Vybíráme fitko - Za co se vyplatí platit a jak vybrat to nejlepší za dobrou cenu | e15.cz

Vybíráme fitko - Za co se vyplatí platit a jak vybrat to nejlepší za dobrou cenu

ZDROJ: Ženy - E15

Dita Váchová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Klubové řetězce s luxusními službami i cenami a na druhé straně nevětrané sklepní prostory s toaletami v plechových boxech a lavičkami namísto šaten. To jsou dvě extrémní podoby současných fitcenter. Najít „zlatý střed“ obvykle znamená oželet kousek luxusu výměnou za cenu, která nebude bolet peněženku.

Ve fitcentru budete trávit, pokud má být trénink účinný, 3-4x týdně po hodině. Každý ústupek z nároků na hygienu prostředí nebo z představy o trenérovi či instruktorovi, který se vám bude věnovat, sníží vaši motivaci ke cvičení a naopak zvýší pravděpodobnost, že se zdravým pohybem po měsíci „seknete“.

Za tisíce i pár pětek

Není problém utratit za fitko i 10 tisíc měsíčně. „Cena se odvíjí jednak od renomé sportovního zařízení a jeho instruktorů, jednak od nákladů na provoz, které jsou ve velkém centru samozřejmě vyšší než v malém,“ vysvětluje profesionální trenér a lektor Active Life Academy Jan Větrovský.

Dobrá pověst mezi návštěvníky je jedna věc, známost značky či mediální proslulost instruktora věc druhá; často mezi nimi neleží rovnítko, reference spontánně předávané klienty stávajícími těm potenciálním však mají mnohem větší váhu než zaplacená reklama. Navíc peníze do ní investované se někudy musejí vrátit…

Jan Větrovský upozorňuje také na další potíž s odhadem optimálního poměru cena : výkon. „Zvláště ve velkých řetězcích ceny odrážejí i lepší socioekonomický status klientely a ne vždy odpovídají kvalitě trenérů a poskytovaných služeb.

Trenéři jsou vedením centra přímo zainteresováni na tom, aby lidé za cvičení utratili co nejvíc peněz - dohodnutá procenta z těchto tržeb tvoří součást jejich odměny a to motivuje sázet spíš na kvantitu než kvalitu.“ Lépe si proto mnohdy zacvičíte na lekci za 60 korun v nenápadném centru, které teprve bojuje o místo na slunci. Průměrně ovšem izolovaná hodina skupinového cvičení stojí kolem 120 Kč (opět záleží na fitku, instruktorovi i typu aktivity), zvýhodněná (například permanentkou) zhruba 90 Kč.

Členství v méně známých (to ale neznamená, že také méně kvalitních) klubech pořídíte v menších městech již za zhruba pětistovku měsíčně, ve větších za dvoj- až trojnásobek této částky. Zpravidla získáte neomezený počet vstupů (objednat se na hodinu však musíte vždy), ale navíc mnohdy nedostanete nic než pár letmých rad k racionálnímu stravování. Zda vám to bude stačit, záleží na vašich prioritách a finančních možnostech. Z něčeho slevit můžete, ale na určitých věcech byste měli trvat.

Jsou to především čistota a pořádek ve všech prostorách, vstřícnost a kompetentnost personálu a instruktorů, fér jednání v otázkách ceny za poskytované služby a samozřejmě nabídka cvičení, jež bude vyhovovat vašim potřebám.

Poptávka versus nabídka

Ani to nejlepší fitcentrum vám nemůže poskytnout celou přepestrou škálu pohybových aktivit. V nabídce by přesto neměly chybět ani ty moderní. „Od dobrého fitcentra očekávám velký rozsah služeb se širokou nabídkou cvičebních stylů, samozřejmě v souladu se zaměřením centra.

To znamená, že od jógového studia si slibuji jiné prostředí a rozvrh než u velkého fitka s plně vybavenou posilovnou, kardiozónou, cvičebními sály a relaxací,“ říká prezidentka České komory fitness Jana Havrdová. „Široký rozsah služeb a nabídky lekcí, schopnost reagovat na nové trendy ve fitness,“ vyjmenovává podstatné parametry kvalitního fitka manažerka a instruktorka DietFitness v Praze 9 Veronika Králová.

Pestré spektrum nabízených služeb a vysokou kvalitu vybavení pro samotné cvičení považuje za důležité také instruktorka lekcí body & mind Pavla Rožumberská.

Za co se vyplatí platit

„Posilovací stroje na všechny svalové skupiny, aerobní prvky jako různá běhátka, rotopedy, cyklistické, krosové a veslovací trenažéry pro kardiotrénink a kumbál plný funkčního náčiní, od činek přes terabandy, expandéry a švihadla až po různé pomůcky k balančnímu cvičení a funkční trénink, jako jsou bosu, závěsný systém typu TRX, gymbally, overbally, aquahity (posilovací vaky s vodou),“ vypočítává nepostradatelnou výbavu každého fitcentra Jan Větrovský.

