Vodní pyramida aneb Průvodce pitným režimem | e15.cz

Vodní pyramida aneb Průvodce pitným režimem

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V horkých letních dnech také přirozeně zvyšujeme příjem tekutin a snažíme se dodržovat správný pitný režim, i když naše názory na jeho složení nemusí být vždy nejsprávnější… Umíte bez zaváhání říci, jakou vodu si můžete bez omezení dopřát každý den? Co by mělo pít vaše dítě a kdy je dokonce nutné poradit se o pitném režimu s lékařem?

Voda je univerzálním pomocníkem, který se v našem těle podílí na všech činnostech týkajících se látkové a energetické přeměny. Její dostatečný příjem také významně ovlivňuje správné fungování organismu. Zatímco bez jídla přežijeme týden i více, bez vody náš organismus vydrží jen několik dní.

O správném poměru jednotlivých vod, dostupných na našem trhu, vypovídá i skladba pater vodní pyramidy. Ta je založena na stejných principech jako její známější „sestra“, potravinová pyramida.

Vodní pyramida představuje jakýsi univerzální návod na to, jak se zorientovat v bohaté nabídce pitného režimu, kterou naše země nabízí.

V rámci České republiky rozlišujeme 2 základní skupiny vod: voda z vodovodu (kohoutková voda) a balená pitná voda - pramenitá, minerální a léčivá přírodní voda. Odlišuje je původ, složení, péče, kontrola a úprava, kterých se jim dostává ještě předtím, než se napijeme.

Balené vody se například NESMÍ chemicky upravovat, zatímco voda z vodovodu se chemicky upravit MUSÍ. U vody z vodovodu je ostatně jako u jediného druhu povolená její dezinfekce a ošetření. Proto není na místě srovnávat jednotlivé druhy vod, důležité je znát, co právě našemu organismu nejvíce prospívá a jak si zajistit ten nejlepší pitný režim odpovídající specifickým požadavkům našeho organismu.

Na obrázku vodní pyramidy je jasně vidět, jak by měl vypadat optimálně vyvážený pitný režim, vhodný pro každého, na každý den a během celého roku. Zmíněné druhy vod jsou umístěny dle vhodnosti do jednotlivých pater pyramidy.

Tekutiny nacházející se v přízemí jsou obecně doporučovány jako ty, které bychom měli pít nejčastěji a v dostatečném množství. Směrem k vrcholu pyramidy se naopak jejich příjem snižuje a jednotlivé druhy vod jsou vhodným doplňkem správného pitného režimu, rozhodně by ale neměly tvořit jeho základ.

Vodní pyramidaAutor: Ženy - E15

PŘÍZEMÍ PYRAMIDY

Největší zastoupení v našem příjmu tekutin by měly mít nápoje zobrazené ve vodní pyramidě na její základně, která je zároveň i patrem nejširším. Jednoduše řečeno - základ správného pitného režimu tvoří čistá pramenitá voda s nízkou mineralizací, tj. 150 - 400 mg/l a vodovodní voda. Tento údaj najdete na etiketách balených vod pod označením „celkové množství rozpuštěných látek“.

„Různě vysoký obsah minerálů ve vodě je důvodem k tomu, aby lidé pili ysokomineralizované vody - minerálky a léčivé vody - po konzultaci s lékaři, protože právě vysoký obsah minerálů může u predisponovaných jedinců vést k opačnému efektu, tedy k poškození zdraví,“ upozorňuje MUDr. Majerčák, kardiolog a předseda neziskové organizace Liga proti obezitě. „Minerální vody bohaté na minerály obsahují více než tisíc miligramů solí v jednom litru vody, což z nich dělá vlastně solné roztoky,“ vysvětluje doktor Majerčák.

Chronicky nemocní lidé by se o dlouhodobém pití minerálních vod s vyšší mineralizací měli vždy poradit se svým lékařem, lidé trpící otoky nebo srdečně-cévními onemocněními by vody s vyšší mineralizací neměli pít vůbec. „Nejvhodnější volbou pro pravidelný pitný režim jsou proto nízkomineralizované vody,“ dodává odborník.

Pozor! Ani voda z vodovodu není vhodná pro všechny! Podle Ministerstva zdravotnictví ČR se voda s obsahem dusičnanů (značka NO3-) vyšším než 10 mg/l nesmí používat ani na přímé pití, ani na přípravu umělé výživy pro kojence a děti do 7 let života.

