Třešně a višně | e15.cz

Třešně a višně

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Toto velmi zdravé ovoce je ideální k redukci váhy, protože podporuje snížení tělesné hmotnosti a také pro udržení zdravé pokožky.

V přírodě naleznete mnoho odrůd třešní ptáčnic, ty kulturní druhy se u nás pěstují od 12. století a svůj původ mají pravděpodobně v jihovýchodní Evropě, odkud je přivezli Římané. Višně se k nám dostaly později, zmínka o nich je ze 14. století. Třešně se dělí na chrupky s pevnou a srdcovky s měkkou dužninou, višně rozlišujeme na tmavěrudou višeň pravou (morelu) a světlečervenou višeň obecnou.

Toto ovoce obsahuje velké množství jódu, je proto vhodné pro nemocné se štítnou žlázou a bolestmi páteře, dále mají 80% vody, vitamin C, E a B, karoten, železo, draslík, hořčík, fosfor, zinek, třísloviny. Višně jsou spíše zdrojem minerálních látek a mají vliv na snižování horečky, posilování kapilár, jsou dobré proti zánětům. Třešně a višně mají mnoho vápníku pro kosti a zuby a pro správnou funkci nervů, železa pro krvetvorbu a dýchání buněk a draslíku, který podporuje vylučování vody z těla. Třešně jsou ideálním ovocem proti zánětům, parodontóze a artritidě.

Účinky na organismus:


- vhodné při ateroskleróze
- snižují krevní tlak
- pomáhají při zácpě
- účinné při chudokrevnosti
- mají protizánětlivý účinek
- pomáhají snižovat váhu
- podporují zdravý vývoj pokožky
- pomájí při parodontóze

Třešně a višně na sebe umí vázat škodliviny, které se pak mohou vyloučit. Pomáhají při hubnutí tím, že neutralizují tukové substance, které se pak nedostanou do sliznice krve. V kuchyni se uplatní při výrobě moučníků, kompotů, džemů, připravují se z nich chutné limonády a šťávy. Můžeme je i kandovat a sušit jako rozinky. Pokud je uchováváme v lednici, nedáváme je do blízkosti aromatických potravin, protože pak přebírají jejich pach.  

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video