Užijte si léto bez bradavic | e15.cz

Užijte si léto bez bradavic

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Také se těšíte, až půjdete v létě „k vodě“? Kromě slunečních paprsků a příjemně teplé vody na vás však na koupalištích a u bazénů mohou čekat i nepříjemnosti v podobě virů. Ty mohou způsobit celou řadu zdravotních a kosmetických obtíží, například bradavice, které dokáží znepříjemnit život dětem i dospělým až na několik měsíců. Přitom stačí dodržovat pár základních preventivních pravidel.

Náplast nestačí

Zdrojem bradavic, s nimiž se člověk na koupališti či u bazénu setká nejčastěji, jsou samotní návštěvníci. „Lidé se nakazí nejčastěji prostřednictvím infikovaných šupinek kůže od nemocného. Ty ulpívají například na podlahách šaten, sprch a okolí bazénů. Do těla se pak infekce dostane drobným poraněním kdekoliv na těle nebo při dlouhodobém koupání, kdy se rozmočená kůže stane „propustnou“ pro viry a plísně,“ říká MUDr. Zdeňka Jágrová, hygienička z Hygienické stanice hlavního města Prahy.

„Mnozí lidé se domnívají, že zabránit šíření bradavic lze zakrytím postiženého místa, například náplastí. To však vždy neplatí. Pokud lidé trpí nějakým nakažlivým kožním onemocněním, měli by okamžitě začít s léčbou a zároveň se do jeho vyléčení vyhýbat návštěvě bazénů a koupališť. Zabrání tak šíření virů mezi ostatní,“ doplňuje MUDr. Zdeňka Jágrová.

Ani voda není bez rizika

Dalším zdrojem nákazy kožním onemocněním může být i samotná voda. „Tento problém se týká především bazénů, kde se koupe hodně lidí a voda se nemění dostatečně často, a také neoficiálních koupacích míst, kde voda dlouhodobě nedosahuje požadované kvality, případně není kontrolována vůbec. V ní mohou zůstávat kousky pokožky infikované viry bradavic, pot, zbytky kosmetických prostředků, opalovacích krémů nebo mýdla,“ vysvětluje MUDr. Zdeňka Jágrová. Kromě papilomavirů, které způsobují bradavice, se v bazénech můžete také setkat s adenoviry nebo noroviry. Ty mohou vyvolat zažívací potíže, průjmy, záněty spojivek a další problémy.

Koupání v rybníku, jezeře či přehradě také není zcela bez rizika. Ve vodě žije řada mikroorganismů, například řasy nebo bakterie, jež působí negativně na zdraví člověka. Obzvláště při déletrvajícím teplém počasí bývá častým problémem výskyt sinic. „Sinice obsahují toxické látky, které při kontaktu s pokožkou mohou vyvolat alergické záněty pokožky, spojivek, a při velkém množství, i dýchací problémy,“ doplňuje MUDr. Zdeňka Jágrová.

Sledujte změny na pokožce

„Nejen během léta a po koupání je velmi důležité sledovat změny na kůži, a to jak na vaší, tak na pokožce vašich dětí. S léčbou bradavic vám také mohou pomoci volně prodejné léčivé přípravky, např. Duofilm, které můžete zakoupit v lékárnách. V případě, že bradavice, plísně nebo jiné kožní obtíže, přetrvávájí , neměli byste je v žádném případě podceňovat a včas se obrátit na svého lékaře. Léčba některých kožních onemocnění není jednoduchá a může trvat i několik měsíců,“ říká MUDr. Zdeňka Jágrová.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video