Vyrážíme na brusle | e15.cz

Vyrážíme na brusle

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Mezi nejčastější sportovní náčiní, které v letní době kupujeme, patří kolečkové brusle. V současné době můžeme koupit nejrůznější druhy in-line bruslí. Od těch pro začátečníky, až po ty, které jsou určen již zkušeným jezdcům. Jak si vybrat ty správné, abychom zbyečně neutratili peníze?

Jste začátečník?

Pokud se plánujete na bruslích teprve učit jezdit anebo nepatříte mezi časté jezdce, tak není třeba za brusle utrácet zbytečně moc peněz. „Pro začátečníka, neboli začínajícího inline bruslaře, se můžete orientovat v cenové kategorii od nejlevnějších za 1.000 Kč až po ceny okolo 5.000 korun. Výši investice by mělo předcházet rozhodnutí, jak často budete chtít in-line brusle používat. Pokud pouze sporadicky, měla by vaše volba směřovat spíše na základní cenové hladiny,“ řekl Michal Kuchař, pracovník servisu Hervis sport a móda, Praha Štěrboholy.

Správná bota = půlka úspěchu

Pokud jste se už rozhodli, jaký jste bruslař, tak přichází na řadu zkouška bruslí. Na trhu naleznete spousty modelů s takzvaným označením UNISEX, tedy vhodnou pro jakékoliv pohlaví. Tyto brusle kvůli své nízké orientaci jsou vhodné spíše pro začátečníky.

Vzhledem k fyziologické rozdílnosti stavby těla mužů a žen, je pro zkušenější bruslaře důležité mít na noze přesně padnoucí a dobře fixovanou botu. Pánské brusle bývají pevnější a dimenzované především na větší hmotnost a výšku postavy. Dámské jsou naopak připravené na menší výšku, váhu a jinou klenbu. „Rozhodující by však měl být váš pocit po upnutí boty, která by měla sedět pevně a stabilně na noze, ale neměla by škrtit,“ dodal Kuchař.

Pokud nebudete vybírat brusle pro sebe, ale pro své děti, tak byste rozhodně měli sáhnout po bruslích s možností změny velikosti (32-35), které mohou vydržet dokonce 2-3 sezony. U tohoto typu se však doporučuje v prodejně otestovat způsob „roztažení“ obuvi. Má-li dítě o tento sport opravdu zájem, pak se rozhodně vyplatí zakoupit kvalitnější a tedy dražší in-line brusle.

Bezpečí především

Ať už jste začátečník nebo pokročilý, měli byste vždy myslet na své zdraví a na zdraví svých dětí. Stejně jako u kola platí, že byste neměli vyrážet bez ochrany hlavy. Zároveň se dají dokoupit i nejrůznější chrániče kolen, zápěstí a loktů, které snižují riziko pohmožděnin a zlomenin.

Na co bruslaři často zapomínají, je pravidelná údržba. Při tom stačí boty ošetřit klasickými přípravky a jednou za čas zkontrolovat stav sjetí koleček a dotáhnout šrouby,“ upozornil Kuchař.

Čtěte také:

s milovníkem Powerbockingu a se zakladatelem brněnské skokanské komunity s Ondřejem Soudkem.

Pro každého něco

Když přijdete do krámu, tak na vás doslova „vybafne“ řada různých názvů a pojmů. Abyste se v tom mnohem lépe orientovali, tak Vám přinášíme malý slovníček, díky kterému se neztratíte.

Fitness: Podle stylu bruslení a pokročilosti či odvahy bruslaře je možné vybírat inline brusle podle výše uvedených kategorií. Pokud vyhledáváte klasické rekreační bruslení, pak to budou právě „fitness“ kolečkové brusle pro relaxační sport pro každého.

Fitness speed: Zkušenější jezdci, vyžadující vyšší rychlost a dynamiku jízdy pak obvykle vyhledávají další stupínek, a sice tzv. „fitness speed“ inlajny, které umožňují rychlejší jízdu, ale na druhou stránku vyžadují také více fyzické námahy od svého majitele. Obvykle je třeba počítat s většími kolečky (90 mm).
Speedové brusle: jsou další kategorií, která se vyznačuje tím, že brusle mají velká kolečka (průměr 100 mm) a mnohem delší rám, takže můžete očekávat velice dynamickou jízdy, nicméně od svého majitele vyžadují mnoho zkušeností s ovládáním a pokročilé zkušenosti s bruslením.

Aggressive in-line: Pokud byste rádi do skateparku a máte s in-line sportovním bruslením zkušenosti, padá volba obvykle na kolečkové brusle v kategorii „aggressive in-line“, jež mají speciální konstrukci přizpůsobenou jízdě po rampách a překážkách a především umožňují dělat různé triky. Tyto brusle jsou naprosto nevhodné pro jinou sportovní aktivitu.

Off-road (nordic skating): tak toto je velmi specifická kategorie kolečkových bruslí pro inline bruslení. Tyto kolečkové brusle boří hranice typické pro běžného in-line bruslaře, protože umožňují jízdu téměř v jakémkoli terénu, na polních a lesních cestách. Off-road kolečkové brusle totiž nevyužívají běžných inlinových koleček, nýbrž dvou nafukovacích kol o průměru 150 mm, které si s nerovnostmi velmi dobře poradí. Tento sport bývá označován také jako „nordic skating“.

In-line hokej: Speciální kategorie kolečkových bruslí určená pro hráče in-line hokeje. Tyto inliny se velmi podobají klasickým hokejovým bruslím, ale konstrukce je měkčí a pohodlnější na nošení. Tyto brusle jsou přizpůsobeny pro rychlé starty a prudké zatáčky a rozhodně se nehodí pro běžné rekreační ježdění po stezkách pro bruslaře.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video