Trichomonas vaginalis

Výtok nemusí být pouze známkou poševní infekce, ale také pohlavní přenosné choroby, například trichomonas vaginalis.
Trichomonas vaginalis
2.4.2005 0:00 |

Trichomonas vaginalis (trichomoniáza) neboli bičenka poševní je pohyblivý prvok se 4 bičíky, který se přenáší pohlavním stykem. Napadá hlavně pochvu, ale i močovou trubici ženy nebo muže, či prostatu. Infekci provází silný zpěněný zeleno-žlutý výtok z pochvy, svědění, je-li postižena močová trubice, pak je močení provázeno pálením. Může také způsobovat bolestivý sexuální styk. Často ovšem probíhá asymptomaticky. Trichomoniáza spolu s bakteriální vaginózou a kandidózou jsou nejčastější infekce dolního genitálního traktu u žen. Výskyt této infekce je přímo úměrný počtu sexuálních partnerů.

Vyšetření
Pokud se infekce neléčí, může se stát chronickou a způsobit gynekologické komplikace. Toto onemocnění se zjistí po vaginálním nebo uretrálním stěru, nebo kultivačním průkazem. Inkubační doba je 4-20 dní, nejčastěji však 7.

Léčba

Léčba infekce se provádí podáváním antibiotik (pokud žena není těhotná nebo nekojí). Je to většinou metronidazol, který je účinný u žen i mužů. Po léčbě se provádí opakované kontrolní vyšetření, u žen nejlépe po menstruaci. Po léčbě se provádí opakované kontrolní vyšetření, u žen nejlépe po menstruaci. Během léčby je nutná absence pohlavního styku. Výjimečně se musí přistoupit k razantnější léčbě, například při nákaze odolným  kmenem trichomoniázy. Vhodná je léčba obou partnerů.

Prevence

Odhady tvrdí, že až 20 procent žen se setká s tou to infekcí. Nejčastěji to jsou ženy mezi 16-36 roky. Nejohroženější jsou však ženy promiskuitní, nebo s rizikovým chováním. Důležitá je tedy prevence a používání kondomů.

Autor článku: Redakce
Zdroj: Ženy.cz

Komentáře

jaaruska | 4.9.2008 15:25

nákaza

radka | 3.4.2007 14:31

RE: problem s výtokem

Veronika | 17.5.2006 19:13

problem s výtokem

DIALOG
nápověda
Potvrzení
zavřít
Upozornění