Víte, jak správně relaxovat? | e15.cz

Víte, jak správně relaxovat?

Ivanna Benešová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pracujete od rána do večera a víkendy vám také utečou tak rychle, že se nestačíte vzpamatovat? Cítíte se Často vyčerpaná a stále v jednom kole? Neumíte se patřičně uvolnit ani v intimních chvílích? Pak byste se měla co nejdříve naučit relaxovat!

Dnešní doba člověka nutí ke stále větší profesionalitě v zaměstnání, což většinou vede i k tomu, že si práci nosíte i domů. Nemusí to nutně znamenat, že sbalíte složky s prací, pojede z kanceláře domů, a tak je zase rozevřete a začnete v nich opět pracovat.

„Nosit si práci“ domů nemusí vždy nutně znamenat, že si ji fyzicky a reálně domů přenesete. Ale práce vás zkrátka nutí, abyste na ní myslela i ve svém volném čase. Už to, že máte doma služební telefon. Kdokoli Vám může kdykoli zavolat a vy se tak stáváte nástrojem své práce či firmy. Problémy ze zaměstnání si člověk nosí domů také. Seřve vás šéf a vy zkrátka už máte zničený celý večer. To je zcela normální a bohužel i běžná skutečnost. A realita je taková, že takto neodpočinutým lidem se nejen krátí život, vystavují se zdravotním komplikacím, ale také se jim rozpadá soukromý život. A ani jedno z toho přece nechcete dopustit. Proto je na čase naučit nerelaxovat v pravém slova smyslu.

Autor: Ženy - E15


====Odpočinek musíte vnitřně chtít ====  

Jestli se chcete naučit opravdu odpočívat, a v důsledku toho se cítit obecně více v pohodě a fit, musíte především sama chtít se sebou něco udělat. Pokud ve vás dřímá workoholička, bude to o to těžší. Uvědomte si, že váš život skutečně není jenom práce. „Když je člověk odpočinutý a psychicky v pohodě, stíhá práci mnohem rychleji a je také ve své profesi většinou úspěšnější,“ vysvětluje psycholog Vojtěch Benda. Na druhou stranu ale dodává, že za odpočinek každý považuje něco jiného.

Někdo tvrdí, že má relaxační večer a přitom si zajde s kamarády na párty, opije se a druhý den vstává sice psychicky (možná) odpočinutý a takříkajíc vyřáděný, ale fyzicky je na tom špatně. Pokud strávíte relaxační večer u televize nebo u oblíbeného filmu, s pytlíkem bramborových lupínků, sklenkou vína a případně s vaším miláčkem vedle, jste na tom o něco lépe, ale také nemáte vyhráno. „Takovýmto způsobem si odpočinete, uvolníte se, ale pouze krátkodobě. Je to takový poloviční odpočinek. Účinky má podobné jako lehký spánek. Takže pomůže, ale do hloubky vás nijak nezasáhne a nedoplní vám ani příliš energie,“ míní Benda.

Naučte se být sama

Pro relaxování je důležité také to, abyste dokázala být během odpočinku chvíli o samotě. Přesněji řečeno bez kamarádek, bez partnera. Zajděte si třeba sama na masáže nebo regenerační zábaly. Případně do sauny. Zde partnera nepotřebujete. A navíc se jedná o činnost, při které se člověk potřebuje uvolnit. A lidé se nejlépe uvolňují tehdy, když nic nemusí, nevnímají okolí a s nikým nekomunikují. Buďte zkrátka chvíli jen sama pro sebe. Bez rádia, bez televize – jen vy sama (a případně masér či obsluha).

Autor: Ženy - E15


Pokud se rozhodnete relaxovat masáží, jedná se o doslova skvělou volbu. Ideálními masážemi relaxaci jsou masáže s výrazně vonnou složkou. Milujete-li sladké, dopřejte si skořicovou nebo čokoládovou masáž. A nebojte, po čokoládovém zábalu se nepřibírá. Vhodná je i regenerační masáž kokosová, která dodává tělu energii a vitalitu. Kávová masáž také dodává energii a navíc pomáhá zhubnout. Máte-li sklony k depresím, dejte přednost masáži s lávovými kameny. Ta je totiž proslulá tím, že člověka s depresemi nebo stavy úzkostí, dokáže zotavit velmi rychle a efektivně. Jediné, čemu se raději vyhněte, jsou masáže, které jdou takzvaně přes bolest. Thajská nebo medová masáž, při níž jste tak trochu bita a násilím protahována, není na odpočinek to pravé. Masáž by si měla každá pracující žena dopřát jednou nebo dvakrát do měsíce.

Věnujte se pravidelně sportu

K relaxování patří bez pochyby i sport. Zde je jedno, zda cvičíte sama nebo v doprovodu kamarádky. Důležité je, že jste vystavena nějaké fyzické zátěži, potíte se a v daný okamžik myslíte jen na váš fyzický výkon. Díky tělesnému zahřátí se totiž vyplavují hormony, které podporují dobrou náladu, například endorfiny.

A vy tak po každém boji v tělocvičně, posilovně anebo třeba v bazénu, budete koukat na svět pozitivněji. Navíc si pomůžete k hezké postavě a zlepší se vám fyzička. A pokud milujete hudbu a jste spíše společenský typ, ideální aktivitou pro vás bude aerobik, zumba nebo třeba sportovní tance. Ideálně byste měla při sportu trávit minimálně dvě hodiny týdně, nejlépe v pravidelnou dobu.

Relaxujte také jídlem

Dobrá a příjemná večeře s partnerem by se také dala považovat za formu odpočinku. Pozor ale na to, co jíte. Chcete-li své tělo zklidnit a pročistit i zevnitř, dopřejte si jako polévku silný vývar a jako druhý chod zeleninový salát s kuřecím masem nebo rybou. Pokud se cítíte bez energie a stále ve stresu, je jasné že budete potřebovat doplnit do vašeho organismu cukry, které by podpořili dobrou náladu.

Autor: Ženy - E15Nedržíte-li tedy zrovna přísnou dietu, nebojte se dopřát si kaloričtější jídlo. Jako hlavní chod si dejte steak, rybu nebo třeba českou klasiku. A jako dezert zmrzlinový pohár nebo menší zákusek. „ Je prokázáno, že kalorická jídla, zlepšují lidem náladu. Lidé s cholerickou povahou by si měli čas od času dopřát jídlo bohaté na tuky nebo cukry. Pokud to tak uděláte jednou týdně při odpočinkové společenské večeři, rozhodně tím svému zdraví nijak neuškodíte. Spíše naopak, pomůžete své psychice ,“ radí dietoložka Martina Ovečková.

Alkohol ano, ale s mírou

Mnoho lidí má relax spojený s pitím alkoholu. Pokud si pod pitím alkoholu nepředstavíte mejdan končící v sedm ráno pod stolem v nějakém baru, pak i vy můžete směle relaxovat v doprovodu alkoholu. Lehká bílá nebo růžová vína jsou ideálním nápojem ke slavnostní relaxační večeři. Pokud si to ovšem chod večeře vyžaduje, dopřejte si klidně červené.

Víno vždy zapíjejte vodou. Ta okysličuje váš organismus a opět dodává tělu uvolnění a lepší náladu ,“ míní Ovečková. A dodává, že ke správnému relaxu patří hodně tekutin a především hodně neperlivé vody. A to i k relaxování při sportu, procházce nebo třeba, i když se jen věnujte své jiné oblíbené činnosti. Pít vodu byste zkrátka měla pravidelně.

Autor: Ivanna Benešová
Datum: 16. listopadu 2010

Autor: Ivanna Benešová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video