Víte, jak zatočit s vlčím hladem? | e15.cz

Víte, jak zatočit s vlčím hladem?

Alena Štouračová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Během dne se snažíte lehce a dietně stravovat a večer vás přepadne vlčí hlad. Potom, co neodoláte obsahu ledničky či spíže, následují výčitky svědomí. Jak se ale proti vlčímu hladu ubránit? Chce to prevenci!

Sledujte a analyzujte své stravovací návyky


Chcete vědět, jakým způsobem se stravujete? Abyste si udělali podrobnou představu o svých stravovacích návycích, sledujte se zhruba týden a zapisujte všechno, co jste přes den snědli. Pečlivým prostudováním svých zápisků můžete přijít na to, co je ve vašem jídelníčku špatně.

Jestliže si uvědomíte, že vás dva tři večery týdně přepadávají záchvaty vlčího hladu, začněte proti tomuto nešvaru bojovat. A to především úpravou svého jídelníčku, který zkuste přiblížit zásadám správné výživy. Vyhnete se tak tomu, že ručička na váze bude ukazovat o další kilogram navíc.

Nevynechávejte snídani

Abyste v osm hodin večer neudělali „zátah“ na ledničku a spíž, chce to během dne dodržovat několik zásad. V prvé řadě, a to je základ, se snažte stravovat pravidelně – ideálně pětkrát až šestkrát denně po dvou až třech hodinách. Myslete na to, že hlavní roli hraje nejen oběd, ale také snídaně.

Pokud totiž po ránu nemáte na nic chuť, pravděpodobně jste energii snídaně získali již předcházející večer. Zamyslete se: Neměli jste příliš vydatnou večeři? Dávali jste si u televize chipsy? Anebo jste před usnutím „zbodli“ půlku polárkového dortu? Pokud se dostatečně nenasnídáte, hlad se dostaví o pár hodin později. V tomto případ existuje vysoká pravděpodobnost, že se neudržíte a večer se opět vydáte na průzkum obsahu ledničky.

Autor: Ženy - E15


Nezakazujte si to, co máte rádi

Nezakazujte si jídla, která máte rádi, ale rozumně je začleňte do svého jídelníčku. Může se totiž stát, že kdybyste si přes den zakazovali například oplatky či čokoládové tyčinky, které milujete, večer byste jich snědli daleko více. Když si přes den dáte jeden oplatek, nic se rozhodně neděje. Chce to jenom zapomenout na výčitky svědomí, které ničemu nepomůžou – ať už sníte cokoli a v jakémkoli množství.

Vsaďte na alternativy


Co dělat, když vás večer popadne záchvat vlčího hladu? Snažte se ho přelstít! Když budete bílit ledničku či spíž, dejte přednost méně kalorickým pokrmům, anebo vsaďte na alternativy. Místo čokolády si ukojte chuť na čokoládovém pudinku, jogurtu s čokoládovou příchutí, anebo čerstvém či sušeném ovoci. Místo chipsů si dejte jemně solený popcorn nebo rýžové suchary.

Máte-li stále neukojitelný hlad, bez výčitek si přichystejte obrovský zeleninový talíř z mrkve, papriky a okurky. A pozor, jestliže vás vlčí hlad přepadne těsně před tím, než se vydáte na kutě, už si rozhodně nevařte žádné teplé jídlo!

Autor: Ženy - E15Za touhu po sladkém může serotonin

Vlčím hladem jsou často postiženy ženy. Vlčí hlad u nich znamená především zvýšenou touhu po sladkém. Ta se ve zvýšené míře vyskytuje během podzimu a zimy, tedy v době, kdy je chladno, a také během premenstruačního syndromu.

Chuť na sladké totiž ovlivňuje serotonin – jedná se o neurotransmiter, který mimo jiné řídí chuť k jídlu a odpovídá za vyrovnanou náladu. V případě, že koncentrace serotoninu v mozku klesne (což se děje u žen před menstruací), dochází k poruchám nálady a ke zvýšené chuti na sladké.

Autor: Alena Štouračová
13. dubna 2011


0:normal690:true:true KAŽDÝ DEN NOVÉ SLEVY NA JEDNOM MÍSTĚ!

Autor: Alena Štouračová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video