Vinné hrozny

Hrozny jsou lehce stravitelným, chutným zákuskem, který má ovšem také mnoho příznivých účinků na naše zdraví.
Vinné hrozny
15.2.2006 0:00 |

Hroznové víno se běžně podává lidem při rekonvalescenci. Jsou účinným pomocníkem při zažívacích potížích, zlepšují žaludeční sekreci, střevní perilstatiku, činnost jater. Příznivě ovlivňují srdeční činnost, dýchání, rozšiřování cév, činnost ledvin i výměnu vody v těle. Jsou dobrým zdrojem draslíku. Jinak obsahují jen málo vitaminů a minerálních látek - mají například jen dvacetinu vitaminu C obsaženého v jednom kiwi o stejné hmotnosti. Červené a tmavomodré odrůdy hroznů ve srovnání s hrozny zelenými obsahují hodně antioxidantů, o nichž se vědci domnívají, že neutralizují volné radikály, a tak tělo chrání proti rakovině a srdečním chorobám.

Slupky obsahují vlákninu, která odstraňuje ochablost střev a zácpu a zároveň odvodňuje organismus a zbavuje ho jedovatých látek. Hrozny urychlují průchod moči ledvinami a močovými cestami, vyplavují bakterie a mírní záněty ledvin. Kromě vitaminu B 12 se v nich nachází vitaminy skupiny B důležité pro metabolismus sacharidů, dobré nervy a mozek. Ovocný cukr mírně zvyšuje hladinu cukru v krvi. Jsou také zdrojem manganu, hořčíku a kyseliny listové.

Účinky na organismus:
- odstraňují ochablost střev a zácpu
- podporují činnost srdce a svalů
- čistí ledviny a močové cesty
- aktivují metabolismus sacharidů
- mírní premenstruační syndrom
- posilují imunitní systém
- pomáhají při únavě, vyčerpanosti a stresu
- podporují krvetvorbu

Pokud dáváte přednost konzumaci hroznů v tekutém stavu v podobě vína, pak vězte, že jeho mírné pití může snižovat riziko srdečních onemocnění zvláště u mužů středního a staršího věku. Víno konzumované zároveň s jídlem zvyšuje vstřebávání železa. Víno při jídle zlepšuje trávení, ale látky v něm obsažené mohou u některých lidí vyvolávat alergické reakce.

Hrozny musíme před konzumací řádně očistit, neboť jejich neumytá slupka často obsahuje prach, kvasinky, pesticidy a fungicidy. U citlivých lidí mohou tmavé hrozny vyvolávat migrénu.

Autor článku: Redakce
Zdroj: Ženy.cz

Komentáře

Nebyl vložen žádný komentář.

DIALOG
nápověda
Potvrzení
zavřít
Upozornění