Vstříc podzimu na kolečkových bruslích | e15.cz

Vstříc podzimu na kolečkových bruslích

Mirka Bittová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Teplé letní dny tohoto roku a sporty s nimi spojené se pomalu stávají minulostí, avšak přicházející podzim si můžete užít třeba jízdou na in-line bruslích.

Rekreační sport pro všechny

Jízda na kolečkových bruslích, kde jsou kolečka poskládaná do jedné řady hezky za sebou (tzv. „in-line“), se stala mezi širokou veřejností velmi oblíbeným rekreačním sportem. Na cestách v parcích, podél řek i na jiných vyhrazených stezkách můžete potkat mladé páry, rodiny s dětmi i věkem starší, sportu chtivé nadšence. V porovnání například s cyklistikou je totiž in-line bruslení, zejména ve městech, bezpečnější a praktičtější.

Stejně jako u každého podobného sportu existuje i u in-line bruslení několik stylů. Liší se rychlostí, obtížností a zejména potřebným vybavením. Nejrozšířenější je kondiční varianta takzvaného fitness in-line bruslení. Stále větší oblibě se těší také rychlobruslení, ve kterém se často konají různé závody. Jezdí se od krátkých tratí až po maratóny.

Aggressive styl je pak oblíben zejména mezi mládeží. Zahrnuje různé akrobatické prvky např. skoky přes překážky, otočky či salta. Setkat se s ním můžete nejen ve speciálně vybudovaných skateparcích, ale i ve volné přírodě. Dále se na kolečkových bruslích hraje samozřejmě i hokej. Z dalších, méně rozšířených variant jmenujme ještě například sjezd, alpine slalom nebo nordic skating.

0:normal690:true:true 0:normal690:true:true

Co je potřeba do začátku


Kromě chuti, odvahy a odhodlání je potřeba pořídit si slušnou základní výbavu. Stejně jako u většiny sportů je totiž lepší zpočátku více investovat, než později zoufat nad rozbitými koleny či odřeným zápěstím.

Při výběru a nákupu in-line bruslí se zaměřte zejména na správnou velikost boty, váhu bruslí, velikost a ložiska koleček. Špičky prstů v botě musí být volné, jazyk ani švy nesmí škrtit. Brusle by pro vás také neměly být příliš těžké, mohlo by vám to působit komplikace při jízdě.

Pro rekreační jízdu vám postačí kolečka o velikosti 76 mm, máte-li však v plánu zakusit trochu adrenalinu, vyberte si kolečka větší, jsou rychlejší. Bohužel se nad nimi ale hůře udržuje kontrola. V neposlední řadě si všímejte, jaký typ ložisek kolečka mají. Podle kvality a rychlosti jsou ložiska rozděleny do stupnice ABEC 3, 5 nebo 7, přičemž vyšší číslo znamená lepší kvalitu jízdy i delší životnost.

Nedílnou součástí každého in-line bruslaře jsou pak ještě chrániče, přilba, případně rukavice a brýle. Hlavně u dětí jejich používání nepodceňujte. Přestože vyjíždíte jen na krátký úsek, upadnout můžete prakticky kdekoliv. Na hlavu můžete použít i cyklistickou přilbu, z chráničů se vám pak nejvíce vyplatí klasická trojkombinace na kolena, lokty a zápěstí.

Abyste se vyhnuli zbytečným starostem a martýriím, nakupuje nejen in-line brusle, ale i veškeré vybavení, ve specializovaných sportovních prodejnách. K tomu vyškolený personál vám odborně poradí a zodpoví vám veškeré otázky. Jakmile si toto vybavení pořídíte, k první vyjížďce nic víc už potřebovat nebudeme. Snad jen pár drobných, které se budou během cesty určitě hodit například na nákup vody nebo dalšího občerstvení.

K pobavení i něco pro zdraví


Jízda na in-line bruslích je báječným sportem ke snížení hmotnosti a vytvarování těla. Formuje se při ní zejména oblast stehen, boků a hýždí. Zároveň se posiluje srdce, procvičuje dýchání a celkově zlepšuje fyzická kondice těla. Současně si při in-line bruslení báječně psychicky odpočinete a pročistíte myšlenky. Na internetu jistě najdete vhodné cesty a stezky, které vás vyvedou z města do blízkého okolí.

Abychom však o in-line bruslení nemluvili pouze v superlativech, je potřeba upozornit i na možná zdravotní rizika. Díky mírnému předklonu při jízdě dochází k nepřirozenému zakřivení páteře, které může vyústit v bolesti zad. Proto je potřeba začínat pomalu a postupně trénovat. A než se vydáte na cestu, nezapomeňte se pořádně protáhnout. Ať už jste zaběhlí bruslaři nebo se na brusle teprve chystáte, určitě nepodceňujte přípravu před jízdou.

Autor: Mirka Bittová

Autor: Mirka Bittová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video