Vinné hrozny | e15.cz

Vinné hrozny

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Hrozny jsou lehce stravitelným, chutným zákuskem, který má ovšem také mnoho příznivých účinků na naše zdraví.

Hroznové víno se běžně podává lidem při rekonvalescenci. Jsou účinným pomocníkem při zažívacích potížích, zlepšují žaludeční sekreci, střevní perilstatiku, činnost jater. Příznivě ovlivňují srdeční činnost, dýchání, rozšiřování cév, činnost ledvin i výměnu vody v těle. Jsou dobrým zdrojem draslíku. Jinak obsahují jen málo vitaminů a minerálních látek - mají například jen dvacetinu vitaminu C obsaženého v jednom kiwi o stejné hmotnosti. Červené a tmavomodré odrůdy hroznů ve srovnání s hrozny zelenými obsahují hodně antioxidantů, o nichž se vědci domnívají, že neutralizují volné radikály, a tak tělo chrání proti rakovině a srdečním chorobám.

Slupky obsahují vlákninu, která odstraňuje ochablost střev a zácpu a zároveň odvodňuje organismus a zbavuje ho jedovatých látek. Hrozny urychlují průchod moči ledvinami a močovými cestami, vyplavují bakterie a mírní záněty ledvin. Kromě vitaminu B 12 se v nich nachází vitaminy skupiny B důležité pro metabolismus sacharidů, dobré nervy a mozek. Ovocný cukr mírně zvyšuje hladinu cukru v krvi. Jsou také zdrojem manganu, hořčíku a kyseliny listové.

Účinky na organismus:
- odstraňují ochablost střev a zácpu
- podporují činnost srdce a svalů
- čistí ledviny a močové cesty
- aktivují metabolismus sacharidů
- mírní premenstruační syndrom
- posilují imunitní systém
- pomáhají při únavě, vyčerpanosti a stresu
- podporují krvetvorbu

Pokud dáváte přednost konzumaci hroznů v tekutém stavu v podobě vína, pak vězte, že jeho mírné pití může snižovat riziko srdečních onemocnění zvláště u mužů středního a staršího věku. Víno konzumované zároveň s jídlem zvyšuje vstřebávání železa. Víno při jídle zlepšuje trávení, ale látky v něm obsažené mohou u některých lidí vyvolávat alergické reakce.

Hrozny musíme před konzumací řádně očistit, neboť jejich neumytá slupka často obsahuje prach, kvasinky, pesticidy a fungicidy. U citlivých lidí mohou tmavé hrozny vyvolávat migrénu.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video