Vše o bělení zubů: motivy, metody i ceny | e15.cz

Vše o bělení zubů: motivy, metody i ceny

Josef Kraus

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zářivý úsměv plný bílých zubů vzbuzuje zdání dobrého zdraví, čistoty, sebekázně, ale i činorodosti, přívětivosti a sebedůvěry. Také zlepšuje image a zvyšuje náklonnost opačného pohlaví. Máte zájem?

Bělost zubů obvykle koresponduje s jejich sílou a vaším celkovým zdravím. Ne vždy ale musí platit, že zažloutlé či zahnědlé zuby jsou známkou špatné ústní hygieny. S přibývajícím věkem je stále těžší udržet bílou barvu chrupu. Několika různými způsoby lze ovšem proces žloutnutí zcela zvrátit a zubům dodat maximální bílou.

====Příčiny žloutnutí====
Dříve, než se podíváme na jednotlivé metody bělení zubů, je třeba vysvětlit hlavní příčiny žloutnutí chrupu. Žádné zuby nejsou pochopitelně ze své přirozenosti zcela čistě bílé. Vždy jsou alespoň lehce zabarveny zpravidla do odstínu žluté či hnědé. Některými špatnými návyky ale významně zvyšujete intenzitu té nechtěné barvy.

Nebudeme se zde bavit o procesu stárnutí, který neovlivníte, nebo o nedostatečné hygieně, která samozřejmě výrazně ovlivňuje barvu zubů, ale nepředpokládáme, že by čtenářky Ženy.cz byly nějaké špindíry. Jako klíčový faktor nám tu tak zbývají především stravovací návyky a kouření. Se závislostí na nikotinu byste si pochopitelně měly poradit i z jiných důvodů, než jsou nehezky zbarvené zuby.

Co se stravování týče, tak hlavními odbarvovateli jsou čokoláda, červená řepa či špenát. Výrazně negativně na barvu zubů působí i vybrané nápoje. Za ty nejhorší lze označit černý čaj, červené víno a samozřejmě kávu. Tyto pochutiny a nápoje lze jen velice obtížně úplně eliminovat z jídelníčku, takže právě v tuto chvíli nastupují metody bělení zubů a zahlazování stop.

Autor: Ženy - E15====Jednoduché a laciné====
Jako u většiny služeb a výrobků, i zde si zákazník může vybrat z několika kvalitativních i cenových úrovní. Na tom nejspodnějším levelu se nachází bělící zubní pasta. Široký výběr od mnoha výrobců, bezproblémové použití doma, nízká pořizovací cena (na úrovni od 30 do 300 Kč), to jsou hlavní charakteristiky této metody. Je ale třeba dodat, že účinnost je bezkonkurenčně nejnižší. Pasta pouze zbaví zuby vrchní vrstvy, ale do hloubky nepronikne.

Autor: Ženy - E15


O něco účinnější alternativou, která není až tak výrazně dražší, jsou bělící sety pro domácí použití. Ty lze běžně nakoupit v drogeriích či lékárnách za cenu pohybující se kolem 600 Kč. Balení obsahuje pryžovou formu, která připomíná sportovní chránič zubů. Do té nanesete speciální bělící gel obsahující složku karbamid peroxid, který používají při bělení i zubaři, vložíte do úst a necháte několik desítek minut působit. Za několik týdnů používání by měly být patrné výsledky.

Další domácí alternativou jsou bělící pásky na zuby. I ony se dají aplikovat v klidu domácnosti a bez nějakých dentistických znalostí. Pásky jednoduše přilepíte na zuby a po 30 minutách strhnete. To děláte dvakrát denně ve čtrnáctidenní kůře. Výrobce slibuje výsledek již po pěti dnech a za 56 pásků zaplatíte částku lehce převyšující tisíc korun.

Ordinace
Pokud jste s domácím bělením, co se výsledků týče, nespokojeny, můžete navštívit vskutku odbornou pomoc z rukou zubního lékaře. Při návštěvě stomatologické ordinace je samozřejmě třeba počítat s vyšší investovanou částkou, výsledek by ale měl být o to výraznější. Klasickou možností bývá v podstatě pokročilejší metoda domácího bělení spočívající v aplikaci gelu s vyšší koncentrací karbamid peroxidu. Alternativou vůči tomuto postupu je v současnosti velice moderní bělení pomocí modrého laseru. Jedná se o bezpečnou a velice účinnou metodu. V příslušné zubní ordinaci budete usazeny do křesla, kde vám bude nasazen plastový náhubek způsobující dokonalý přístup k vašim zubům a zároveň ochranu ostatních částí úst před světelným paprskem. Poté stomatolog aplikuje speciální bělící gel. Dále následuje aplikace laseru a během několika minut máte zuby vybělené. Tato procedura by měla zajistit příjemnou barvu i po několik let, samozřejmě v závislosti na vašich stravovacích návycích. Cena zákroku se pohybuje kolem 8 tisíc korun s tím, že konzultace s lékařem a další služby bývají zpravidla zdarma. Extrém
Zcela jiná metoda spočívá v aplikaci tzv. keramických fazet. To jsou v podstatě keramické plátky, které zubař přilepí na přední část viditelných zubů. Tento zubní „krunýř“ vás zbaví nejen nepříjemného zbarvení, ale také mezer mezi zuby, jejich atypického postavení či různých vad způsobených úrazem. Jedná se o čistě estetický zákrok, který odolnost vašich zubů nezvýší.

Cena ale dosahuje astronomických částek v úrovni až 10 tisíc za jednu fazetu. Trvanlivost je pak velice subjektivní záležitostí, ale teoreticky byste měly mít zuby bílé a srovnané bez problémů několik let. Takto vysoká finanční náročnost ovšem u mnoha jedinců spíše vyvolá motivaci k tomu, aby se více věnovali prevenci. Přeci jen dobrá péče zajistí přirozený vzhled, zdraví i svěžest bez vynakládání velkých částek. Pěkný úsměv vám přeje redakce serveru Ženy.cz.

Autor: Josef Kraus
19. dubna 2010

Autor: Josef Kraus

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video