Trichomonas vaginalis

Trichomonas vaginalis (trichomoniáza) neboli bičenka poševní je pohyblivý prvok se 4 bičíky, který se přenáší pohlavním stykem. Napadá hlavně pochvu, ale i močovou trubici ženy nebo muže, či prostatu. Infekci provází silný zpěněný zeleno-žlutý výtok z pochvy, svědění, je-li postižena močová trubice, pak je močení provázeno pálením. Může také způsobovat bolestivý sexuální styk. Často ovšem probíhá asymptomaticky. Trichomoniáza spolu s bakteriální vaginózou a kandidózou jsou nejčastější infekce dolního genitálního traktu u žen. Výskyt této infekce je přímo úměrný počtu sexuálních partnerů.
Vyšetření
Pokud se infekce neléčí, může se stát chronickou a způsobit gynekologické komplikace. Toto onemocnění se zjistí po vaginálním nebo uretrálním stěru, nebo kultivačním průkazem. Inkubační doba je 4-20 dní, nejčastěji však 7.
Léčba
Léčba infekce se provádí podáváním antibiotik (pokud žena není těhotná nebo nekojí). Je to většinou metronidazol, který je účinný u žen i mužů. Po léčbě se provádí opakované kontrolní vyšetření, u žen nejlépe po menstruaci. Po léčbě se provádí opakované kontrolní vyšetření, u žen nejlépe po menstruaci. Během léčby je nutná absence pohlavního styku. Výjimečně se musí přistoupit k razantnější léčbě, například při nákaze odolným kmenem trichomoniázy. Vhodná je léčba obou partnerů.
Prevence
Odhady tvrdí, že až 20 procent žen se setká s tou to infekcí. Nejčastěji to jsou ženy mezi 16-36 roky. Nejohroženější jsou však ženy promiskuitní, nebo s rizikovým chováním. Důležitá je tedy prevence a používání kondomů.