Vyberte si ten správný sport! | e15.cz

Vyberte si ten správný sport!

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Sport k našemu životu zkrátka patří. Chceme-li vypadat dobře a mít alespoň nějakou fyzičku, neobejdeme se bez něj. Jak ale určit, který sport je pro vás ten nejvhodnější? Pro nerozhodné přinášíme několik rad!

Možná patříte mezi pravidelně sportující ženy, ale ráda byste zkusila něco nového a svůj sportovní život ještě nějak obohatila. Anebo jste z těch, které již dlouhá léta nesportují, ale hryže je svědomí, že by snad konečně byl ten vhodná čas začít něco v tomto směru dělat. Podle vašeho charakteru i dalších osobních zájmů, lze přitom velmi snadno určit, který sport bude ideální právě pro vás.

Atletika a cyklistika pro úplné začátečníky

Jestli se řadíte mezi úplné začátečníky, a vaše zkušenosti se sportem jsou za několik posledních let prakticky nulové, pak byste měla začínat se sportem individuálního charakteru. Příkladem takového sportu je jízda na kole, spinning anebo třeba běhání. „Na první pohled se může někomu sice zdát divné, že právě takovéto vcelku vytrvalostní sporty doporučujeme začátečníkům. Ve skutečnosti ale právě individuální sporty jsou nejlepší, pokud nemáte prakticky žádnou fyzičku. Snadno si totiž můžete zátěž ubrat. Třeba v běhu můžete začínat krátkou trasou a postupně prodlužovat. Při spinningu se také nemusíte hned honit vysokým tempem, ale po domluvě s trenérem nasadit velmi snadné pozvolné tempo s minimální zátěží,“ radí dietoložka Kateřina Bílková.

Autor: Ženy - E15


A dodává, že pro začátečníky je volba individuálního sportu vhodná i z toho důvodu, že vás to donutí chodit pravidelně. Jakmile totiž začínáte sportovat ve dvojici třeba s kamarádkou, která se sportem také začíná, hrozí, že jakmile bude jedna unavená, nepůjde ani ta druhá. Často se sice mluví o opačném efektu, a sice, že začít cvičit ve dvou je lepší, protože se motivujete. Mnohdy je ale pravdou spíše opak. Pro úplné začátečníky je skutečně nejlepší individuální sport. Anebo pak začít chodit sportovat s kamarádkou, která chodí pravidelně už několik let a nepatří mezi ty, které by měly tendence tréningy vynechávat.

Tyto druhy sportů jsou navíc vhodné i pro samotářské typy. Pokud nepatříte mezi ty, které milují společnost a páteční večer si nejlépe užijí samy doma u televize, volte jako sport také některou z individuálních disciplín, jako je již zmiňovaný spinning, běh, kolo či třeba skok do dálky, překážky podobně.

 
====Zumba a aerobik pro společenské typy====

Pokud se za samotáře rozhodně nepovažujete, ráda trávíte volný čas s přáteli a páteční večer si neumíte představit doma u televize, nýbrž raději vyrážíte na mejdan, pak ideálním sportem pro vás bude rytmické cvičení za doprovodu hudby. Sem patří aerobik, sportovní tance, moderní zumba či třeba aqua-aerobik. Je totiž jasné, že osoby jako vy, dlouho bez kolektivu nevydrží, a od samotného cvičení si možná slibujete i něco více, než jen shodit pár kilo a zlepšit si fyzičku. Vždy totiž ráda poznáváte nové lidi a ráda se s někým seznámíte. A právě k tomu jsou tyto sporty ideální.

Autor: Ženy - E15


Navíc osoby, jako jste vy, milují hudbu. Tak proč nespojit všechny své oblíbené činnosti v jedno a začít tedy dělat sport, který je zároveň tak trochu i taneční párty. „Další výhodou těchto cvičení je skutečnost, že převážnou většinu tvoří ženy. Na muže na podobných hodinách narazíte jen zřídka kdy. A vy se tudíž nemusíte ani příliš stydět, pokud nemáte ve sportovním oblečení zrovna ideální postavu,“ vysvětluje výhodu některých ženských sportům Kateřina Bílková. A dodává, že by ovšem zmiňovaný aqua-aerobik nedoporučovala příliš těm, které chtějí v první řadě cvičením shodit některá kila navíc. „Hubnou při sportu, který se provádí ve vodě, je nesmysl. Lidské tělo má totiž vždy tendence se při pobytu v chladné vodě obalovat tukem, aby neprochladlo. Nejrůznější aerobiky, jóga, plavání nebo třeba posilovací a protahovací cviky, které se dělají v bazénu, vám ke štíhlé linii nijak výrazně nepomohou. Zlepší funkci kloubů, uleví bolavým zádům, zlepší vaši výdrž, to ano. Ale hubnoucí efekt neočekávejte,“ vysvětluje razantně dietoložka Bílková.

Box pro choleriky a depresivní typy


Máte psychicky náročné zaměstnání? Vracíte se domů pravidelně vystresovaná a psychicky takříkajíc vyšťavená? Anebo patříte mezi ženy cholerické, mnohdy až hysterické, které si rády vybíjí zlost řvaním, hádkami s partnerem, pláčem anebo sem tam rozbijete v afektu nějakou věc? Pak se přihlaste na nějaký z druhů boxu. Ať už se jedná o thai box, kick box nebo třeba klasické boxování do pytle. Zde vybijete svou negativní energii a navíc si výborně zvýšíte fyzičku.

Autor: Ženy - E15


Ne náhodou se říká, že dvacet minut intenzivního boxu týdně, udělá pro vaše tělo tolik, jako kdybyste každý den uběhla dva kilometry. Pokud jsme navíc časově velmi vytížená, je box skvělým řešením. Mnohdy totiž stačí i půlhodinová lekce. „Na box se může přihlásit prakticky kdokoli. Nemusíte mít zrovna silnou postavu. Přišla mi sem dokonce i dívky, která na první pohled vypadala jako anorektičky, která se při prvním úderu složí. Po čase ale podávala opravdu skvělé výkony. A navíc zůstala štíhlá. Po boxu vám většinou moc svalů nenaroste, ale za to získáte obratnost, rychlost a zlepšíte si postřeh,“ říká trenérka thai box Marie Vachounová z Brna.

Postavu formujte v posilovně

Jestli vám jde ale především o klasické zformování postavy, anebo dokonce toužíte po několika výraznějších svalech na těle, pak volte posilovnu. Díky správné kombinaci strojů si budete moci formulovat postavu dle libosti. A fyzickou zdatnost si pochopitelně také zlepšíte.

Ivanna Benešová
13. února 2011


Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video