Udělejte si chvíli na relax | e15.cz

Udělejte si chvíli na relax

ZDROJ: Ženy - E15

Martina Polachová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pokud se vám čas od času vloudí do harmonogramu volný večer, doporučujeme ho cíleně prolenošit. Ve vaně a v dobré (kosmetické) společnosti.

Nejste zvyklá tělo pravidelně hýčkat? Potom naslouchejte alespoň varovným signálům, které ve chvílích únavy vysílá. Ani ten nejdokonalejší stroj (a že se tělo ke geniálním rozhodně řadí!) se totiž neobejde bez občasné údržby. Jinak podléhá vyčerpání a častým nemocem. Uvolnění ve voňavé lázni nebo při masáži ho však rázem vrátí do příjemné reality.

TICHO A KLID

Najdete-li se tedy chvilku na blažené lenošení, mějte na paměti, že nebude prostor pro žádné jiné vjemy než příjemně smyslné. Proto ztlumte světlo, vypněte telefon, pusťte si tichou relaxační hudbu a nechte místnost provonět svíčkami nebo esenciálními oleji. Vůni vybírejte podle toho, jestli potřebujete odplavit stres a napětí, zvednout náladu či se naladit na nadcházející schůzku. Pro zpříjemnění atmosféry si můžete připravit ještě sklenku vína, popřípadě misku s jahodami či oříšky. V dosahu mějte také osušku, polštářek pod hlavu a v krajním případě knížku. Tahle chvíle je jen vaše, proto si ji zrežírujte podle svých představ.

VONNÁ ALCHYMIE

Ještě než se necháte vtáhnout do nových zážitků, doporučujeme důkladně zvážit, co do lázně vůbec vmíchat. Budete-li totiž pokračovat přímo do postele, měla byste sáhnout po uklidňujících ingrediencích, jako je levandule nebo extrakty z meruňkových jader. Před večírkem nebo romantickou schůzkou zase nebudou na škodu povzbuzující nebo lépe, smyslné přísady – vanilka, jasmín, ylang-ylang. Jestliže hodláte zatočit se svalovým napětím a křečemi, spolehněte se na esence z jehličnanů, tzn. z borovice, jalovce, dále rozmarýnu nebo citronové trávy. To vše v podání koupelových solí, pěn, olejů či balistik.

V LÁZNI

Nyní už nic nebrání tomu, abyste se ponořila do procesu relaxace. Oprostěte se od všeho okolo a soustřeďte se výhradně na svůj dech. I ten totiž dokáže pozitivně ovlivnit psychiku a řadu tělesných funkcí. Dbejte na to, aby teplota vody nepřesáhla 38 stupňů Celsia (příliš horká lázeň je nebezpečná zvláště pro lidi s oslabeným srdcem nebo vysokým tlakem). Ta relaxační by zkrátka měla mít hodnotu 37–38 stupňů. Chcete–li zpevňovat, ponořte se do 35–36 stupňů, jestli potřebujete zeštíhlovat a detoxikovat, ohřejte vodu na 38–39 stupňů. Ano, hovoříme o lenošení, ale koupel by neměla trvat déle než 20 minut. Jinak způsobuje únavu, kterou speciálně před dalším programem nemůžete potřebovat.

NEJEN DVA V JEDNOM

Odpočinek v chlácholivé koupeli je také skvělá příležitost, jak zregenerovat vlasy, podpořit půvab pleti a rozmazlit a opečovávat pokožku těla. Nejedná se však jen o úsporu časovou, ale také fakt, že teplo účinky jakékoli péče patřičně zintenzivní.

Díky teplu, které otevírá póry v pokožce, máte tu nejlepší příležitost nadopovat pleť obličeje účinnými ingrediencemi pomocí masky. Zvolíte klasickou a za všech okolností nepostradatelnou hydrataci, detoxikaci nebo například osvěžení a projasnění? O tom nejspíš rozhodnou aktuální potřeby pokožky. Počítá se pochopitelně s tím, že bude předem odlíčená a očištěná. Masku naneste ještě před vstupem do koupele, nechte ji působit po celou dobu relaxování a smyjte ji při finálním sprchování.

