Ukliďte si tělo i duši aneb detoxikace snadno a rychle | e15.cz

Ukliďte si tělo i duši aneb detoxikace snadno a rychle

ZDROJ: Ženy - E15

Veronika Matoušková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Před Vánocemi na nás ze všech stran útočily reklamy na lukulské hody, tučná jídla, prášky proti nadýmání. Rok se překlopil, a ejhle. Podobné reklamy zase na rok skončily na dně marketingových šuplíků a mohou nerušeně spát. Plynule je vystřídaly reklamy, které mají zajistit „spokojené bříško,“ pomoci vám shodit nabraná kila (a snad jen předškoláci věří, že stačí polykat pilulky), či vám zázračně vyčistit tělo.

Detoxikace je vskutku užitečná věc. Hodí se udělat minimálně jednou, ale klidně i vícekrát za rok. A jak na to?

Detoxikace těla

Chcete-li opravdu přírodní produkt, dejte si kopřivový čaj. Ideální je dva týdny popíjet 2 šálky denně. Pokud vám kopřiva nechutná, dejte si do většího hrnečku jeden sáček kopřivy a jeden sáček zeleného čaje, ať už ochuceného či čistého.

Sáhnout můžete i po prášcích z lékárny. Většinou také obsahují přírodní látky, akorát jejich užívání je komfortnější, než pití čaje. Zkrátka zapijete pilulku, obvykle jednou denně.

Varování

Detoxikace vás zbaví škodlivin – veškeré látky, které v našem tělu nemají co dělat, tělo vyloučí přirozenou cestou. Nedivte se proto, že se budete v prvních dnech cítit hůř, než před tím. Nejdůležitější je, abyste to v téhle fázi nevzdali, a vydrželi jste. Pak vám bude mnohem lépe, budete se cítit plni energie.

Klystýrem ke zdraví

Máte klystýr spojený jen s operacemi, případně porodem? Pak tedy věřte, že klystýr může napomoci vašemu zdraví. Zahoďte předsudky a dopřejte si tuto zvláštní formu očisty. Zvolit můžete i třeba citronový – k výplachu lze použít vodu, do které přidáte pár kapek citronu.

Kolon hydro terapie

Že se každý večer myjeme, je naprosto normální. Napadlo by vás ale, že byste si mohli nechat umýt i střeva? Pro mnoho lidí je toto absolutně nepředstavitelné, přitom je tato metoda známá již staletí a pochází z Ajurvédy.

Jak se mi svěřila Andrea (40): „Jednou jsem se k tomu nechala přemluvit od kamarádky, která je až skoro posedlá zdravým životním stylem, sama si dělá jednou týdně citronový klystýr, jí převážně raw stravu. No…. Je pravda, že jsem se pak asi měsíc cítila skvěle, ale otázkou je, co z toho byla autosugesce. Procedura samotná byla přinejmenším trochu zvláštní, a už bych ji rozhodně nechtěla znovu podstupovat. Rozhodně bych ji nenazvala příjemným relaxem,“ usmála se na závěr Andrea. Naproti tomu Květa si tuto proceduru pochvaluje a podstupuje ji minimálně jednou měsíčně. „Ano, musíte překonat prvotní rozpaky nad tím, KUDY se do vás voda dostane. Ale odměnou za to vám je pocit, že pro sebe něco děláte, zvýšená energie, síla a vůbec se najednou cítíte lépe a fit.“

Kolik to stojí?

Jedna procedura, která trvá 45 minut, stojí mezi 600 – 1000 Kč. Kolikrát ji podstoupíte, je na vás. Někdo ji absolvuje jednou za život, někdo dvakrát ročně, další každý měsíc. Terapeuti doporučují zpočátku absolvovat dvě kúry za měsíc, a na udržení zdravého střeva následně 2x až 4x ročně.

Detoxikujte i svoje vztahy

Nejen tělu, ale i duši velmi prospěje, dopřejete-li jí „detoxikaci.“ Pročistěte svoje vztahy, vazby, přátele na sociálních sítích, a uvidíte, jak se vám bude snáze dýchat. Soutěžení v tom, kdo má na „fejsu“ víc přátel, nechte sedmnáctiletým mladíkům a slečnám. Vy si své přátele vybírejte pečlivě, jak v životě, tak na síti.

