Víc než jen bolest hlavy: 6 nejčastějších mýtů o migréně | e15.cz

Víc než jen bolest hlavy: 6 nejčastějších mýtů o migréně

ZDROJ: Ženy - E15

Markéta Ostřížková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Také jste se někdy setkali s názorem, který vás jako migrenika mírně řečeno „vytočil“? Zde nabízíme šest nejčastějších nesprávných představ společně s vysvětlením.

1. mýtus: Migréna je jen obyčejná bolest hlavy

Není tomu tak. Pod slovem migréna se skrývá soubor mnoha příznaků, které se často projevují samostatně, ale ještě častěji dohromady – spouštějí totiž celou kaskádu „mozkových událostí“. Mozek začne spouštět substance, jež rozjedou bolestivé zánětlivé změny v nervech a krevních cévách v oblasti hlavy. Příčina? Stále neznámá. Důsledky? Ty už známé jsou. Migréna vás – na rozdíl od obyčejné bolesti hlavy – dostane do vodorovné polohy s očima zavřenýma a rukama sepjatýma k modlitbě, aby to už skončilo.

2. mýtus: Na migrénu stačí aspirin

Ne vždy. Obyčejné bolesti hlavy na rozdíl od migrény obvykle způsobuje rychlé stažení cév zásobících mozek. Dají se odstranit pomocí léku proti bolesti. Při záchvatu migrény se tyto drobné cévky v mozku naopak roztáhnou. A na bolest, jež vás pak přepadne, aspirin většinou nestačí. Léky určené k léčbě migrénových bolestí hlavy se souhrnně nazývají triptany. Nemoc nevyléčí, ale pomohou k úlevě.

3. mýtus: Migrénou trpí jen ženy

Není tomu tak. Před 12. rokem trpí migrénou chlapci stejně jako dívky. Okolo puberty se poměr začíná měnit ve „prospěch“ dívek: je jich zhruba třikrát víc než chlapců. Hlavní příčinou a spouštěčem jsou pohlavní hormony – estrogen a progesteron. V době těhotenství, stejně jako v přechodu, většinou migréna dá ženě pokoj. Jakmile hladina hormonů po přechodu klesá, stav se začíná zlepšovat. Jakékoli kolísání hormonů je i zde dvojsečné: Zvýšená hladina estrogenu může paradoxně stav zlepšit, ale když je jich méně, bývá někdy stav o mnoho horší. Některé ženy migréna začne pronásledovat v okamžiku, kdy nastartují svůj anti-baby program pomocí pilulek.

4. mýtus: Migrénový záchvat spouští premenstruační syndrom

Ne tak docela. Tyto dvě události jsou občas propojené, problém se však netýká všech žen. Ta mrška migréna je citlivá na hormonální fluktuaci, která se objevuje před započetím menstruace. Pokud se záchvat (většinou dva dny před a tři dny po menstruaci) objeví, nazýváme jej menstruační migréna. Je stejná jako všechny ostatní, ale většinou se odehrává bez upozorňující aury. Ženy, které trpí menstruační migrénou, někdy mohou dosáhnout úlevy užíváním antikoncepčních pilulek.

5. mýtus: Ženy častěji trpí migrénou, neboť jsou emočně citlivější

Je to nesmysl. Záchvat migrény se spustí stejně u muže jako u ženy – příčina je v mozku. Jakmile je osoba náchylná k migréně vystavena působení emocionálního stresu, k záchvatu je cesta otevřená, ať jste žena nebo muž. Máte-li k migréně dispozice, jste v ohrožení. A ani zklidnění po prožitém stresu vám nedává záruku, že už máte pokoj, záchvat může zaklepat na dveře právě v této době.

6. mýtus: Migrénu zaženou obyčejné prášky proti bolesti

Není tomu tak. Záchvat migrény může vyprovokovat více projevů, lék na jednu bolest jej proto nedokáže zabrzdit. Někdy sice léky proti bolesti jistou úlevu přinesou, v případě nevolnosti však mají nulový efekt. Některé dokonce roztáčejí pomyslnou spirálu – čím více jich užíváte, tím častější a horší bolesti hlavy vás pronásledují. Léky ze skupiny opioidů jsou sice účinné, na druhé straně ale paradoxně dokáží vyvolat další záchvat, nehledě k nebezpečí postupného návyku.

Autor: Markéta Ostřížková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery