Ve kterém ročním období se hubne nejlépe? | e15.cz

Ve kterém ročním období se hubne nejlépe?

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
S redukcí váhy můžeme začít kdykoli, ale které roční období nám cestu za vysněnou hmotností nejvíce usnadní? To, co je pro jednoho člověka v určité části roku výhodou, může být pro druhého omezením.

Podzim: optimální podmínky pro všechny
Podzimní měsíce jsou vhodným obdobím pro každého, kdo chce začít s redukční dietou a s pohybem. Díky mírnému počasí a nižšímu výskytu alergenů v ovzduší je ideálním obdobím například i pro alergiky. Začít hubnout by měli také lidé, kteří do dalšího léta potřebují shodit co nejvíce kilogramů. „I přes optimální podmínky pro snižování váhy je na podzim zájem o redukční programy nižší než v jiných ročních obdobích. Je to asi tím, že plavková sezóna je za námi a podzim lidi k hubnutí méně motivuje,“ říká Kristýna Galová. Centra pro hubnutí a sportovní střediska tedy nejsou v tomto období obvykle přeplněná, proto se zájemcům dostane více prostoru i pozornosti odborníků, a mohou si též volně vybírat z termínů. Zima: na lednové hubnutí je lepší myslet už před svátky
V prosinci udržuje redukční režim jen málokdo. A když už, cílem nebývá zhubnout, ale spíše nepřibrat. „Lidé odkládají hubnutí až na leden, ačkoli by bylo lepší, kdyby se poradili s odborníkem již před svátky. Tím nemyslím, že by měli v této době nutně hubnout, ale minimálně by se vyvarovali některým zbytečným chybám a předešli vánočnímu navýšení váhy, čímž by si ulehčili lednový start,“ konstatuje Kristýna Galová.

Leden je pak ve znamení novoročních předsevzetí a výčitek z vánočního přejídání. Toto období je vhodné zejména pro ty, kteří se rychle potřebují vrátit ke své původní hmotnosti a dostat se opět do formy. Pokud vás ale na začátku roku čeká velké pracovní nasazení a mnoho služebních cest, raději zvolte klidnější období, kdy na sebe budete mít více času a budete schopni udržovat pravidelnost ve stravování a pohybové aktivitě.

Jaro: po „zimním spánku“ začínáme být aktivnější
Na jaře se hubne obecně velmi dobře. Redukce váhy je totiž podpořena motivací vylepšit svou postavu do plavek. Slunečné počasí v nás navíc vzbuzuje větší chuť sportovat a trávit více času v přírodě. Navíc, zatímco v zimních dnech jsme měli chuť na teplá, vydatná jídla, na jaře konzumujeme větší množství zeleniny a ovoce.

Jaro však není ideální pro lidi, kteří trpí sezónními alergiemi. Ti udělají lépe, když si na redukci váhy vyhradí podzim nebo zimu.

Léto: přirozeně upřednostňujeme lehčí jídla
**Pěkné počasí a dostatek čerstvé zeleniny a ovoce pomáhají při dietě v létě. Navíc v tomto období většinou nemáme problém s dodržováním diety, protože přirozeně upřednostňujeme lehčí a méně kalorická jídla. Díky delšímu dni a příznivému počasí trávíme méně času u televize a více v přírodě.

Letní měsíce také spojujeme s menším pracovním nasazením, obvykle trávíme víc času v přírodě nebo na dovolené. Pokud tedy máte v průběhu roku náročnou práci spojenou s vysokou mírou stresu, pak je léto vhodným obdobím právě pro vás. Na druhou stranu – lidem s vysokým krevním tlakem nebo jinými srdečními potížemi parné dny nesvědčí, proto by měli pro hubnutí zvolit chladnější období, například podzim.

„Díky vhodně sestavenému redukčnímu programu se však úbytky váhy dostaví vždy, bez ohledu na roční období. Hlavní je motivace člověka změnit svůj životní styl a zlepšit tak svůj vzhled, zdraví a celkovou body image,“ uzavírá Kristýna Galová z brněnského Institutu kompliment.

Datum: 6. října 2010

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video