Vaříme zdravě: Pokrmy ze zelí
Bílé zelí
Má mnoho kyseliny listové důležité pro lidi ve stresu, dále vitamin C, vitaminy B12, mangan -důležitý pro sexuální aktivitu, selen, který podporuje imunitní systém a důležitý stopový prvek zinek. Obsahuje také antibakteriální fytoncidy a protisklerotický inositol.
Červené zelí
Má podobné složení jako bílé zelí, má však vyšší biologickou hodnotu. Má o něco méně vlákniny, ale vyšší obsah sacharidů, vitaminu C, provitaminu A a dvojnásobek železa. Jídlo z červeného zelí má také výraznější chuť. Množství selenu snižuje krevní tlak a zásobuje svaly kyslíkem. Odstraňuje z těla těžké kovy a chrání brzlík, což je důležitý orgán imunitního systému.
Kysané zelí
Chuť kysanému zelí dává bakteriální kvašení. Užitečné mikroorganismy, které obsahuje, prospívají bakteriím ve střevech, čímž zlepšuje zažívání a vstřebávání živin. Fermentací vzniká v zelí kobalamin (vitamin B12), který se nenachází v rostlinné stravě běžně. Mimořádná bohatost vitaminu B 12 způsobuje duševní svěžest, odbourává stres, aktivuje mozkovou a nervovou soustavu, obnovuje buňky a je důležitý pro kosti a svaly. Má i mnoho pyridoxinu, niacinu, kyseliny pantotenové, vitaminu C, draslíku, železa, hořčíku a zinku.
Recepty:
Zelí z kedlubny
100 g kedlubny, půl cibule, 5 g rostlinného tuku, sůl, kmín, ocet, med
Cibuli nakrájíme nadrobno a lehce osmažíme na tuku. Kedlubny oloupeme a nastrouháme najemno a přidáme k cibuli. Pak osolíme, okmínujeme, přidáme vodu a dusíme. Na závěr podle chuti přidáme ocet a med.
Zelňačka
2 hrsti sušených hub, 250 g kysaného zelí, 5 brambor, hrnek mléka, 1 cibule, lžíce hladké celozrnné mouky, olivový olej, sůl, kmín
Houby předem namočíme. Na oleji zpěníme pokrájenou cibuli, přidáme houby, brambory pokrájené na kostičky a zalijeme vodou tak, aby sahala kousek nad směs. Osolíme, přidáme kysané zelí a vaříme do změknutí. Na závěr přilijeme mléko s rozmíchanou moukou a krátce povaříme.
Knedlíky se zelím
250 g nízkotučného tvarohu, celozrnná houska, 1 vejce, sůl, šálek kysaného zelí
Housku pokrájíme na drobné kostičky a smícháme ji s tvarohem, vajíčkem a osolíme. Z hmoty vytvoříme knedlík, který dáme vařit do vařící vody. Jako přílohu použijeme kysané zelí.
Zelný salát s jogurtem
sáček kysaného zelí, 150 g strouhaného sýra, 100g pórku, 4 lžíce bílého jogurtu, pepř
Zelí překrájíme, přidáme sýr a pokrájený pórek. Vmícháme bílý jogurt, ochutíme pepřem, případně přisolíme. K salátu je vhodné celozrnné pečivo.
Červené zelí na víně
1 hlávka červeného zelí, 2 dl červeného vína, 1 cibule, 2 lžíce olivového oleje, 1 citron, 1 bobkový list, 2 hřebíčky, sůl, med
Na oleji zpěníme pokrájenou cibuli, přidáme nastrouhané zelí, zakapeme citronovou šťávou, osolíme, přidáme bobkový list, hřebíček, podlijeme vínem, podle chuti osladíme mede a na mírném ohni dusíme doměkka. Odstraníme bobkový list, hřebíček a podáváme.
Zelný salát s ananasem
1 malá hlávka bílého zelí, 2 mrkve, 1 malý ananasový kompot, 2 lžičky kari koření, 1 lžíce horké vody, 1 šálek zakysané smetany, sůl, vlašské ořechy
Zelí a mrkev nastrouháme na nudličky, kari koření rozmícháme ve lžíci horké vody, necháme vychladnout, přidáme smetanu, sůl a rozšleháme. Zelí a mrkev dáme do mísy, přidáme kousky ananasu, přelijeme připravenou zálivkou, dobře promícháme a necháme vychladit. Před podáváním posypeme sekanými ořechy.
Salát z kysaného zelí s jablky
400 g kysaného zelí, 200 g jablek, 2 papriky, 1 cibule, 1 dl jablečného džusu, 1 lžíce olivového oleje, pažitka, sůl, mletá paprika
Zelí pokrájíme na malé kousky, přidáme papriky pokrájené na proužky, kolečka cibule a jablko na kostičky. Promícháme, osolíme, ochutíme mletou paprikou, přelijeme jablečným džusem a olejem. Dobře promícháme a dáme do ledničky odležet.
Zelný salát s koprem
1/4 hlávky bílého zelí, půlka salátové okurky, půl svazku jarní cibulky i s natí, 2 lžíce olivového olej, lžíce jablečného octa, 2 lžíce posekaného kopru, pepř, 100 g Mozarelly
Zelí nakrájíme na nudličky, okurku a cibulky na kolečka, promícháme, osolíme, opepříme. Vmícháme olej, ocet, posypeme pokrájenou Mozarellou a koprem.