Výprava na východ za meditací a duchovnem - část I. | E15.cz

Výprava na východ za meditací a duchovnem - část I.

Ivan Brezina

Mysl bychom si měli čistit stejně, jako si čistíme zuby. Skvělým „kartáčkem“ na mozek je meditace. Východní princip práce s vlastní myslí vám umožní prožít plnější, vyrovnanější a šťastnější život. Chcete si to zkusit na vlastní kůži?

Není nic lehčího – prostě sedněte do letadla a vyrazte tam, kde efektivní psychohygienu praktikují už tisíce let. Přeháníme, ale jen trochu. V globálním světě není taková monotematická výprava do Asie nic složitého. „Osvíceni“ nebudete, ale vnitřně se srovnáte, uděláte si v sobě pořádek a především se naučíte rozlišovat, co je v životě podstatné a co ne. A taky si pořádně odpočinete. Principem ášramu či meditačního centra je totiž právě to, že se tam zdánlivě vůbec nic neděje. Jde tu o zpomalení, o odstřižení od přemíry informací, které na nás jinak neustále útočí jako vosy a zaměstnávají naši mysl.

HLADINA ALFA

Pod společným názvem „meditace“ se skrývá řada druhů různých duševních i tělesných cvičení, jejichž společným cílem je přivést mozek a vědomí cvičícího do stavu hlubokého uvolnění. Meditace je hlubokým pohroužením se do sebe, do hlubin vlastní duše a mysli. Podle Davida Fontany tak „meditace může ztišit neklid vnitřního i vnějšího světa“. Přečtěte si jeho Knihu meditačních technik (česky Portál 1998). Meditace je pojmem, který byl v ústech rychlokvašených západních mystiků a kšeftařů s filozofií New Age snad nejvíc zamlžen a zprofanován. Z hlediska moderní vědy přitom na meditaci není vůbec nic tajemného.

Není to nic jiného než vědomé uvedení elektrické frekvence vlastního mozku do hladiny alfa, kdy se mysl vyprázdní od jakýchkoli myšlenek. Tento bdělý odpočinek těla i duše je doprovázen příjemnými a slastnými pocity pohody a celkovou duševní i tělesnou regenerací organismu. Většina z nás dosahuje alfy jen v krátkých chvílích těsně před usnutím a před probuzením. Po zbytek života jsme buď zcela utlumeni ve spánku, nebo naopak zcela aktivní v betě během dne. Nácvikem některé z východních meditačních technik se lze naučit dostat se do alfy kdykoli během dne takřka na povel.

Protože asijská náboženství věří, že ve stavu odpovídajícím hladině alfa se lidská duše přibližuje božství, byla meditace původně součástí všech východních náboženských praktik. V řadě speciálních meditačních center pro západní hledače duchovna, která začala v Asii vznikat zhruba od konce 60. let minulého století, se už dnes ale vyučuje i bez nich.

Meditace jako velmi efektivní metoda kontroly vědomí, zbavená svého náboženského a mystického obsahu, může pomoci k „vystoupení ze sebe sama“, k relaxaci, k pročištění a lepšímu ovládnutí vlastní mysli, odstranění škodlivých návyků, nepříjemných pocitů a negativních emocí. To všechno se pak samozřejmě báječně hodí i v běžném každodenním životě doma na Západě.

Čistě technická poznámka: jazykových bariér se při hledání východního duchovna bát nemusíte. Ve všech větších asijských ášramech a klášterech už dnes fungují speciální výukové kurzy v angličtině, přizpůsobené západním žákům.

INDIE

Hlavní cílovou zemí západních hledačů duchovna je tradičně Indie. Kromě památek Tádžmahalu, Benáresu nebo Kadžuraha tam najdete hlavně klid. Hinduističtí svatí muži a guruové v Indii v průběhu posledních desetiletí založili řadu ášramů, orientovaných na západní žáky. Na mnoha místech Indie lze absolvovat jógové kurzy, zájemci o buddhismus mohou navštěvovat kurzy mahájánové i hínajánové meditace.

Desítky ášramů fungují v posvátném městě Rišikéš ve státě Uttarpradéš v severní Indii, v tomto známém poutním místě si ale dávejte pozor na podvodníky. Za návštěvu stojí jógové ášramy Véd Niketan a Jóga Niketan, kde můžete mimo jiné studovat jógu a meditační dechové techniky. Šivananda ášram, kde probíhají veřejné meditační kurzy, je jednou z mnoha světových poboček společnosti Divine Life Society, založené jogínem Šivanandou. Další ášramy v Rišikéši zahrnují například Jóga study centre, pořádající třítýdenní kurzy hathajógy pro začátečníky.

IndieIndieAutor:

Ve městě Puné ve státě Maháráštra funguje pod názvem Osho Commune International duchovní centrum, navazující na učení nedávno zesnulého kontroverzního gurua Rádžníše (Osho). Zatímco jedni Osha velebí jako Buddhu našeho věku, druzí jej označují za podvodníka, který na zájmu Západu o východní duchovno vydělal miliony dolarů. V Oshově komuně můžete navštívit tropické zahrady, Institut lásky, Školu mysticismu, Meditační klub či Centrum pro transformaci.

V jihoindickém městě Pondicherry najdete ášram zesnulého jogína Auróbinda, který se pokoušel o syntézu tradiční indické jógy s moderní západní vědou. Pod vlivem jejích myšlenek vznikla koncem 60. let nedaleko Pondicherry experimentální ekologická a duchovní komunita Auroville, kde dnes žije tisícovka osadníků z třiceti zemí světa.

IndieIndieAutor:

Ve státě Rádžasthán jsou tři ášramy známého jogína Mahéšvaránandy, který přinesl do Evropy tzv. jógu v denním životě jako ucelený systém, spojující tělesná cvičení s duchovní složkou. V Česku se mohou zájemci o tento jógový směr obrátit na společnost Jóga v denním životě (www.joga.cz).

Jeden z nejznámějších indických svatých mužů současnosti, „posel univerzální lásky“ Satja Sáí Bába, zemřel v dubnu 2011. O jeho zázracích se vypráví mnoho historek a Satja Bába má miliony věřících po celém světě. Hlavním Bábovým sídlem je vesnice Puttaparthi ve státě Ándhrapradéš ve střední Indii (pět hodin autobusem z města Bengalúru). Bábovi přívrženci založili několik center i v Čechách (www.saibaba.cz).

Příště:

Článek vyšel v časopise Moje psychologie.

Autor: Ivan Brezina
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!