Trápí vás opary? Nevěšte hlavu, víme jak na ně! | e15.cz

Trápí vás opary? Nevěšte hlavu, víme jak na ně!

ZDROJ: Ženy - E15

Simona Procházková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Víte, jak se zbavit oparu pomocí přírody a hlavně bez chemie? Že ne? Tak právě o tom je dnešní článek…

Jak to s těmi opary vlastně je?

Opar vyvolává většinou virus herpes simplex typu I., bolestivé puchýřky se objevují na rtech a někdy i v dutině ústní. Tvorbu oparu obvykle poznáme již předem, podle svědění, mravenčení a horkosti v postižených místech. Pak se vytvoří puchýřek, jehož obsah nejprve bývá průhledný, následně se zakalí, praskne, zhnědne a začne se odlupovat. Léčba oparu většinou netrvá déle než 10 dní.

Pozor! Opary jsou vysoce infekční!

Opary jsou nakažlivé, musíme proto dávat pozor, abychom infekci nepřenesli na další osoby. Jestliže máme opar, nikoho nelíbáme, denně vyměňujeme ručník a povlak na polštář.

Silná imunita je základem zdravého fungování organismu!

Výskyt oparů signalizuje oslabení organismu. Proto je důležité celkové posílení imunitního systému.

Zimní čajík pro celou rodinu

Potřebujeme: 1 lžičku kořene echinacei, 1 lžičku květu bezu, 1 lžičku květu lípy, 1 lžičku jahodníku, 2 kousky kořene lékořice, 0,5 l vroucí vody

Postup: Výše uvedené byliny přelijeme půl litrem vroucí vody a necháme 15 minut louhovat. Po uplynutí této doby přecedíme, nalijeme do termosky a popíjíme po doušcích během celého dne po dobu 4 – 6 týdnů.

Medová mrkev – posiluje organismus

Potřebujeme: 1 litr mrkvové šťávy (nejlépe čerstvě vymačkané nebo alespoň koupené, ale v bio kvalitě), 250 g kvalitního medu (pozor na alergii na včelí produkty, případně nahradit agáve sirupem nebo ječným či rýžovým sladem)
Postup: Všechny uvedené ingredience dobře promícháme, nalijeme do sklenice a skladujeme v chladnu. Užíváme 1 x denně 1 štamprlku po dobu 4 týdnů.

Prohřívací zázvorový čaj

Potřebujeme: 2 lžíce nastrouhaného kořene zázvoru, 0,5 litru vroucí vody, šťávu z 2 citronů, 2 lžíce medu

Postup: Zázvor zalijeme vroucí vodou a vše necháme 15 minut louhovat, pak přecedíme, přidáme med a citronovou šťávu, promícháme a můžeme popíjet.

Tip: Všechny uvedené čaje a nápoje můžeme užívat souběžně.

Recepty na ošetření oparu

Ledové kostičky zklidní bolavá místa

Velmi jednoduchým opatřením jsou ledové kostičky ze silného zeleného čaje (2 lžíce kvalitního sypaného čaje přelijeme 0,5 litrem vroucí vody a vše necháme 30 minut louhovat, pak přecedíme, nalijeme do formiček na led a necháme zamrazit). Při prvních projevech oparu přikládáme led na postižené místo a držíme do roztátí. Opar tak zlikvidujeme hned v počátečním stádiu.

Dezinfekční prostředek na opary

K ošetření oparů se výborně hodí tinktura ze šalvěje. Tinkturu naneseme na vatovou tyčinku a 5 x denně s ní potíráme postižené místo.

Šalvějová dezinfekce

Potřebujeme: 1,5 lžíci šalvěje, 2 dl 60% lihu

Postup: Šalvěj přelijeme lihem, vše necháme 14 dní odpočívat, denně řádně protřepáváme. Poté přecedíme.

Olejíček na ošetření oparu

Potřebujeme: 1 lžíci olivového či mandlového oleje, 5 kapek 100% přírodního éterického oleje z levandule, 5 kapek 100% přírodního éterického oleje z čajovníku (tea tree oil)

Postup: Všechny přísady smícháme dohromady, potom každé dvě hodiny opar potíráme tímto přípravkem.

A nakonec starý lidový recept

Nejstarší vařečku z kuchyně, nejlépe úplně černou, nahřejeme nad plamenem, až se tzv. zapotí a vyvstanou na ní kapičky spáleného tuku. Tím si pak potřeme už vzniklý opar, nejlépe večer a do rána je údajně pryč.

Autor: Simona Procházková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video