ochlazení smí postihnout pouze jednu část těla. Proto ruku nesmíme namočit do vody, musí zůstat úplně suchá. Při proceduře je nezbytné udržet celkové tělesné teplo -proto je potřebné se důkladně přikrýt, jako v parní lázni. Tato procedura údajně odvede krev z hlavy do břicha a umožní tak snadněji „vypnout mozek“, proto zlepšuje spánek. Podle reakce těla a podle žádoucího účinku má procedura trvat 10-1 S minut. Je potřebné dbát na to, aby se člověk netřásl zimou, ale aby měl pocit příjemného tepla. Není třeba se bát nachlazení -tato část je velmi bohatě vybavena cévami, a proto je na chlad méně citlivá. Nesmíme však namáčet a třít místo, kde je močový měchýř, poněvadž ten je na chlad citlivý. Kromě nespavosti tato metoda příznivě působí při bolestech hlavy, návalech krve do hlavy, tíživé únavě, špatném zažívání a nechutenství. Údajně lze touto metodou bojovat i proti frigiditě či sexuálnímu předráždění, melancholii.

Zdroj: Nespavost, autoři Jan Praško, Kateřina Espa-Červená, Lucie Závěšická, uvedeno ve spolupráci s nakladatelstvím Portál, www.portal.z

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery