Výprava na východ za meditací a duchovnem - část II. | E15.cz

Vše o realitách

Vše o realitách Vstoupit do speciálu

Výprava na východ za meditací a duchovnem - část II.

Ivan Brezina

Mysl bychom si měli čistit stejně, jako si čistíme zuby. Skvělým „kartáčkem“ na mozek je meditace. Východní princip práce s vlastní myslí vám umožní prožít plnější, vyrovnanější a šťastnější život. Chcete si to zkusit na vlastní kůži?

Není nic lehčího – prostě sedněte do letadla a vyrazte tam, kde efektivní psychohygienu praktikují už tisíce let. Přeháníme, ale jen trochu. V globálním světě není taková monotematická výprava do Asie nic složitého. „Osvíceni“ nebudete, ale vnitřně se srovnáte, uděláte si v sobě pořádek a především se naučíte rozlišovat, co je v životě podstatné a co ne. A taky si pořádně odpočinete. Principem ášramu či meditačního centra je totiž právě to, že se tam zdánlivě vůbec nic neděje. Jde tu o zpomalení, o odstřižení od přemíry informací, které na nás jinak neustále útočí jako vosy a zaměstnávají naši mysl.

HLADINA ALFA

Pod společným názvem „meditace“ se skrývá řada druhů různých duševních i tělesných cvičení, jejichž společným cílem je přivést mozek a vědomí cvičícího do stavu hlubokého uvolnění. Meditace je hlubokým pohroužením se do sebe, do hlubin vlastní duše a mysli. Podle Davida Fontany tak „meditace může ztišit neklid vnitřního i vnějšího světa“. Přečtěte si jeho Knihu meditačních technik (česky Portál 1998). Meditace je pojmem, který byl v ústech rychlokvašených západních mystiků a kšeftařů s filozofií New Age snad nejvíc zamlžen a zprofanován. Z hlediska moderní vědy přitom na meditaci není vůbec nic tajemného.

Není to nic jiného než vědomé uvedení elektrické frekvence vlastního mozku do hladiny alfa, kdy se mysl vyprázdní od jakýchkoli myšlenek. Tento bdělý odpočinek těla i duše je doprovázen příjemnými a slastnými pocity pohody a celkovou duševní i tělesnou regenerací organismu. Většina z nás dosahuje alfy jen v krátkých chvílích těsně před usnutím a před probuzením. Po zbytek života jsme buď zcela utlumeni ve spánku, nebo naopak zcela aktivní v betě během dne. Nácvikem některé z východních meditačních technik se lze naučit dostat se do alfy kdykoli během dne takřka na povel.

Protože asijská náboženství věří, že ve stavu odpovídajícím hladině alfa se lidská duše přibližuje božství, byla meditace původně součástí všech východních náboženských praktik. V řadě speciálních meditačních center pro západní hledače duchovna, která začala v Asii vznikat zhruba od konce 60. let minulého století, se už dnes ale vyučuje i bez nich.

Meditace jako velmi efektivní metoda kontroly vědomí, zbavená svého náboženského a mystického obsahu, může pomoci k „vystoupení ze sebe sama“, k relaxaci, k pročištění a lepšímu ovládnutí vlastní mysli, odstranění škodlivých návyků, nepříjemných pocitů a negativních emocí. To všechno se pak samozřejmě báječně hodí i v běžném každodenním životě doma na Západě.

Čistě technická poznámka: jazykových bariér se při hledání východního duchovna bát nemusíte. Ve všech větších asijských ášramech a klášterech už dnes fungují speciální výukové kurzy v angličtině, přizpůsobené západním žákům.

NEPÁL

Trekové trasy lemované hotýlky v podhůří Himálaje, mumraj a paláce v Káthmándú, sloni a tygři v národním parku Chitwan… Ale taky jógové kurzy a lekce buddhistické meditace. Úroveň výukových středisek je různá, řada z nich se už dnes zaměřuje na zájemce ze Západu. Většinu z nich najdete v hlavním nepálském městě Káthmándú: Yoga studio, známé také pod názvem Yoga house poskytuje hathajógové kurzy.

Himalayan Yogic Institute (nedaleko hotelu Káthmándú ve čtvrti Thamel) se zaměřuje na jógové a buddhistické meditační kurzy. V klášteře Kopan několik kilometrů severně od Káthmándú lze navštěvovat kurzy buddhistické meditace a filozofie a lekce tibetské medicíny (kopanmonastery. com).

Duchovně vás ale posune už samotná cesta do hor. Jak píše cestovatel Zdeněk Thoma: „Ten, kdo má za sebou dlouhé kilometry uzoučkých himálajských stezek a zažije čarokrásná představení velehorských východů a západů slunce, už není stejný člověk…“

NepálNepálAutor:

Další možností duchovního rozvoje v Nepálu jsou kurzy malování posvátných buddhistických svitkových obrazů zvaných thanghy, viz třeba www.lamathanka. com přímo v Káthmándú. Jde o jakési „mapy cesty dovnitř“ a jejich vytváření je způsobem meditace. Složitá kompozice vám zabere řadu dnů a týdnů a vy se během kreslení ponoříte hluboko sami do sebe. Thanghek existuje řada druhů. Některé zobrazují mahájánové světce bódhisattvy. Každý z nich má řadu atributů, podle kterých ho na malbě snadno poznáte.

Tak třeba Maňdžušrí drží v ruce plamenný meč, symbol jeho schopnosti „utínat“ nevědomost. Častým námětem je také mandala – barevný kruhový diagram s řadou barevných úrovní, který bývá vysvětlován jako „posvátný prostor“ nebo „symbolický plán reality“. Dalším rozšířeným motivem na thanghách je bhavačakra, „kolo samsáry“, zobrazující cyklickou existenci lidské duše v šesti různých světech. Často ale obsahuje obraz Měsíce jako symbol možnosti uniknout z koloběhu neustálých zrození a smrtí a osvobodit se.

Thanghy se dají různě „číst“. Zatímco někdo vezme obraz doslova a spatří na něm děsivé bytosti, jiný uvidí symboly různých stavů lidské mysli. Pro nás ze Západu představují thangkhy rébus právě proto, že nerozumíme skrytým významům osob a předmětů, které jsou v nich zašifrovány. Detaily správně „přečte“ jen zasvěcený. Právě proto taky trvá výuka malby tak dlouho.

Příště:

Článek vyšel v časopise Moje psychologie.

Autor: Ivan Brezina
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!