Obsah dusičnanů ve vodě je velmi důležitý faktor pro zdravotní nezávadnost kojeneckých vod. Pro tento účel je absolutně nevhodná voda z vodovodu, jejíž složení se nezmění ani varem, na což nesmíme zapomínat!“ zdůrazňuje MUDr. Majerčák.

Pro účely přípravy kojenecké vody nejsou vhodné ani vody s vysokou mineralizací, vyšším obsahem sodíku a s obsahem fluoridů nad 1,5 mg/l. Obecně pediatři i odborníci z orgánů veřejného zdravotnictví doporučují pro přípravu stravy a pitný režim dětí a kojenců kojeneckou vodu, která splňuje osobitá a velmi přísná kritéria kvality. „Nesycená pramenitá voda Rajec tyto požadavky splňuje, obsah natria (sodíku) má dokonce o něco nižší než některé kojenecké vody,“ informuje doktor Ivan Majerčák.

1. POSCHODÍ

Tvoří ho minerální vody bohaté na minerály, s vyšším obsahem soli a chloridů. „Přírodní minerální vody vhodně doplňují náš denní pitný režim, jehož základem je pitná a zkomineralizovaná pramenitá voda. Objem minerální vody z celkového denního příjmu tekutin by neměl překročit 30 - 50%,“ vysvětluje odborník. Pokud si chcete správně vybrat svou minerálku, měli byste nejprve znát svůj zdravotní stav a složení vody, kterou kupujete. Minerální voda má být vhodným doplňkem správného pitného režimu, ne jeho základem. Zvláště obezřetní by měli být kardiaci a lidé s vysokým tlakem, pro které jsou jednoznačně nejvhodnější pramenité vody s nízkým obsahem minerálů.

Co je tedy třeba sledovat na etiketě? V první řadě si všímejte množství minerálů, především sodíku (Natrium, značka Na+). Optimálně by voda vhodná pro každodenní pití neměla obsahovat více než 200 mg sodíku v 1 litru. Při hodnotách překračujících doporučení lékařů jde o vysoký obsah těchto látek ve vodě, proto je dobré minerální vody střídat a pít je v omezených množstvích.

Při vysokých teplotách a zvýšeném fyzickém výkonu ztrácíme část minerálů prostřednictvím potu. Myslíte si, že je vhodné doplňovat tyto ztráty minerálními vodami bohatými na minerální látky? Omyl! Vše se odvíjí od zásady, že lidský pot má nízkou osmolaritu (měrnou hustotu potu), je hypotonický, tedy obsahuje nízký obsah minerálů, a proto je nejlepší nahrazovat tyto ztráty pramenitými vodami s nízkým obsahem minerálních solí. „Tyto vody se lidskému potu svým složením nejvíce podobají a díky nižšímu obsahu minerálů se vstřebávají do těla podstatně rychleji,“ upozorňuje doktor Majerčák.

2. POSCHODÍ (VRCHOL PYRAMIDY)

Na nejvyšším patře pyramidy se nacházejí vody léčivé, což už z jejich názvu prozrazuje, že jsou vhodné na občasnou, nejlépe s lékařem prokonzultovanou, pitnou kúru. Jde o minerální vody, které pro své jedinečné složení, vhodné k léčení, byly uznány podle zákona. Složením jsou vhodné k léčení, na což často výrobce upozorňuje i na obalu. Proto je třeba při jejich konzumaci postupovat opatrně a pro velmi vysoký obsah některých minerálních látek a stopových prvků je považovat přímo za lék.

Vodní pyramida je jednoduchou názornou pomůckou, která nám pomáhá zorientovat se v bohatém výběru tekutin dostupných pro náš pitný režim. Než si koupíme svou oblíbenou balenou vodu, nebo otevřeme kohoutek, měli bychom znát sami sebe a přizpůsobit svůj pitný režim nárokům těla na zdraví.

Každý organismus je individuální a má své vlastní potřeby - proto je skvělé, že u nás existuje taková široká nabídka kvalitních vod. Stačí jen trochu času a praxe abychom se naučili, co je nejlepší právě pro nás!

SLEVÍN.CZ - KAŽDÝ DEN NOVÉ SLEVY NA JEDNOM MÍSTĚ!

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video