Své o tom ví Petra (35): „Každý rok v lednu dělám čistku svých přátel na sociálních sítích. Kritériem je, zda se spolu bavíme, díváme se navzájem na fotky… Proč tam mít lidi jen do počtu, když rok nevím, jak se jim daří?,“ pokládá Petra řečnickou otázku.

„Občas se stane, že mi někdo opakovaně požádá o přidání, to pak vyhovím, a dozvím se třeba, že si mé příspěvky čte, na fotky kouká, jen nepíše, ale je rád, že má přehled…,“ dodává Petra.

Pročištění si ale nezaslouží jen virtuální přátelství. Čistku dopřejte i vztahům z „reálného“ života. Proč se pořád rozčilovat s kamarádem, kterému sloužíte jen jako záložna, k vracení peněz se nemá, a neustále skuhrá nad tím, jak těžký život má? Nebo snad fungujete jenom jako vrba pro kamarádku, která je nepoučitelná a stále si vybírá stejný typ „rozervaných“ mladých mužů a díky tomu zažívá sérii zklamání?

Pokud máte pocit, že váš vztah je výhodný pouze jednostranně – když chcete půjčit vy, případně si „vylít srdce,“ tak se nesetkáváte s pochopením – nic vám nebrání vztah ukončit. Ani vy nemáte tiskárnu na peníze, ani nejste královsky placeni jako soukromý psycholog. Možná si zprvu budete připadat jako nebetyčná mrcha, ale nebojte. Ve finále si uvědomíte, že se vám vlastně ulevilo a máte čas na opravdové přátele.

Čistka v rodině

Zde je to skutečně nejtěžší. Jako by to, že se někdo narodí ve vaší příbuzenské linii, bylo automatickou omluvenkou pro cokoliv. Pro půjčky, pro nekonečné poslouchání stále stejných příběhů, využívání, snášení příkoří, soupeření, pomluvy, závist.

Své o tom ví Magdalena (32): „Pracovala jsem v jedné nadnárodní společnosti dva roky. Opravdu jsem tvrdě dřela, a začínala jsem tam na asistentské pozici, z níž jsem se postupně posouvala výš. Po dvou letech jsem byla povýšena na vedoucí pobočky, což je už poměrně důležitá pozice s krásným platem, hodně velkou zodpovědností a pracovní dobou od nevidím do nevidím. Když mě povýšili, kamarádi se radovali se mnou, a na oslavu mi uspořádali pořádné mecheche, kde mojito teklo proudem a spát se šlo až po svítání.

Zato rodina, ta mi ani nepoblahopřála. Rodiče zkonstatovali – no to ti to teda trvalo. Jsou totiž perfekcionisté a odjakživa u mne neuznávali jinou známku, než jedničku, už za dvojku jsem musela na kobereček, proč jsem se víc neučila. U nich mne tato reakce ani nepřekvapila. Co mě hodně naštvalo, byla reakce sestřenky – komu a kolikrát jsi podržela, co…. Řekla to rádoby s humorem, ale bylo z toho víc, než patrné, jak mi můj úspěch závidí a není schopná překousnout, že ona je v práci už pět let a stále se ne a ne odlepit z asistentské pozice, a já po dvou letech dělám ředitelku pobočky. Inu co.

Rodiče nepředělám, ale těch se zbavit není tak snadné. Ale sestřenice? Nikde není psáno, že se musíme stýkat, a tak jsem náš vztah ukončila. Stokrát jsem si ze všech stran vyslechla, že jsem mrcha, že mám být nad věcí, že to Šárka nemyslela špatně, že to byl nepovedený vtip. Já to ale jako vtip nebrala. A tak jsem si ji vymazala z přátel na fejsu, nevolám ji, nepíšu jí maily. Ano, asi bych ji nedokázala nechat ve štychu ve vážném případě, ale opravdu nemám potřebu ji vídat tak, jako jsme se vídaly dřív. S kamarádkou, která by mi začala závidět, bych se taky přestala stýkat, tak proč dělat výjimku u příbuzné,“ uzavřela své vyprávění Magdalena.

Autor: Veronika Matoušková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video