„Kvalita strojů šla poslední dobou nahoru, ale podle mých zkušeností se zapomíná na ty posilující záda. V žádném fitku by neměla chybět ani volná hrazda pro vyvěšení, shyby, přítahy a část se žíněnkami nebo karimatkami, kde se dá kromě posilování dělat i strečink a prodýchání.“ Naopak za nadstandard zbytečně prodražující cvičení lze podle Jana Větrovského považovat stroje, jejichž pořizovací cena několikrát převyšuje hodnotu vybavení srovnatelné kvality.

„Značky jako Star Trac nebo Precor patří k absolutní špičce luxusu, ale provozovatel fitka může jejich hodnotu promítnout do ceny cvičení. Také whirlpool, parní saunu a celou oblast spa bych ve fitku oželel, neboť tyto přídatné služby nejsou vždy plně funkční a kvalitní; ale chápu, že někteří klienti si rádi připlatí za komplexní služby pod jednou střechou. Pokud však chcete ušetřit, raději si zaplaťte třikrát týdně cvičení v,obyčejném‘ fitku a relaxovat choďte jednou týdně do specializovaného zařízení.“

Na větrné hůrce

Důležitou věcí je i velikost cvičebního prostoru a organizace tréninků. Proč se tísnit tam, kde je „hlava na hlavě“, nebo platit dlouhé minuty čekání na uvolnění stroje? Zajímejte se také o způsob vytápění a větrání.

V některých posilovnách teplota v zimě nedosahuje ani 15 stupňů, ale jsou i sály, kde v topné sezóně nelze vypnout topení, takže cvičíte v sousedství sálajícího radiátoru „osvěžováni“ proudem ledového vzduchu z otevřeného okna.

Vaše klouby neocení ani průvan z nevhodně umístěné nebo špatně nastavené klimatizace. Na druhou stranu čistý a nevydýchaný vzduch je nutností. „Při cvičení musíme čistit organismus, musíme mít dostatek čerstvého vzduchu. Proto fitka v podzemí, bez oken a podobně určitě nejsou vhodná,“ podotýká provozovatelka fitness centra v Praze 4 - Hodkovičkách Hanka Kynychová. Dostatečně zajištěnou cirkulaci vzduchu považuje za zásadní i specialista v oblasti fitness a zdravého životního stylu David Huf.

Nemočte ve sprchách!

Obsluha, tedy hlavně ten člověk na recepci, který vás zapisuje na další lekci (pakliže fitko nemá přehledný objednávací systém přes internet, jenž představuje velké plus) a půjčuje vám zámek k šatnové skříňce, by měla být milá a příjemná. Úsměv a konverzace nejsou povinné, ale potěší, pokud si povídat chcete. „Nejen personál, ale také management klubu má aktivně komunikovat s členy,“ upozorňuje fitness manažer health klubů Holmes Place Jakub Wurzel.

V šatně oceníte přiměřené soukromí a dostatečný prostor. Není příjemné převlékat se v blízkosti lidí, kteří v životě neslyšeli o deodorantu, nemít si kam sednout při přezouvání nebo nevtěsnat do skříňky dlouhý zimní kabát a kozačky. Čistota je další kritérium, chuchvalce dlouhých vyčesaných vlasů v rohu zrovna nesvědčí o častém úklidu. Před hygienickými karamboly by měly varovat už nápisy typu „neplivejte na zem“, „zde není kuřárna“, „prosíme, používejte WC štětku“, nebo dokonce „nemočte ve sprchách“.

Příliš vzdálená lekce

Jak daleko je fitko od vašeho bydliště nebo pracoviště? Hanka Kynychová připomíná, že „mnohdy máme na cvičení málo času a nemůžeme ho ztrácet složitou dopravou“. Čím delší docházení nebo dojíždění, tím více absencí budete mít. Potvrzuje to i psycholožka PhDr. Šárka Slabá, Ph. D., ze 3. interní kliniky 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, která doporučuje: „Ideální je chodit cvičit přímo z práce a nenechávat si mezeru mezi koncem pracovní doby a začátkem cvičení.

V kolotoči domácích povinností se nejen snadno rozplývá motivace, ale můžete zapomenout i na čas. Pokud dobu mezi prací a začátkem pohybové aktivity vyplníte například schůzkou s kamarádkou nebo shoppingem, asi se od nich budete těžko odpoutávat a obracet k činnosti, kterou považujete za méně přitažlivou - například právě ke cvičení.“ Jak již bylo řečeno v úvodu, k důležitým kritériím při výběru fitcentra patří i kvalita jeho trenérů a instruktorů. A že ta se neposuzuje podle velikosti svalů, na to vezměte jed - více si na toto téma přečtete v příštím čísle Mého zdraví.

Pozor, špatné fitko! 6 věcí, které by vás měly varovat

  1. nedostatky v hygieně
  2. neochotný personál
  3. neosobní přístup trenérů
  4. ledabylý klientský servis
  5. nejasnosti v nabídce aktivit a ceníku
  6. neřešené závady na zařízení či vybavení
Autor: Dita Váchová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video