Vše, co jste nevěděli o spánku | E15.cz

Vše, co jste nevěděli o spánku

Vše, co jste nevěděli o spánku
ZDROJ: Ženy - E15

Helena Míková

Spíte dobře? Nebo naopak nemůžete usnout, v noci se často budíte a ráno jste mnohdy ještě unavenější než večer? Kvalitní spánek je indikátorem zdraví a současně i podmínkou naší dobré kondice.

V posledních letech bohužel dramaticky narůstá výskyt spánkových poruch,“ říká na úvod vedoucí Institutu spánkové medicíny při Národním ústavu duševního zdraví v Klecanech MUDr. Jitka Bušková, Ph. D. „Nespavostí (insomnií) v současnosti trpí asi 20 procent naší populace, což souvisí především s enormním pracovním stresem, nepravidelnou pracovní dobou a nevhodnou spánkovou hygienou,“ dodává.

Význam spánku

Možná jste si už sami kladli otázku, k čemu že je spánek vlastně dobrý. Zbaví nás sice únavy, ale zároveň zabírá poměrně dost času! Zpravidla spíme něco kolem 7-8,5 hodin denně, což tedy není zrovna málo, a na první pohled se může zdát, že tento čas de facto ztrácíme a mohli bychom ho věnovat zcela něčemu jinému, mnohem „užitečnějšímu“. Nicméně není tomu tak. Spánek ke svému životu nutně potřebujeme, stejně jako vzduch, jídlo a pití. „Je nezbytný nejen pro každodenní obnovení činnosti mozku (paměť, pozornost, soustředění a tak dále), ale vůbec pro celkový vývoj a řízení organismu. Závisí na něm mimo jiné také energetický metabolismus mozku, endokrinní funkce a správně fungující imunitní systém,“ podotýká lékařka.

Prospíme až třetinu života!

Dokud jsme mladí, zvládáme své každodenní aktivity s lehkostí, i pokud sem tam nedostaneme dávku spánku, kterou naše tělo běžně potřebuje. Se zvyšujícím se věkem však naše odolnost při nedostatku spánku rapidně klesá, cítíme se unavení, nesoustředění, neschopní přemýšlet a rychle reagovat. Je známo, že pokud spánek trvá méně než 7 hodin, tento stav se projeví v