Trápení močového ústrojí | e15.cz

Trápení močového ústrojí

ZDROJ: Ženy - E15

Jana Potužníková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ledviny, močový měchýř i močové cesty jsou velmi „křehké“ a snadno se jich chytí kdejaká bakterie nebo vir. Výsledkem jsou nejen bolestivé záněty, které, když se neléčí, přecházejí v doživotní trápení!

Močové ústrojí tvoří pár ledvin, ledvinná pánvička, dva močovody, močový měchýř, svěrač a močová trubice. U pánů k tomu patří také prostata a dva chámovody, jež propojují pohlavní a močové ústrojí. Je to soustava poměrně složitá a pro fungování těla velmi potřebná. Vždyť jej zbavuje škodlivin! Malé nenápadné ledviny jsou schopné profiltrovat okolo jednoho litru krve za pouhou minutu. Co se vylučování moči týče, probíhá vlastně průběžně. Zhruba každých 15 vteřin se do močového měchýře dostane trocha moči z močovodů. A protože je velmi pružný, dokáže močový měchýř pojmout až moči, případně CT nebo rentgen, aby si ověřili, jak jsou kameny velké, a rozhodnou, zda je nutná operace.

V každém případě vám opět doporučí hlídat pitný režim, protože i kameny jsou důsledkem dehydratace organismu. Anebo v ně vyústí infekce močových cest či nadměrný přísun vápníku. Onemocnění potkává častěji muže.

1. infekce bakteriemi

Záněty trápí převážně ženy. Jsou způsobené bakteriemi, nejčastěji Escherichia coli. U mužů se vyskytují díky odlišné anatomii vlastně výjimečně. U žen se naopak snadno přemnoží.

Provázejí je pocity pálení při močení, častější nucení k močení, bolesti v podbřišku. K nejčastějším patří záněty močového měchýře, které častěji prožívají ženy v těhotenství a menopauze, ženy nachlazené, kuřačky (látky obsažené v cigaretách narušují sliznice), ženy trpící vaginálními infekcemi a koneckonců také ty, které málo pijí. Pokud vás trápí záněty, konzultujte je s lékařem, který nasadí pravděpodobně antibiotika, aby se zánět nestal chronickým. Neléčený přechází v zánět močových cest a šíří se dál do nitra těla.

2. Močové kameny

Další z onemocnění je důsledkem hromadění krystalů soli a kmenotvorných látek, jako je například vápník, v močovém ústrojí. Kameny se mohou tvořit v ledvinách, močovodu i měchýři. Do jisté chvíle o nich vlastně nevíte, maximálně najdete v moči tzv. písek nebo si všimnete stop krve, ale když se na ně nepřijde včas, dají o sobě vědět tzv. ledvinovou kolikou.

Tehdy se močové ústrojí v jednom místě kamenem jakoby ucpe a vy o tom víte kvůli nepředstavitelným bolestem. Lékaři provedou vyšetření Ledviny, močový měchýř i močové cesty jsou velmi „křehké“ a snadno se jich chytí kdejaká bakterie nebo vir. Výsledkem jsou nejen bolestivé záněty, které, když se neléčí, přecházejí v doživotní trápení!

3. Hyperaktivní měchýř

Musíte na záchod chvíli co chvíli? Syndrom hyperaktivního močového měchýře je nepříjemný už v tom ohledu, že záchod prostě musí být stále v dosahu. Ve dne i v noci, kdy dokonce může docházet k úniku moči.

Na vině je každopádně nedostatečná funkce svalů močového měchýře, které nedokážou moč udržet tam, kde má být, nebo jeho snížená kapacita. Je pochopitelné, že člověk s tímto onemocněním touží nemuset na záchod a „logicky“ odvodí, že bude tedy méně pít. Jenže pozor – i v tomto případě platí dbát na pitný režim. A lékař vám s tím pomůže ještě prostřednictvím medikamentů.

4. Inkontinence

Tohle slovo děsí miliony lidí po celém světě. Inkontinence se týká i docela mladých, především žen. Můžou za to oslabené svaly pánevního dna, hormonální nerovnováha nebo neléčené infekce.

Existuje několik typů inkontinence. Urgentní znají především starší pacienti, kteří bojují s pocitem, že musejí tak moc na toaletu, že je to k nevydržení. Při stresové inkontinenci dochází k úniku moči nejen při stresových situacích, ale třeba i při dlouhém a intenzivním smíchu! Reflexní inkontinence má příčiny až v mozku, který nevydává dostatečně včas pokyny k vyprázdnění, až je močový měchýř prostě plný a stane se nevyhnutelné.

Léčba se v jednotlivých případech liší, ale vy neprohloupíte, když se budete věnovat posilování svalů pánevního dna. 0,5 litru moči naráz, přičemž celkový objem vyloučené moči za den se pohybuje od 600 do 1500 ml. Co když se něco pokazí?

Autor: Jana Potužníková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video