Trichomonas vaginalis | e15.cz

Trichomonas vaginalis

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Výtok nemusí být pouze známkou poševní infekce, ale také pohlavní přenosné choroby, například trichomonas vaginalis.

Trichomonas vaginalis (trichomoniáza) neboli bičenka poševní je pohyblivý prvok se 4 bičíky, který se přenáší pohlavním stykem. Napadá hlavně pochvu, ale i močovou trubici ženy nebo muže, či prostatu. Infekci provází silný zpěněný zeleno-žlutý výtok z pochvy, svědění, je-li postižena močová trubice, pak je močení provázeno pálením. Může také způsobovat bolestivý sexuální styk. Často ovšem probíhá asymptomaticky. Trichomoniáza spolu s bakteriální vaginózou a kandidózou jsou nejčastější infekce dolního genitálního traktu u žen. Výskyt této infekce je přímo úměrný počtu sexuálních partnerů.

Vyšetření
Pokud se infekce neléčí, může se stát chronickou a způsobit gynekologické komplikace. Toto onemocnění se zjistí po vaginálním nebo uretrálním stěru, nebo kultivačním průkazem. Inkubační doba je 4-20 dní, nejčastěji však 7.

Léčba

Léčba infekce se provádí podáváním antibiotik (pokud žena není těhotná nebo nekojí). Je to většinou metronidazol, který je účinný u žen i mužů. Po léčbě se provádí opakované kontrolní vyšetření, u žen nejlépe po menstruaci. Po léčbě se provádí opakované kontrolní vyšetření, u žen nejlépe po menstruaci. Během léčby je nutná absence pohlavního styku. Výjimečně se musí přistoupit k razantnější léčbě, například při nákaze odolným  kmenem trichomoniázy. Vhodná je léčba obou partnerů.

Prevence

Odhady tvrdí, že až 20 procent žen se setká s tou to infekcí. Nejčastěji to jsou ženy mezi 16-36 roky. Nejohroženější jsou však ženy promiskuitní, nebo s rizikovým chováním. Důležitá je tedy prevence a používání kondomů.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video