U vlasů rovněž vycházejte z toho, po čem zrovna nejvíce prahnou. Převážná většina vyžaduje hloubkovou obnovu, vyživení konečků a dodání lesku. Naneste tedy masku v bohaté vrstvě do délek vlasů, zabalte kštici pro větší účinek do ručníku a nechte působit po celou dobu koupele. V závěru pak ručník odstraňte, masku pečlivě vymyjte šamponem a ošetřete kondicionérem. Můžete si přitom dopřát příjemnou masáž hlavy, která odstraní odumřelé buňky, podpoří prokrvení a tím vlasy posílí.

Konečně přichází na řadu i péče o tělo. Pokožka vám bude vděčná za opatrné promnutí lufou či masážní rukavicí – krásně se tím zjemní, prokrví a připraví na účinné látky. To ale až během sprchování, které si dopřejte jako zakončení slastné koupele, klidně se střídáním teplé a studené vody (v tom případě vždy od nohou a rukou směrem k srdci). Prokrvení pokožky podpořte zařazením peelingu (nejlépe s příměsí oleje, který zanechá jemný film na povrchu) a po smytí veškerých přípravků se jemně osušte ručníkem.

POD KŮŽÍ

Konečně je pokožka připravená a rozehřátá na příjem zvláčňujícího přípravku nebo rovnou masáž. Zůstanete-li u promazání, pořiďte si za tím účelem hutnější krém, máslo či olej. Krásně pokožku zvláční a „vykrmí“. Ideální příležitost se také nabízí pro odbourávání faldíků a celulitidy. Proto neváhejte a pořiďte si péči zaměřenou na tuto problematiku. Pokud dáte přednost masáži, vězte, že na ni nepotřebujete ruce maséra, ale postačí vám ty vaše. Nemusíte hlídat, zda děláte veškeré pohyby správně. Spíš se soustřeďte na to, co vám je a není příjemné a jestli vás nic nebolí (podrobněji viz box).

Nezapomeňte také na to, že je tady ještě jedna, přes zimu lehce opomíjená partie, která si zaslouží pozornost, a tou jsou chodidla. Pokožku budete mít díky koupeli příjemně změkčenou, tudíž nic nebrání tomu začít pracovat s pomocí pemzy. Po opláchnutí nožky osušte a promasírujte do všech detailů i záhybů olejem (to se týká pochopitelně i všech prstů). Nakonec můžete chodidlům dopřát ještě chvilku odpočinku tím, že je zabalíte do ručníku, uvelebíte se v lenošce a položíte je na vyvýšené místo tak, aby byly nad úrovní srdce – zlepší se tím krevní oběh a zamezí se zadržování tekutin. A celkový zážitek z relaxu tak příjemně dozní…

MASÉRSKÝ MINIKURZ

Dostatečně prohřáté tělo a zvláčnělá pokožka jsou ideálně připravené k masáži vlastníma rukama. Zvolte si olejíček a můžete jít na věc. Postupujte od nohou k hlavě, každou partii přitom nejprve lehce hlaďte a postupně tlak dlaní zesilujte, aby masáž nepůsobila pouze na povrchu svalů.

1. Začněte chodidly a včetně pat je zvolna masírujte jemnými krouživými pohyby. Pokračujte přes kotníky k lýtkům a kolenům. Netlačte, vše musí probíhat maximálně příjemně.

2. Další oblastí jsou stehna, která nejprve jemně promněte z vnitřní části a poté z vnější. Jestliže budou v těchto místech studenější, znamená to, že jste u partií více obalených tukem a atakovaných ďolíčky. Tady máte povoleno trochu víc přitlačit a použít k tomu eventuálně i pěsti.

3. Záda zlehka promasírujte dlaněmi v oblasti bederní a intenzivněji také výš, na trapézech. Pozvolna přidejte masáž paží, od ramen k zápěstí, poté několikrát zlehka obkružte prsa a na závěr se přesuňte ke krku. Opatrně ho uvolňujte, zejména na jeho zadní straně, a to až k linii vlasů.

4. Zkrátka by neměla přijít ani hlava. Začněte u brady a pokračujte k uším. Počínejte si obzvlášť opatrně, přílišné napínání pokožky není žádoucí. Jemně poštípejte lalůčky, poklepejte konečky prstů spánky, poté střed čela a zakončete to nahoře u vlasů.

Článek vyšel v časopise Moje psychologie.

Autor: Martina Polachová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video