V rytmu orientálních tónů | e15.cz

V rytmu orientálních tónů

Mirka Bittová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Břišní tanec je zábavnou formou pohybové aktivity, která vám pomůže naučit se lépe vnímat vaše tělo a podpořit vaší ženskost.

Zaostřeno na břišní tanec

Když se řekne břišní tanec, vybaví se většině z nás sexy orientální tanečnice s hedvábnými, ozdobenými šátky, jak ladně tančí v rytmu arabské hudby. Jejich tajemně zahalené tváře a zvýrazněné svůdné křivky těla vzbuzují obdiv jejich diváků již od dob antiky.
 
Kořeny samotného tance však sahají ještě dále do minulosti a bývají spojovány hlavně s kultem plodnosti starověkých civilizací. Náboženské rituály byly zaměřeny na zvýraznění břicha jako místa zrodu nového života. Ženy některých středoafrických kmenů dodnes tančí břišní tance kolem rodiček, aby jim tím zajistily hladký průběh porodu. Svůj význam má také fakt, že všechny břišní tanečnice tančí naboso, aby měly přímý kontakt s Matičkou zemí.

V dnešní moderní době oblíbenost břišního orientálního tance u nás i v Evropě neustále stoupá a studia výuky orientálních tanců rostou jako houby po dešti. Ženy vyhledávají stále nové způsoby zábavného cvičení, které bývají spojené s odreagováním a odpoutáním se od každodenních starostí.

S bubínky, šavlí či hadem


Orientální tance se od sebe liší v rytmu, rychlosti, typických prvcích, oblečení i v doplňcích. Některé jsou dynamické, jiné pozvolné až éterické. Většinou se skládají z oddělených, samostatných pohybů a záleží jen na fantazii tanečnice, jakou choreografii si zvolí. Kroužky pánví, hrudníku a hlavy jsou přitom doplňovány vlněním břicha a hrudníku.

Břišní tanec bývá rytmicky velmi nepravidelný a často se při něm tanečnice sama doprovází hrou za různé hudební nástroje. Z nejběžnějších jmenujme činelky, tamburínu či bubínek. K dalším doplňkům tance, které bývají spojovány s magickou silou a se zaháněním zla, patří různé závojíčky, svíce, šavle či živí hadi. Pro zvýraznění ženských patrií bývá orientální tanečnice jen spoře oděna a její šat je hojně doplněn různými třásněmi, šperky nebo bederními penízkovými pásky. Nezřídka bývá tato žena ozdobena tetováním či henou.

Muž jako orientální sexy tanečník


Abychom však nerozdmýchaly vášně nespravedlnosti u mužského pohlaví, nesmíme zapomenout zmínit orientální tanečníky. Jejich pohyb se při sólových vystoupeních od ženského tance liší zejména větší rázností. Styl mužského orientálního tance má ostřejší pohyby, soustředí se více na paže a složitější krokové partie.
Ukazuje se v něm bojovnost a síla muže jako ochránce ženy. Oděv sólového tanečníka záleží čistě na jeho úsudku a vkusu, avšak stejně jako žena se i orientální tanečník často doprovází vlastní hudbou, kdy používá například kastaněty či různé druhy strunných nástrojů. V porovnání s ženským tancem je pak u mužů více rozšířena varianta skupinového tance, který bývá ozdobou folklorních přehlídek a festivalů. 

Břišní tanec z pohledu lékaře


Čím to bude, že se břišní tanec zachoval po staletí a je i dnes stále vyhledávanou aktivitou? Tajemství se nejspíše skrývá v jeho moci otevřít ženě jiný pohled na své nitro. Břišním tancem žena blíže pozná možnosti své ženskosti, naučí se správnému držení těla, získá lepší stabilitu, zpevní a vytvaruje křivky své krásy. Elegantním tancem se navíc posílí břišní svaly, nohy, procvičí se páteř, pánev a dýchání. Výjimkou není ani zmírnění bolesti či odstranění blokády a napětí svalů.

Nezanedbatelný vliv má břišní tanec také na psychiku. Přináší odpočinek od běžného života, žena může mít pocit, jakoby se ocitla v jiném světě. Tanec jí pomáhá odbourávat nahromaděný stres, úzkost, upevňuje sebevědomí. Pro svůj charakter se břišní tanec často indikuje jako terapeutické cvičení po operacích, nehodách či prožitých životních traumatech.

Nemusíte zrovna nosit míry, požadované světovými módními návrháři, abyste se cítila dobře. Břišní tanec vám zvedne náladu, upevní zdraví, otevře oči a udělá z vás sebevědomou a krásnou ženu v každém věku. S jeho pomocí objevíte svou vnitřní odvahu a přirozený temperament, a stanete se svůdnou arabskou princeznou.

Autor: Mirka Bittová

Autor: Mirka Bittová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video