Tříhodinová dieta: Senzace, nebo nafouknutá bublina? | e15.cz

Tříhodinová dieta: Senzace, nebo nafouknutá bublina?

ZDROJ: Ženy - E15

Jana Šimoňáková (Dieta)

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americké dietní plány jsou ve většině případů příliš utopické, ale překvapivě někdy stojí na pilířích zdravého životního stylu. V čem je kouzlo této diety? A jaká má negativa?

Americký fitness trenér Jorge Cruise, známý svými četnými fitness programy, zjistil, že hubnutí není jenom o sportu, ale také o zdravém stravování. Jenže, který člověk má peníze a čas dát svůj osud do rukou odborníka a nechat se vést? A tak svůj dietní plán připravil přímo na míru běžnému člověku. Dieta je založena na frekvenci podávání jídla, a jak už napovídá samotný název, jíst byste měli s rozestupem tří hodin. A je v podstatě jedno, co si do úst dáte.

Chutě vás nedostanou

Každé tři hodiny si zobnout svačinu nebo se pořádně naobědvat? Zdá se vám to nemožné nebo se bojíte, že to nebudete zvládat? Není to zase takový rozdíl oproti tomu, o čem každý měsíc píšeme v Dietě. Běžně to odpovídá zhruba 5 až 6 porcím jídla denně. A možná vás navíc nadchne to, že díky tomuto pravidelnému stravování zůstane váš krevní cukr v jedné hladině, tudíž se zbavíte těch návalů vlčího hladu nebo neukojitelných chutí. Váš metabolismus vám poděkuje dvojnásob.

Spalování se totiž ustálí na těch vyšších rychlostech, a tudíž se nebudete muset bát, že každé jídlo odnesete novým faldem tuku na břiše. Namísto toho se tělo uklidní a využije přijatou stravu ve svůj prospěch a s ohledem na vaši linii. Nebudete se muset stresovat hlady, což ocení vaše psychika a zvedne se vám tak celková výkonnost.

Plánování pro manažery

Zdravé stravování není pro začátečníka žádná hračka. Stejně jako šéfové na vysokých manažerských pozicích musí plánovat každý svůj strategický krok, aby se firma rozvíjela slibně a byla v plusu, i vy musíte každičké jídlo do podrobností promyslet a dopředu připravit, abyste byli schopni dietní plán držet.

Ale nebojte se, je to jen otázkou času, kdy si na přípravu jídla zvyknete a půjde vám to pěkně od ruky. Najet do nových kolejí trvá podle odborníků maximálně 21 dní, což není tak dlouhá doba v porovnání s tím, kolik zdravých let by vám mohl zdravý životní styl přidat.

Běžný den podle Cruise

Ptáte se tedy, jak by měl vypadat obyčejný den běžného smrtelníka-zaměstnancematky na plný úvazek? Co všechno do stravování patří a co už je nad rámec? Běžně by si lidé měli dopřávat minimálně pět jídel denně, tzn. snídani, oběd, večeři a mezi nimi také dvě vydatné svačiny. Jídla byste měli kombinovat, a to tak, abyste jedli bílkoviny společně se sacharidy a tuky a pokud možno je ještě doplnili o ovoce či zeleninu.

Také se rozhodně vyplatí myslet na pravidelný pitný režim, a to v podobě 8 sklenic vody. Autor vám také zaručuje, že se nebudete muset vyhýbat ani nezdravým potravinám a směle vykřikuje do světa, že počítání kalorií je absolutní konec.

Co na to odborník? Pozitivum popisovaného stravovacího režimu je opravdu v tom, že upozorňuje na nutnost pravidelného jídelního režimu, který je důležitý jednak z hlediska předcházení hladu, ale také vyrovnanosti hladiny krevního cukru. Pravidelný jídelní režim dává také člověku v životě určité hranice – vnáší určitý řád, což je výhoda pro všechny uspěchané lidi, kteří na jídlo během dne zapomínají a jedí větší porce v pozdních hodinách. Jenomže nelze zajistit, že jen pravidelným jídelním režimem budeme hubnout. Je nutné zachovat správné složení a energetickou hodnotu jídla. V modelovém jídelníčku není u jídla uvedeno přesně množství, ale přesto se mohu domnívat, že takový jídelníček nebude splňovat kritéria poměru základních živin. Lze předpokládat, že v něm bude více tuku (obzvláště, je-li doporučen fast food ) a také se bude jednat o stravu hyperglykemickou – tedy s vyšším obsahem cukrů („hodně ovoce“, čokoládové bonbony, čokoládová pěna, pár sušenek apod.). PhDr. Iva Málková, psycholožka a zakladatelka společnosti Stop obezitě ( )

www.stob.cz

Na McDonalda si ale nemyslete

Fast foody – drogy dnešní zrychlené civilizace. Stále více lidí zabrouzdá při cestě republikou do drive-in a nechá sebe i své děti ochutnávat „americké“ rychlé speciality. Jorge Cruise svůj plán vymyslel v prvé řadě pro Američany, z nichž většina žije jen a jen hamburgery s hranolky, které zapíjí kolou, a proto ani ze svého plánu nevynechal tyto nezdravé „pochoutky“. To my v Dietě rozhodně nemůžeme doporučit.

Jídla z fast foodů nejenže jsou tučná, ale většinou také přesolená a nezdravá. A rozhodně nezapadají do rámce zdravého životního stylu. Mezi další nevýhody patří také nevhodnost pro naprosté začátečníky ve zdravém stravování. Jednoduše by se člověk mohl ztratit v tom, co je správná porce a kolik kalorií si může dovolit sníst, pokud nemá alespoň základy zdravé výživy.

Navíc autor tvrdí, že díky této dietě bez námahy či pohybu zhubnete minimálně 1 kilo tuku týdně s tím, že jako první přijde na řadu tuk z břicha. To ale není moc reálné, protože každý člověk je originál a nemůžete tak zaručit, kdo a kde první ztratí přebytečná kila. Takže vlastně nic není zakázáno, nic moc doporučeno a ještě si můžete dopřát nějaký ten sladký dezert každý den. A to už zní podezřele, nemyslíte si? Není to jen správný marketingový tah? Ukázka jídelníčku Pro správný začátek tohoto dietního plánu si musíte uvědomit hned jedno pravidlo. Snídani musíte sníst během prvních šedesáti minut po probuzení a potom jíst v intervalech tří hodin. Přesně! A večer si dopřejte poslední jídlo zase tři hodiny předtím, než ulehnete do postele. Zjistili jsme, že porce tří hlavních denních jídel by se měla pohybovat kolem 400 kcal, 100 kcal za každou svačinu a dezert by neměl mít více než 50 kcal. 7.00 snídaně: vaječná omeleta se šunkou a sýrem, chleba a ovoce

10.00 svačina: 12 oříšků kešu

13.00 oběd: hovězí maso s rýží a zeleninový salát s dresinkem

16.00 svačina: kousek ovoce nebo pár sušenek

19.00 večeře: losos s rýží/bramborem a zeleninovou oblohou

22.00 dezert: 12 bonbonků M&M´s nebo čokoládová pěna

Dovolené nápoje: 8 sklenic vody, 1 šálek kávy, 300 ml Coca-Coly light, 1 sklenička sušeného mléka O tři hodiny později si můžete dopřát sladkou tečku dne, ale jen v případě, že chodíte spát pozdě. Jdete do postele brzy? Na dezert raději zapomeňte.

Autor: Jana Šimoňáková (Dieta)

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video