Účinné cviky na krční páteř | e15.cz

Účinné cviky na krční páteř

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Při rozcvičování v posilovně, během dlouhého dne v kanceláři či doma jako léčba bolestí za krkem nebo hlavy. Zde i jinde a z jiných důvodů je vhodné čas od času krční páteř pořádně procvičit.

Bolesti za krkem mohou velice znepříjemnit život prakticky každému v ten nejméně vhodný okamžik. Nemusíte si zrovna poškodit obratle a svalstvo úporným sportováním či nějakým úrazem, stačí si krk během noci přeležet a hned máte zaděláno na velice nepříjemný den.


Mezi nejčastější problémy s krkem patří poškození těla páteře či meziobratlových plotének, nejrůznější blokace a svalové přepětí a křeč. V závislosti na vážnosti situace lze v nápravě postupovat od pozvolného rozhýbání až po návštěvu lékaře. My si nyní představíme několik cviků na uvolnění a protažení krční páteře, které můžete praktikovat prakticky kdykoli a kdekoli.

Autor: Ženy - E15

ÚklonyPřed započetím cviků na krční páteř je třeba se přesvědčit, že máte svalstvo v okolí prohřáté alespoň na pokojovou teplotu. Rozhodně si krk nezkoušejte protahovat po příchodu z venku nebo s klimatizací za zády, mohly byste si jen přitížit. Pro první cvik si sedněte vzpřímeně na židli nebo do tureckého sedu na podložku. Ruce si můžete pustit volně vedle těla či položit na stehna.

Poté proveďte dlouhý a pomalý úklon hlavy na jednu stranu až dosáhnete maxima možného pohybu. Měly byste cítit napětí přesně na druhé straně krku. V této poloze dvě vteřiny vydržte, povolte a změňte stranu úklonu. Toto opakujte alespoň pětkrát. Poté celé protažení umocněte pomocí ruky tak, jak to vidíte na přiloženém obrázku. V krajní poloze pohybu ale začněte tlačit hlavou proti táhnoucí ruce, aby došlo k svalovému vypětí, ale poloha hlavy se nezměnila.

Autor: Ženy - E15


Doleva a doprava


Další cvik započne ve stejné poloze jako výše uvedený, tedy vsedě a zpříma. Otáčejte hlavou pomalu na jednu stranu, jako byste zdůrazňovaly slovo NE. Pomožte si i tím, že oči půjdou rovněž tímto směrem co nejdál. Uvidíte tak lehce za sebe. Opět v této krajní poloze několik vteřin setrvejte a otočte hlavu zase na druhou stranu.

Stejně jako v předchozím případě, i nyní můžete celé protažení umocnit pomocí ruky. Otáčíte-li hlavou na levou stranu, dejte si dlaň levé ruky na bradu a lehce zatlačte směrem, kterým hlava rotuje. Nečiňte tak ovšem silou. Celý pohyb by měl být i nadále pomalý, nikoli trhaný. Ruka pomáhá jen v dosažení většího protažení, nikoli ke zlomení vazu.

Dopředu a dozadu


I nadále zůstaňte v oblíbené poloze na židli či v tureckém sedu, jen tentokrát obměníte směr, jakým se krk bude vydávat. Nejprve svou hlavu jakoby předsuňte dopředu před tělo. Soustřeďte se na svou bradu a představujte si, jak se v jedné rovině vysouvá směrem kupředu. Přesně takový pohyb potřebujete. V maximální poloze chvíli vydržte a z ní hlavu jednoduše skloňte směrem dolů a opět podržte. Ucítíte tah vzadu na krku ve svalstvu kolem páteře.

Po několikerém zopakování cviku hodíte zpátečku a hlavu naopak začněte tlačit směrem dozadu. I zde se soustřeďte na bradu, která by se neměla zvedat, ale zajíždět zpět po jedné linii. V té nejzazší poloze tentokrát vydržte o něco déle a napočítejte do deseti, teprve poté povolte. Opakujte alespoň pětkrát.

Uvolňující rotace


Nyní se ti, kteří doposud seděli na zemi, budou muset přesunout na židli, protože tento cvik je třeba provádět právě zde. Posaďte se zpříma, klidně se i zády opřete. Rozpažte obě ruce a roztáhněte prsty. Otočte si dlaně tak, aby palec jedné ruky směřoval nahoru, zatímco druhý dolu. Nyní otočte hlavu směrem k té ruce, jejíž palec ukazuje k zemi. Tímto směrem rovněž upřete svůj pohled.

Poté hlavu začněte otáčet k druhé ruce a současně otáčejte oběma dlaněmi tak, aby se jejich postavení vyměnilo. Budete se tak vždy dívat na ruku, která ukazuje palcem dolů. Celý pohyb hlavy musí být plynulý, stejně jako rotace paží. Několikrát zopakujte. Při tomto cviku cítíte protažení nejen krku, ale také celé šíje a svalstva sahajícího až k ramenům. Tím můžete úspěšně zakončit svou rehabilitační pětiminutovku.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video