Trápení s artrózou a artritidou nemusí být trvalé | e15.cz

Trápení s artrózou a artritidou nemusí být trvalé

ZDROJ: Ženy - E15

Archiv

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Každá bolest je nepříjemná, a pokud se k ní přidá ještě omezení pohybu, pak se k fyzickým obtížím přidají i problémy psychické. Být na někom závislý, nemoci si bez bolesti obstarat základní potřeby – kdo by nepodlehl panice?

Rozeznat artrózu od artritidy umí jedině odborník

Bolesti kloubů jsou jedny z nejnepříjemnějších, ale určit si příčinu potíží sami nemůžete. V každém případě nezanedbávejte první příznaky s tím, že to „samo přejde“. Někdy ano, pokud jde třeba o naražené koleno, ovšem hlavně s přibývajícím věkem není dobré bolesti podceňovat.

Myslet si, že artróza nebo artritida patří jen ke stáří, je velký omyl. Už v době, kdy kostra dokončí růst, začíná pozvolné opotřebování kloubních výplní tvořených chrupavkou. Zda se dočkáte nepříjemných potíží, to záleží také na životním stylu a zátěži, jaké vystavujete klouby.

Artróza je prevít

Tato nemoc je způsobena přetěžováním kloubního aparátu – hlavně těžkou prací, sportem nebo značnou nadváhou (primární artróza). Dalším důvodem může být revmatismus spojený s infekcí, nezřídka jsou příčinou i vrozené poruchy.

Co se při artróze děje? V mezikloubním prostoru se vlivem zátěže (a s postupujícím věkem) opotřebovává chrupavka. Pokud se vytratí, kloub nemá po čem při pohybu „klouzat“ a dře se o protějšek, což způsobuje bolest (postiženy bývají hlavně velké klouby – kolena, kyčle, lokte, ramena).

Zkraje se objeví jen bolesti, později dochází i k zánětům kloubů. Velkým problémem je při léčbě nadváha pacienta. Sport i těžkou práci lze omezit, ale bojovat účinně s nadváhou je problém. Nemocný se octne v začarovaném kruhu: kvůli bolesti má omezenou pohyblivost, a z toho důvodu zas nemůže cvičit a shazovat kila.

Odborníci však tvrdí, že ze sedmdesáti procent je nadváha způsobena špatnými stravovacími návyky, třicet procent pak nedostatkem pohybu. Naděje na zlepšení stavu je tedy v rukou pacienta, a dobrá zpráva k tomu je, že artrózu lze natolik zastavit, že budete žít bezbolestný život.

Sulc nebo gumoví medvídci?

Hned z kraje je třeba říct, že obojí je k ničemu. Tlačenku či sulc byste museli jíst dlouhodobě ve větších dávkách aspoň třikrát denně, aby se nějaký kolagen (potřebný pro obnovu chrupavky) dostal na místo určení.

Želatinoví medvídci nemají s želatinou mnoho společného, zato mají spoustu cukru, který vám jen zvýší váhu. Mnohem účinnější jsou preparáty obsahující nejen kolagen (zajišťující pružnost chrupavky), ale také proteoglykany (složka k zpevnění chrupavčitých částí).

Léčba artrózy je tedy dnes možná. Starší generace jistě pamatuje názor, že chrupavka se neobnovuje – jakmile se opotřebuje, není a nebude. Přitom je, podle názoru odborníků (a výsledků léčby), chrupavka nejrychleji regenerující pojivovou tkání.

Pokud se začne s dodáním potřebných složek k jejímu obnovení včas, nemoc se stabilizuje a stav se postupně zlepšuje. Kromě farmaceutických přípravků a doplňků stravy dbejte na dostatečný přísun vitamínů D, E a C, potřebné jsou i omega-3 a omega-6 obsažené v rybím tuku nebo masu lososa (mořských ryb).

Operace jako poslední řešení

Nahradit chybějící chrupavku lze i transplantací, častější bývá v těžkých případech výměna celého postiženého kloubu. Právě tady je velkým nebezpečím nadváha: jednak vás lékař v čekací době upozorní na nutnost zhubnout (čekací doba bývá rok a více, takže času je dost), a zároveň vám může doporučit odborníka, pod jehož vedením se do hubnutí pustíte.

Osoby s velikou nadváhou nemají dobré vyhlídky ani po výměně kloubu: zátěž deformuje vlastní kosti, a také náhrada se mnohem rychleji opotřebovává, takže je nutná další operace. Operační rizika z nadváhy jsou nezanedbatelná – horší hojení, vznik trombů a embolie ohrožuje otylé pacienty mnohem více.

Artritida má podobné příznaky

Zánětlivé onemocnění kloubů – to je artritida. Příznaky podobné, příčina zcela jiná, odlišit to dokáže lékař pouze na základě odborného vyšetření. Vznik nemoci mohou způsobit viry či bakterie způsobující infekci, případně je příčinou revmatické onemocnění (revmatoidní artritida).

Nemoc nezávisí na zátěži a nemá nic společného s opotřebením chrupavčitých tkání kloubu. Záněty bývají bolestivé, v pozdějších stádiích dochází k degeneraci kloubů třeba některých prstů, nebo zad (artritidou pokroucené ruce starých lidí jste už jistě viděli).

Nemocným pomáhají protizánětlivé léky a léky proti bolestem. Aby jich nemuseli brát tolik, je dobré zařadit do jídelníčku potraviny s vyšším obsahem vápníku, beta-karotenu, železa a vitamínu C. Vhodné je užívání rybího tuku nebo kapslí s kyselinami omega-6 (vše podle rady lékaře.

Důležité jsou ryby a listová zelenina (obsahují výše zmíněné prvky), neměly by chybět banány (hodně vlákniny, vitamínu C a draslíku) a brokolice (navíc má hodně železa). Protizánětlivé účinky zázvoru jsou známé, ananas zase obsahuje bromelin urychlující obnovu tkání. Ořechy a olivový olej dodají potřebný vitamín E, obyčejný celer je také schopen tlumit zánětlivé stavy.

Artróza i artritida dovedou potrápit, ale beznadějný stav to není. Důležité je při prvních příznacích zajít k lékaři a svěřit se do rukou odborníků. Jen tak se vyhnete pozdějším komplikacím, vysokým dávkám léků a bolestem.

Autor: Archiv

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery