Výplachy pochvy. Ano, či ne? | e15.cz

Výplachy pochvy. Ano, či ne?

ZDROJ: Ženy - E15

Irena Forejtová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Koupání a voda k létu patří stejně jako riziko, že si neopatrností přivodíme nějaký ten gynekologický problém. Může být řešením výplach pochvy nebo se jedná pouze o reklamní trik?

Výplachy pochvy bylinnými a chemickými roztoky používaly ženy již v minulosti k nejrůznějším účelům. Nejčastějším důvodem k výplachu bylo (a dodnes v mnoha mýtech zůstává) zabránit početí, jako součást hygieny po pohlavním styku, při menstruaci a v neposlední řadě jako léčebný prostředek gynekologických potíží. K omezení výtoku, pálení, svědění, ale i jako metoda k přerušení nežádoucí těhotenství sloužily bylinky, citrónová šťáva, víno, chinin a dokonce i Coca-cola, o popelu z pečených žab ani nemluvě.

O tom, že antikoncepční účinek vesměs nefungoval není pochyb, neboť rychlost spermií je neuvěřitelná. Po ejakulaci se spermie k vejcovodu dostanou za minutu a půl, což žádný výplach nemůže zachránit. Ale reálný základ k ochraně před infekcemi má však složení oněch „přípravků“, a jak je známo, kyselé prostředí v pochvě zabraňuje množení škodlivých bakterií, které mají na vzniku výtoků a poševních mykóz nemalý podíl.

(Ne)bezpečné přípravky

Výplachy nevhodným roztokem místo požadovaného efektu mnohdy způsobí zhoršení subjektivních potíží. Ne všechny „zaručené“ recepty na odvary k výplachům pochvy jsou k tomu účelu vhodné. Některé látky totiž ničí přirozené poševní prostředí a tím se podílejí na likvidací „dobrých“ poševních bakterií (laktobacilů), případně poškozují sliznici a uměle tak vytvářejí „chemický“ zánět.“ Začínající mykózy se tímto způsobem nezbavíte, ale naopak se onemocnění prudce zhorší.

K zachování normální poševní flóry s antimikrobiálním a protizánětlivým účinkem jsou v lékárnách k dostání přípravky lékárnách ve formě granulátu na přípravu vaginálního roztoku se speciálním aplikátorem, který si také lze zakoupit v lékárně, nebo ve formě již hotového vaginálního roztoku připraveného k okamžitému použití.

Vaginální roztok zajišťuje již po několika hodinách po jeho použití obnovu zánětem narušeného přirozeného poševního prostředí, eliminuje „škodlivé“ bakterie, kvasinky a zajišťuje optimální pH pochvy.Výplachy tímto roztokem lze úspěšně použít nejen k léčbě, ale také při prevenci zánětů pochvy, po návštěvě bazénu, po menstruaci, po pohlavním styku nebo v rámci každodenní hygieny. Je to moderní, účinné a bezpečné řešení „ženských problémů“.

Gynekolog radí: Všeho s mírou!

V případě, že přece jen trpíte nepříjemnými pocity, nepoužívejte parfemované tampóny ani vložky a raději zapomeňte i na depilační přípravky a intimní deodoranty. Pro intimní hygienu používejte jemné mýdlo nebo gely na intimní partie těla, při praní vynechte aviváž a noste bavlněné spodní prádlo. Kvasinky totiž dokáží přežít i po vyprání, zničí je jen vysoká teplota, vyvářka a žehlení.

Proti rozumné intimní hygieně gynekologové nic nenamítají. Ale pozor, nadměrné vyplachování pochvy narušuje stabilitu užitečných bakterií může paradoxně vzniknout zánět.

Pokud tedy není k výplachu žádný důvod, raději se mu obloukem vyhněte. Od nepříjemného svědění vám uleví teplá sedací koupel, Vodu si napusťte do poloviny vany, přidejte do ní půl šálku soli a půl šálku octa. Sedněte si do vany s roztaženýma nohama a relaxujte alespoň deset minut. Koupel opakujte podle potřeby jednou týdně.

Autor: Irena Forejtová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video