Týden s Aktivně: Hrozba, o které bychom měli vědět víc | e15.cz

Týden s Aktivně: Hrozba, o které bychom měli vědět víc

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
HPV je zkratkou z anglického názvu pro lidské papilomaviry. Tento virus, který si nejčastěji spojujeme s rakovinou děložního čípku, dokáže napáchat i jiné škody. Kde se bere a co o něm víme?


Lidský papilomavirus je známý již z poloviny 19. století, kdy se o něm objevila první zmínka. Již tehdy italský lékař Rigoni-Stern vypozoroval, že přenos tohoto viru souvisí se sexuálním životem. V dnešní době je infekce lidskými papilomaviry jednou z nejrozšířenějších sexuálně přenosných infekcí. Podle studií je více než 75 % sexuálně aktivních žen vystaveno v průběhu života této infekci.

Papilomaviry jsou malé neobalené DNA viry, které infi kují výhradně dlaždicový epitel kůže a sliznic. Je velmi pravděpodobné, že se během svého života dříve či později setkáme s lidským papilomavirem, s většinou z nich si dobře fungující imunitní systém ženy poradí, jiné mohou tělu velmi uškodit. Jednotlivé druhy tohoto viru se od sebe liší podle orogenního potenciálu, tedy podle toho, zda mohou způsobit rakovinu či nikoli. Infekce HPV má několik podob od genitálních bradavic, cervikálních a vulválních dysplazií, přes přednádorové stavy až po nádory v různých orgánech. Nezhoubné formy infekce lidským papilomavirem jsou nejčastěji způsobovány typem 6 a 11, a rakovinotvorné pak typy 16, 18, 31 a 45.

Papilomaviry se přenášejí z kůže na kůži, nejedná se však pouze o genitálie. Objevuje se také v ústní dutině nebo řitním otvoru a šířit se může i prostřednictvím prstů nebo prádla, které bylo v kontaktu s virem. Kondom není zcela spolehlivou ochranou a infekce se může projevit třeba i za osm měsíců. Nejhorší formou infekce lidskými papilomaviry je již zmíněná rakovina děložního hrdla. Každý rok je v České republice zjištěno asi tisíc nových případů.

Přednádorová stádia jsou téměř ve sto procentech léčitelná, léčba nádorů i úspěšnost vyléčení závisí na jeho rozsahu i pokročilosti. U nádorů, které postihují výhradně dělohu, se volí chirurgická léčba. Rozsáhlejší nádory se léčí pomocí chemoterapie a ozařování. Nejdůležitější je včasné odhalení infekce HPV, které se dá provést pomocí cytologie, kdy lékař provede stěr buněk z povrchu a kanálu děložního hrdla. Toto vyšetření by se mělo pravidelně opakovat. Včasné odhalení totiž může hrát klíčovou roli v úspěšnosti léčby. Je více než zřejmé, že lidské papilomaviry představují pro člověka velké nebezpečí. Chránit se před ním lze jen částečně sexuální střídmostí či používáním kondomu. Ani jedno však nedokáže zaručit, že se vašemu organismu tento virus vyhne.

Farmaceutický průmysl však přichází se zbraní, která může velmi výrazně pomoci v boji s lidským papilomavirem. Jedná se o očkování, které slouží jako prevence, nikoli léčba, rakoviny děložního hrdla, genitálních bradavic a cervikálních a vulválních dysplazií. Na našem trhu se pod názvem Silgard objevila vakcína, která má za úkol vytvořit v těle protilátky, které budou schopny v případě infekce papilomaviry typu 6, 11, 16 a 18 zlikvidovat.

Očkování není vhodné pro každého. Nejvyšší účinnost je prokázána u dívek, které nežijí sexuálním životem a nemohly tak přijít s papilomaviry do kontaktu. Horní věkovou hranici tvoří 26 let. Pokud se již organismus s papilomaviry setkal, nemusí být očkování tolik účinné, nikoli však zcela zbytečné. Samotná vakcína je uměle vytvořený model, směs viru podobných částic, které nenesou žádnou DNA, a nemohou tudíž infekci způsobit.

Může se to zdát překvapivé, ale očkovat se mohou nechat také muži. Přestože u nich rakovina děložního hrdla nehrozí, očkování je může chránit proti genitálním bradavicím a dysplaziím. Očkování také zamezí přenášení virů, a zabrání tak jejich šíření a infikování dalších osob. Očkování probíhá ve třech fázích – nultý, druhý a šestý měsíc. Každá ze tří vakcín stojí 3 500 Kč a plně ji hradí pacient. Pokud tedy zvažujete očkování pro sebe nebo svou dceru, připravte si 10 500 Kč. Nezapomeňte zkusit zjistit, zda vaše pojišťovna na očkování náhodou nepřispívá.

Vakcíny zpravidla objednává lékař, který je poté také aplikuje, zakoupit si je však můžete také v lékárně po předložení předpisu. Jedná se o nemalou investici, ale zároveň významnou pomoc v boji s nebezpečnými papilomaviry.
Přestože jsou jen 55 nanometrů velcí, představují obrovskou hrozbu. Útočí na lidský organismus, způsobují závažná až smrtelná onemocnění a šíří se pohlavní cestou nekontrolovaně mezi námi. Lidské papilomaviry stojí nejen za rakovinou děložního hrdla, ale i dalšími chorobami, jenž jsou infekcí HPV způsobeny.

Proto je lepší nebrat jejich ohrožení na lehkou váhu a pokoušet se jim jejich snahy o napáchání škod na lidském těle co nejvíce zabránit pomocí prevence v podobě očkování a sexuální střídmostí.


Autorka
Nela Studýnková, externí redaktorka časopisu Aktivně

————————————————-

Plnou verzi článku najdete v časopise Aktivně 5/2008, který na 100 barevných stranách přináší inspiraci pro lepší volný čas.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video